Najlepšími vodnými slalomármi sú zlatí Škantárovci

Dve olympijské medaily, totálna dominancia na ME v Liptovskom Mikuláši i víťazstvo vo Svetovom pohári.

16.12.2016 21:02
OH 2016: TB po príchode vodných slalomárov Foto: ,
Zľava: Kanoisti Peter Škantár a Ladislav Škantár.

Na piatkovom galavečeri Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode (SZKDV) v Tomášove bolo čo oslavovať. Najúspešnejší olympijský šport v ére samostatného Slovenska spoznal najlepších vodných slalomárov roku 2016.

Celkové prvenstvo v ankete získali zlatí olympijskí šampióni v kategórii C2 bratranci Ladislav a Peter Škantárovci. Suveréni z kanála Whitewater v brazílskom Riu získali toto ocenenie po druhý raz (predtým v roku 2014).

Deblkanoisti obsadili v hodnotení Svetového pohára medzinárodnej vodnoslalomárskej federácie (ICF) piatu priečku, vyhrali preteky v Prahe a Tacene. Majú zlato z hliadok 3×C2 z ME v Liptovskom Mikuláši, v deblkanoe obsadili šiestu priečku. Škantárovci získali aj ocenenie pre najlepších deblkanoistov tohto roku.

Najlepšou športovkyňou sa podľa očakávania stala kajakárka Jana Dukátová. Sympatická Bratislavčanka skončila v Riu na nepopulárnom štvrtom mieste, bola tretia na európskom šampionáte i v celkovom hodnotení Svetového pohára. Skúsená 33-ročná pretekárka sa stala aj najlepšou kajakárkou roka.

Premiéru pod piatimi kruhmi pretavil do medailovej radosti aj najlepší kanoista Matej Beňuš. Pretekár Športového centra polície si v areáli Deodoro vypádloval striebro. Na domácich ME skončil piaty, v celkovom poradí SP obsadil siedmu pozíciu.

Najlepším kajakárom sa stal piaty z Ria Jakub Grigar, medzi talentmi triumfoval kanoista Marko Mirgorodský. Trénerské ocenenie si prevzal Juraj Minčík, ktorý pripravoval oboch olympijských medailistov.

Výsledky ankety Kanoista roka 2016

Najlepší športovec: Ladislav a Peter Škantárovci. Najlepšia športovkyňa: Jana Dukátová. Kanoista: Matej Beňuš. Kanoistka: Simona Maceková. Kajakár: Jakub Grigar. Kajakárka: Jana Dukátová. Deblkanoisti: Ladislav a Peter Škantárovci. Zjazdár: Katarína Kopúnová. Talent: Marko Mirgorodský. Tréner: Juraj Minčík. Mládežnícky tréner: Tomáš Mráz. Rozhodca: Ján Piaček. Cena za dlhoročný prínos: Ivan Cibák a Mikuláš Čanda.

Viac na túto tému: #Ladislav a Peter Škantárovci