Fenomenálny plavec Michael Phelps našiel premožiteľa: držiteľ 23 zlatých olympijských medailí sa musel v súboji o titul "kráľa morí" skloniť pred žralokom bielym.

24.07.2017 11:51
Michael Phelps Foto: ,
Michael Phelps.
debata (2)

Aspoň podľa programu televíznej stanice Discovery Channel, odvysielanom v USA v nedeľu večer miestneho času. Phelps, ktorý ukončil svoju športovú kariéru na minuloročnej olympiáde v Riu de Janeiro, prehral so žralokom o dve sekundy.

Športovec s najväčšou zbierkou medailí v dejinách olympijských hier však na veľké sklamanie divákov neplával so žralokom bok po boku, v relácii Phelps proti žralokovi, súboj o nadvládu v oceáne išlo o virtuálny súboj.

Aspoňže Phelps, vybavený monoplutvami pre zvýšenie rýchlosti (na 9,5 kilometra za hodinu) a pod starostlivým dohľadom expertov a potápačov, plával pri juhoafrických brehoch na rovnakej trati ako žralok, ktorého však nakrútili skôr. Až vďaka špeciálnym efektom obaja aktéri plávali jeden vedľa druhého v dráhach vyznačených ako v olympijskom bazéne.

Trik vyzradil Phelps krátko pred odvysielaním relácie: „Neboli sme vo vode súčasne, na čo sa asi pýta každý. Bol som v bezpečí, to bola moja hlavná priorita,“ vysvetlil. Dodal, že preteky boli jedny z najťažších v jeho kariére „kvôli nízkej teplote vody i očakávaniam“.

Žralok získal náskok v posledných metroch stometrových pretekov, keď zrýchlil v snahe ukoristiť tuleňa, a skokom z vody preťal pomyselnú cieľovú pásku ako prvý.

„Odveta? Nabudúce v teplejšej vode,“ zažartoval Phelps na Twitteri.

Tridsaťdvaročný Phelps počas pretekárskej kariéry získal 28 olympijských medailí, vrátane 23 zlatých, 26 titulov majstra sveta a 39 svetových rekordov, z ktorých tri stále platia (na 100 a 200 metrov motýlik a v polohových pretekoch na 400 metrov).