Najstarší maratón je v dobrej forme. Láka hviezdami

, 30.09.2017 11:28
ATLETIKA: 93. roèník MMM
Na vlaňajšom 93. ročníku sa z výhry tešil David Kemboi Kiyeng z Kene (uprostred). Autor: ,

Predĺžia Afričania dvanásťročnú víťaznú hegemóniu? To je najdôležitejšia otázka pred nedeľňajším štartom najstaršieho maratónu v Európe. Od roku 2005 sa na najvyššom stupienku objavili len zástupcovia čierneho kontinentu. Vtedy to bol Keňan David Maiyo, naposledy jeho krajan David Kiyeng.

Už 34-ročný vytrvalec je s osobným rekordom 2:06:26 h najväčším favoritom a jednou z hviezd už 94. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach.

Ašpirantov na medailové pozície je v takmer 2-tisícovom maratónskom štartovom poli viacero. Eritrejčan Samson Gebreyohannes, Etiópčania Tadesse Mamo či Fikre Robi a aj ďalší zo sedemčlenného kenského tímu – Richard Sigei, Reuben Kiprop či Raymond Kipchumba.

"Na májovom maratóne v Prahe skončil Kipchumba až desiaty časom 2:16:03 h, zďaleka nenaplnil svoje ambície a teraz si chce napraviť reputáciu,“ povedal riaditeľ 94. ročníka MMM Branislav Koniar.

Slováci Tibor Sahajda a Jozef Urban by si to spolu s debutantom na maratónskej trati Branislavom Šarkanom mali rozdať v boji o post slovenskej jednotky.

"Diváci sa môžu tešiť na zaujímavý súboj Slovákov. Ja sa budem koncentrovať predovšetkým na seba, na svoje tempo. Verím si. Myslím si, že s Tiborom máme na to, aby sme splnili limit 2:21:00 na budúcoročné majstrovstvá Európy v Berlíne,“ tvrdil Urban.

Medzi ženami sa rysujú vyrovnanejšie preteky. Koniar je rád, že sa mu do Košíc podarilo pritiahnuť viaceré skúsené i mladé pretekárky.

Na vlaňajšom 93. ročníku sa z výhry tešil David...
Na vlaňajšom 93. ročníku sa z výhry tešil David Kemboi Kiyeng z Kene (uprostred). Autor: SITA, Viktor Zamborský

"Napríklad Janet Ronová trikrát v kariére bežala rýchlejšie ako je náš traťový rekord,“ poznamenal šéf MMM na margo 29-ročnej Keňanky, víťazky maratónu v Kolíne nad Rýnom 2013.

O víťazstvo sa Ronová pobije s krajankami Emily Samoeiovou a Sheilou Jerotichovou. Vysoko by sa mali pohybovať aj Etiópčanky – Worknesh Molová a len 19-ročný talent Meseret Alemuová. Ak sa víťazi dostanú pod časy 2:07:00 h u mužov a 2:22:00 h u žien, pribudne im na konto 20-tisíc eur.

Na tohtoročnom MMM sa predstaví rekordný počet účastníkov – 12 653 zo 48 krajín. Medzi nimi nebudú chýbať prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok či člen slovenských medailových štvorkajakov na OH Erik Vlček (obaja pobežia polmaratón).

#Medzinárodný maratón mieru v Košiciach #keňa #atletika
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

25,99
Sweet slnečnice

Sweet slnečnice

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk