Rusi žiadajú o vydanie svedka dopingu z USA, verdikt o Pjongčangu sa blíži

09.11.2017 12:04
doping, ilustračná
Ilustračná snímka. Autor: ,

Rusko sa bude usilovať o vydanie bývalého šéfa moskovského antidopingového laboratória Grigorija Rodčenka, ktorý svedčil o systematickom dopingu v Rusku a pri olympijských hrách v Soči.

Prehovoril vlani v máji po presťahovaní do Spojených štátov amerických. O plánovanej žiadosti o vydanie informovali ruskí vyšetrovatelia.

Bližšie podrobnosti neuviedli, takže nie je jasné, ako by sa malo prípadné vydanie uskutočniť. Rusko a USA totiž nemajú uzavretú zmluvu o vydávaní osôb.

Rodčenkov v zámorí otvorene hovoril o tom, akým spôsobom sa v ruskom športe systematicky používali nedovolené podporné prostriedky a ako sa pri ZOH 2014 v Soči manipulovalo so vzorkami, aby sa neodhalil doping domácich športovcov.

Tieto podozrenia teraz vyšetrujú dve komisie Medzinárodného olympijského výboru. Kvôli údajným podvodom pri Hrách v Soči minulý týždeň doživotne diskvalifikovali z olympijských hier bežcov na lyžiach Alexandra Legkova a Jevgenija Belova. Pretekári s tým nesúhlasia a chcú sa brániť.

Moskovské antidopingové laboratórium.
Moskovské antidopingové laboratórium. Autor: SITA/AP, Pavel Golovkin

Aj ruskí vyšetrovatelia naďalej odmietajú, že by v krajine prichádzalo k dopingovým podvodom. „Argumenty nezávislého odborníka WADA McLarena v súvislosti so zamieňaním pozitívnych dopingových testov za negatívne v antidopingovom laboratóriu v Soči pri zimných olympijských hrách boli vyvrátené – rovnako ako existencia štátneho dopingového programu v Rusku s účelom, aby športovci vyhrali čo najviac medailí,“ tvrdia v aktuálnom vyhlásení.

Medzinárodný olympijský výbor plánuje, že vyšetrovacia komisia zaoberajúca sa systematickým dopingom v Rusku a previnením ruských športovcov na Hrách v Soči dospejú ku konkrétnym záverom v nasledujúcich týždňoch. Rozhodnutie MOV v súvilosti s účasťou ruských športovcov na februárovej olympiáde v Pjongčangu by malo padnúť v decembri.

#Soči 2014 #Pjongčang 2018 #Grigorij Rodčenko #doping
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box biela kocka "L" farebné kvety

Flower box biela kocka "L" farebné kvety

29,99
Perla farebné ruže valentín

Perla farebné ruže valentín

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk