V Budapešti padli v utorok tri svetové rekordy, Slováci opäť bez zlepšení

Vo svetovom rekorde 58,10 vyhrala Kanaďanka Kylie Jacqueline Masseová preteky 100 m znak na majstrovstvách sveta v Budapešti.

25.07.2017 12:10 , aktualizované: 20:04
Adam Peaty Foto:
Adam Peaty.

O ďalšie svetové rekordy sa ešte pred ňou postarali Brit Adam Peat, ktorý sa ako prvý v histórii dostal na 50 metrov prsia pod 26 sekúnd a Američanka Lilly Kingová na 100 m prsia (1:04,13 min).

Celkovo padlo na šampionáte v Maďarsku už päť svetových rekordov.

Masseová o dve stotiny sekundy vylepšila osem rokov staré maximum Britky Gemmy Spofforthovej. Dvadsaťjedenročná plavkyňa, ktorá bola v tejto disciplíne bronzová na minuloročnej olympiáde v Riu, získala prvé veľké zlato.

Peat v utorok zlepšil vlastné historické maximum na prsiarskej päťdesiatke bezmála o pol sekundy. Čas 26,42 z minulých MS v Kazani v predpoludňajšej rozplavbe posunul na 26,10. V semifinále potom z hodnoty svetového rekordu ubral ďalších 15 stotín – 25,95. Finále prsiarskej päťdesiatky je na programe v stredu.

Predchádzajúcou držiteľkou najkvalitnejšieho času histórie na 100 m prsia bola Litovčanka Ruta Meilutyte (1:04,35) zo svetového šampionátu v Barcelone 2013. Dvadsaťročná reprezentantka USA Kingová sa stala prvýkrát seniorskou majsterkou sveta v dlhom bazéne. Z olympijských hier v Riu má najcennejší kov takisto zo 100 m prsia, aj zo štafety na 4 × 100 m polohové preteky.

Dominanciu na 1500 metrov voľným spôsobom potvrdila Američanka Katie Ledecká. Po tretie svetové zlato za sebou v tejto disciplíne si doplávala s obrovským náskokom pred súperkami. Striebornú Španielku Mireiu Belmonteovú za sebou nechala o devätnásť sekúnd, teda o viac ako pol bazéna, a tretí štart v Budapešti premenila na tretí titul.

Druhé zlato v maďarskej metropole získal Číňan Sun Jang, ktorý po krauliarskej Štyristovke ovládol aj preteky na polovičnej trati. Na majstrovstvách sveta vyhral túto disciplínu prvýkrát, vlani ale triumfoval na 200 metrov voľným spôsobom na olympijských hrách.

Slovenským reprezentantom sa nepodarilo postúpiť z utorkových rozplavieb do finálového bloku. Marek Botík skončil na 50 m prsia na 31. mieste časom 27,92 s, Jeho osobné a slovenské maximum z júla 2016 má hodnotu 27,78. Na postup do večerného 16-členného semifinále potreboval čas 27,31 s.

Richard Nagy po nedeľných rozplavbách na 400 m voľný spôsob sa v utorok predstavil na dvojnásobnej vzdialenosti, dosiahol čas 8:01,42 min a obsadil celkovo 20. miesto. Jeho osobné aj národné maximum je 7:55,31 min. Dvadsaťštyriročný rodák zo Želiezoviec potreboval na postup do finále čas aspoň 7:50,97 min.

Viac na túto tému: #Katie Ledecká #Adam Peaty #Jacqueline Masseová