Volila aj Barteková. OH 2024 bude hostiť európska metropola

13.09.2017 20:16

Olympijské hry v roku 2024 bude hostiť Paríž a tie o štyri roky neskôr sa uskutočnia v Los Angeles. Delegáti zasadnutia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v peruánskej Lime v stredu formálne rozhodli v súlade s predpokladmi, keď sa priklonili k tzv. spojenej voľbe. Po jednohlasnej voľbe očakávané rozhodnutie slávnostne oznámil šéf Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. Volila aj slovenská členka MOV, strelkyňa Danka Barteková, ktorú v Lime sprevádzal generálny sekretár SOV Jozef Liba.

Počítačom vygenerovaný obrázok zobrazuje turnaj...
Počítačom vygenerovaný obrázok zobrazuje turnaj v plážovom volejbale pod Eiffelovou vežou. Autor: SITA/AP

Pôvodne sa v hoteli Westin v Lime malo voliť len dejisko OH 2024. Ale keďže v hre zostali – rovnako ako predtým vo voľbách dejiska ZOH 2022 – len dvaja veľmi silní kandidáti (dejisko OH 1900 a OH 1924 Paríž, resp. dejisko OH 1932 a OH 1984 Los Angeles), prezident MOV Thomas Bach vyšiel s revolučným návrhom, že ak sa obe mestá dohodnú, MOV by v Lime mohol rozhodnúť o dejiskách dvoch OH naraz. A to sa aj stalo.

K dohode medzi predstaviteľmi oboch miest došlo už v júli na mimoriadnom 131. zasadnutí MOV v Lausanne. Paríž dostal právo usporiadať hry v roku 2024, čo znamená olympijský návrat do francúzskej metropoly presne po sto rokoch.

Do Los Angeles sa najväčší sviatok športovcov v letnom šate vráti po 44 rokoch a do Spojených štátov amerických po 32 rokoch od Atlanty 1996. USA sú najčastejšou hostiteľskou krajinou OH aj ZOH.

Počítačom vygenerovaný obrázok pre potreby...
Počítačom vygenerovaný obrázok pre potreby kandidatúry Paríža na usporiadanie OH 2024. Autor: SITA/AP

Stredajšia voľba dejísk OH 2024 a 2028 bola len formalita, čo potvrdzuje aj fakt, že namiesto pôvodne plánovaných deviatich hodín vyhradených na prezentácie kandidátov a voľby sa program tohto bodu zredukoval len na dve hodiny.

Namiesto zvyčajnej 45-minútovej prezentácie dostali obe mestá len 25-minútový priestor. Starostovia oboch miest Anne Hidalgová, resp. Eric Garcetti v nich čo najsrdečnejšie pozvali športovcov aj fanúšikov na oslavu mladosti, ľudskosti a športu.

„Verím, že toto dnešné rozhodnutie sa do histórie olympizmu zapíše ako jedno z najlepších a olympijské hry v Paríži a Los Angeles ako jedny z najúspešnejších,“ uviedol Thomas Bach krátko po voľbe dejísk OH 2024 a OH 2028.

#Paríž 2024 #OH 2024 #MOV
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk