Čaká ho voľno, voľno a voľno. Volko bude šíriť dobré meno športu

, 30.08.2017 18:42
Ján Volko
Ján Volko reprezentoval Slovensko aj na MS v Londýne. Autor: ,

Slovenský šprintér Ján Volko sa postaral o jednu z dvoch slovenských medailí na 29. svetovej univerziáde v Tchaj-peji na Taiwane. V behu na 200 m skončil na bronzovej priečke, rozdiely medzi pretekármi však boli minimálne.

Finále, ktoré sa bežalo v extrémnom protivetre 3,8 m/s, vyhral Francúz Jeffery John za 20,93 sekundy pred Jamesom Lindem z Kanady (20,96), o stotinku štvrtý za Volkom finišoval najväčší favorit Juhoafričan Titi (21,00).

„Po tridsiatich metroch som sa pozrel doľava, kde som videl Francúza, ale strieborného Kanaďana som si nevšimol. Som nakoniec rád, že to dopadlo tak, ako to dopadlo,“ zhodnotil medailový beh mladý slovenský šprintér.

Dvadsaťročný rodák z Bratislavy sa predstavil aj vo finále behu na 100 m. Ako jediný Európan v ňom obsadil 5. miesto. „S výsledkami som spokojný, sezóna bola náročná. Forma nemôže byť stále výborná a už v závere ani nebola. Som rád, že sa mi na univerziáde podarilo dosiahnuť 3. a 5. miesto. Pred začiatkom podujatia, keď som videl štartovné listiny, tak som si nebol istý, či sa vôbec dostanem do finále. Napokon sa to podarilo. Je to super a som za to vďačný,“ dodal Volko.

S výsledkami svojho zverenca bola po skončení podujatia spokojná aj Volkova trénerka Naďa Bendová. „Očakávania vzhľadom na to, akí súperi sa proti Jankovi postavili a na akej úrovni boli, sme mali vyššie, ale len čo sa týka výkonov. Umiestnenia boli paradoxne presne také, ako sme predpokladali. Výkony však súviseli aj s podmienkami, ktoré na Taiwane panovali, pretože dvakrát sa rozcvičiť v tom úmornom teple bolo naozaj náročné.“

Volko má v tejto sezóne za sebou 59 štartov v hale aj vonku. V štyroch prípadoch sa tešil z cenného kovu na vrcholnom podujatí. Okrem univerziádneho bronzu predtým na halových ME v Belehrade bral v marci na 60 m striebro, na júlových ME do 23 rokov Bydgoszczi zlato na 200 m a striebro na 100 m. Aj preto si zverenec Bendovej v najbližších dňoch oddýchne.

„Čaká ho voľno, voľno a voľno. Chceme, aby si oddýchol nielen fyzicky, ale aj psychicky, skrátka, aby nepadla otázka, kedy je zajtra tréning alebo kedy máme preteky. Čakajú nás milé a príjemné povinnosti, charitatívne s detičkami a šírenie dobrého mena športu,“ ozrejmila Bendová.

Úspešný slovenský šprintér sa predstaví 6. septembra v behu na 50 yardov na košickom podujatí JBL JUMP FEST. Čaká ho aj finále slovenskej atletickej ligy. Volko je zároveň ambasádorom Európskeho týždňa športu na Slovensku. Tretí ročník celoeurópskej aktivity sa v roku 2017 koná na Slovensku od 23. do 30. septembra.

Okrem Volka sa v behoch na svetovej univerziáde darilo aj Alexandre Bezekovej. Na 100 m jej výkon na finále nestačil, na dvojnásobnej trati skončila na 4. pozícii, čo je jej životný výsledok.

„S trénerom Rastislavom Miškom sme plánovali finálovú účasť, keďže som ju na 100 m obhajovala spred dvoch rokov (v juhokórejskom Kwangdžu skončila ôsma, pozn. red.). Keď som videla štartovnú listinu, tak som vedela, že to tentokrát bude ťažšie. Vážim si, že som sa napokon dokázala prebojovať až na 5. miesto,“ povedala Bezeková.

Po neúspešnom pokuse o finále na 100 m však bola sklamaná. „So Švajčiarkou sme mali úplne rovnaký čas 11,60 s a rozhodcovia rozhodli o tom, že sa do finále dostala súperka. Čím je človek bližšie, tým viac je sklamaný. Bol to intenzívny smútok, ale potrebovala som sa vzchopiť a pripraviť sa na ďalší deň, keďže som ráno mala rozbehy na 200 m,“ uviedla 25-ročná Košičanka a dodala:

„Viacerí sa ma po finále tejto disciplíny pýtali, či som nebola znovu sklamaná, keďže som bola blízko cenného kovu. Ja si 4. miesto cením, pretože súperky boli kvalitné. Viaceré z nich bežali na nedávnych majstrovstvách sveta v Londýne a ja som s nimi dokázala držať krok,“ dodala 25-ročná Košičanka, ktorá chce pomaly prejsť aj na 400 metrovú trať.

Trénerka Naďa Bendová priznala, že Ján Volko má...
Trénerka Naďa Bendová priznala, že Ján Volko má najvyššie ciele. Autor: Pravda, Ivan Majerský

Ambasádor Volko

Ján Volko je ambasádorom Európskeho týždňa športu. Koordinátorom projektu EK Európsky týždeň športu v rámci SR je Národné športové centrum.

Ste členom Národného športového centra, ktorý je koordinátorom projektu EK Európsky týždeň športu v rámci SR a Národné športové centrum Vás nominovalo na post ambasádora Európskeho týždňa športu, čo to pre Vás osobne znamená?

Vážim si túto nomináciu a podporu NŠC, pretože mi umožnilo osobne podporiť tento projekt, ktorý verím, že pomôže rozhýbať Slovensko. Šport je ideálnym prostriedkom na relax a oddych, podporu zdravia a najmä zmysluplne strávenému času detí a mládeže.

Pred dvoma mesiacmi ste sa na stretnutí v Bruseli stretli s ambasádormi ďalších európskych krajín tohto projektu. Čo bolo cieľom stretnutia?

Cieľom stretnutia bolo informovať a ukázať ambasádorom, ako motivovať ľudí k pohybu kdekoľvek sú. V školách, mimoškolských aktivitách, v zamestnaní alebo vo voľnom čase. Svojím príkladom inšpirovať Európanov viac športovať a pravidelne sa zapájať do pohybových aktivít.

Európsky týždeň športu výrazne propaguje napríklad aj majster sveta vo futbale Christian Karembeu, ktorý minulý rok otváral podujatie v Košiciach. Ktoré ďalšie svetové osobnosti sú zapojené v projekte?

Neviem presne, ale viem že sa na projekte zúčastňujú aktívni športovci a aj športovci, ktorí už ukončili kariéru.

Akých konkrétnych aktivít sa v rámci Európskeho týždňa športu zúčastníte Vy osobne?

Zúčastním sa hlavného podujatia ETŠ v športovej hale Elán.

Vo všeobecnosti sa zdá, že športuje čoraz viac Slovákov, štatistiky však hovoria niečo iné. Ste vzorom pre mladých a u dospelých vyvolávate rešpekt a obdiv. Ako by ste motivovali tých, ktorí stále váhajú, či začať športovať?

Šport je môj životný štýl, ktorý ma naučil najmä zodpovednosti, dáva mi radosť z pohybu a eufóriu z víťazstva. Vďaka športu cestujem po svete, spoznávam nové krajiny a ľudí. Robím radosť nie len sebe, ale aj iným ľuďom. Akýkoľvek dôvod športovať je preto podľa tým správnym motívom. Či už na vrcholovej úrovni alebo rekreačnej. Nikdy nie je neskoro začať športovať a urobiť niečo pre svoje zdravie a psychickú pohodu. Prechádzka, beh, bicykel, korčule, lyže čokoľvek čo má človek rád.

Čo je v športe najdôležitejšie?

Najdôležitejšia je podľa mňa láska k športu samotnému. Až potom nasledujú vytrvalosť, odhodlanie a motivácia. Ak rodičia vedú svoje deti k športu, ak im ukážu jeho krásu budú sa mu venovať celý život. Aj láska k športu ako všetko ostatné, má svoje základy v rodine.

Čo by ste odporučili rodičom, ktorých deti začínajú so športovaním?

Odporučil som im, aby na svoje deti nekládli príliš veľké nároky, neplnili si svoje vlastné nenaplnené ambície, aby ich podporovali v športe, ktorý ich baví, pretože len tak z neho budú mať radosť a budú sa mu venovať. Najdôležitejšie je však preveriť si, komu vkladajú svoje dieťa do rúk. Nie len trénerovu profesionalitu, vzdelanie ale najmä prístup a jeho osobnosť.

Aký je Váš názor na to, keď sa deti v skorom veku venujú viacerým športom naraz?

Myslím si, že ak sa dieťa venuje viacerým športom naraz, rozvíja tým svoje všeobecné pohybové schopnosti, čo mu môže pomôcť neskoršom veku, keď sa bude rozhodovať pre konkrétny šport. Nemôže to však byť predčasná športová príprava zamerané len na výkonnostné ciele.

Mnohí športovci sa okrem svojho športu venujú aj iným. Ako je to vo Vašom prípade?

Aj ja sa občas venujem iným športom, ale iba rekreačne.

Ste členom NŠC. Ako Vám stredisko pomáha?

Znamená to, že som zamestnancom NŠC, robím šport na profesionálnej úrovni, mám k dispozícii podmienky a finančné zabezpečenie vrcholovej športovej prípravy.

#Svetová univerziáda #Ján Volko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Rozeta

Rozeta

10
Miešaná kytica

Miešaná kytica

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk