Slovenskí vodáci v nedeľu kovy nelovili. Aj elitná K4 zaostala za najlepšími

Slovenský štvorkajak v zložení Tibor Linka, Denis Myšák, Erik Vlček a Juraj Tarr skončil na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v českých Račiciach v disciplíne K4 500 metrov na piatom mieste.

27.08.2017 12:04
Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka Foto: ,
Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka.

Zlato si vybojovali Nemci, striebro Španieli a bronz zostáva v Česku. Bola to posledná disciplína hlavného nedeľňajšieho programu na MS 2017.

Vlajková loď slovenskej kanoistiky mala pôvodne obhajovať titul majstrov sveta v K4 1000 m, ale po zmene situácie a získaní statusu olympijskej disciplíny K4 500 m zverenci trénera Petra Likéra uprednostnili v Račiciach práve túto vzdialenosť. V nej sa zišla na pomery poolympijského roku vskutku obrovská konkurencia.

Nemci a Španieli vo finále odskočili ostatným lodiam hneď na začiatku, Slováci sa na medzičase na 250 m pohybovali okolo 6. miesta. V závere síce slovenské kvarteto mocne finišovalo, ale v súboji o bronz napokon uspeli domáci Česi pred Rusmi a Slovákmi. Tí vo finále zdolali Srbov, Francúzov, Bielorusov aj posádku Litvy.

„Konkurencia je veľmi vyrovnaná, zvlášť v káštvorke na 500 m. Nemôže byť každý rok medaila. Povedali sme si, že po olympiáde si spravíme voľnejší rok, ale nedalo nám to a začali sme makať v novej disciplíne, o ktorej vieme len od apríla. Zrejme ešte potrebujeme trocha viac času sa na ňu adaptovať. V porovnaní s nami v lodiach súperov sedeli samí šprintéri.', zvyknutí na 200 a 500 metrov. Sám som zvedavý, kam sa ešte dokážeme posunúť. V zime zmeníme tréningy a prioritne sa budeme venovať tejto disciplíne. Už sa teším na ďalší rok,“ bilancoval vystúpenie K4 Erik Vlček.

Gelle sa vo finále prepadol

Ani Peter Gelle sa z medaily netešil, v A-finále K1 500 m skončil ôsmy. Zlato vybojoval pred domácimi fanúšikmi dominantným spôsobom Čech Josef Dostál, do zbierky pridal tretie zlato z MS. Strieborný medailista zo sobotňajšieho finále K2 1000 m Gelle zaostal za víťazom o 3,605 s.

Ivana Mládková skončila predtým siedma vo finále disciplíny K1 200 m. Systémom štart-cieľ dominovala hlavná favoritka Novozélanďanka Lisa Carringtonová, ktorá pridala do jagavej zbierky už siedme zlato z majstrovstiev sveta. Skúsená Mládková má za sebou vydarený svetový šampionát s dvoma finálovými účasťami v singlových disciplínach, keďže v sobotu bola ôsma v K1 500 m.

„V kútiku duše som verila, že by som mohla skončiť do šiesteho miesta. Bolo to však veľmi tesné, zatiaľ som to videla iba v zábere na veľkoplošnej obrazovke. Siedme miesto je v poriadku. Štart som mala, podobne ako v sobotu, super a myslím si, že celá jazda bola dobrá,“ uviedla Ivana Mládková.

Mladíci na kilometri príjemne prekvapili

Piate miesto pre Slovensko rovnako v nedeľu predpoludním vybojovala posádka K4 na 1000 m. Zlato získali favorizovaní Austrálčania pred Maďarmi a Nemcami. Kvarteto Martin Nemček, Milan Fraňa, Samuel Baláž, Gábor Jakubík vo svojej spoločnej premiére na vrcholnom podujatí finišovalo s odstupom 4,840 s za víťazmi.

Skúsenejší Jakubík a trojica nádejných reprezentantov do 23 rokov Nemček, Fraňa a Baláž sa predstavila v rozjazde, semifinále a finále v Račiciach na trati 1000 m vôbec prvýkrát, pred tromi týždňami na domácom šampionáte na Zemníku pri neúčasti olympijskej „káštvorky“ ovládli disciplínu K4 500 m.

V nedeľu predpoludním v Račiciach sa ďalšie tri slovenské lode predstavili v B-finále, čiže v bojoch o 10.- 18. miesto. Najlepšie si počínal kanoista Matej Rusnák, ktorý skončil tretí, čiže celkovo dvanásty v C1 500 m. Kajakár Miroslav Zaťko aj mladučká kanoistka Gabriela Ladičová obsadili v B-finále zhodne poslednú 9. pozíciu, čiže v celkovom poradí budú klasifikovaní na 18. priečke.

Slovensko sa zaradilo medzi krajiny s medailovým ziskom v Račiciach už v sobotu, keď novozložený dvojkajak Peter Gelle, Adam Botek finišoval na striebornej pozícii v K2 1000 m.

MUŽI

K4 1000 m – A-finále: 1. Austrália (Kenny Wallace, Jordan Wood, Riley Fitzsimmons, Murray Stewart) 2:50,576 min, 2. Maďarsko 2:50,931, 3. Nemecko 2:53,146,…5. Slovensko (Martin Nemček, Milan Fraňa, Samuel Baláž, Gábor Jakubík) 2:55,416
K1 200 m – B-finále: 1. (10. miesto) Carlos Arévalo (Šp.) 34,964,…9. (18.) Miroslav Zaťko (SR) 36,608
K1 500 m – A-finále: 1. Josef Dostál (ČR) 1:36,520, 2. René Holten Poulsen (Dán.) 1:38,267, 3. Oleg Kucharyk (Ukr.), 1:38,483, …8. Peter Gelle (SR) 1:40,125
C1 500 m – B-finále: 1. (10.) David Fernández (Šp.) 1:52,430,…3. (12.) Matej Rusnák (SR) 1:54,580

ŽENY

K1 200 m – A-finále: 1. Lisa Carringtonová (N. Zél.) 38,433, 2. Emma Aastrand Jörgensenová (Dán.) 39,001, 3. Marta Walczykiewiczová (Poľ.) 39,559,…7. Ivana Mládková (SR) 39,785
C1 200 m – B-finále: 1. (10.) Katie Reidová (V. Brit.) 49,139,…9. (18.) Gabriela Ladičová (SR) 52,250

Viac na túto tému: #Račice #majstrovstvá sveta v rýchlostnej kanoistike