Majstrom Európy v triatlone je Javier Gómez, Varga skončil 12.

Majstrom Európy v triatlone v kategórii elite sa stal favorizovaný Španiel Javier Gómez. Striebro si vybojoval Rus Dmitrij Poľanskij a bronz Švajčiar Andrea Salvisberg. Slovenský reprezentant Richard Varga skončil na 12. mieste.

28.05.2016 14:27 , aktualizované: 14:43
Richard Varga Foto: ,
Richard Varga.

Pretekári absolvovali olympijské objemy 1,5 km plávanie – 40 km cyklistika – 10 beh. Gómezov víťazný čas v cieli bol 1:49:30 h a triumfoval s náskokom 39 sekúnd pred D. Poľanským. Tridsaťtriročný Španiel si pripísal už štvrtú zlatú medailu z európskeho šampionátu. Vargov čas v cieli bol 1:51:12 h.

„Pred pretekmi som bol chorý a dokonca som zvažoval, že sa odhlásim, ale keďže to boli ME, tak som do toho išiel. Dvanáste miesto nie je zlé, mohlo to byť aj horšie, dokonca to v istej časti behu vyzeralo na siedmu až ôsmu priečku, ale v záverečných troch kilometroch mi došli sily. Celkovo tieto preteky beriem ako dobrý tréning pred najbližším kolom svetového šampionátu, ktoré bude o dva týždne v Leedsi. A Leeds, to je môj druhý domov, keďže tam dlhodobo trénujem,“ povedal pre agentúru SITA Richard Varga.

Jediný slovenský reprezentant na štarte vyplával na prvom až druhom mieste spoločne s Nórom Jorgenom Gundersenom (11:16,43) s minimálnym náskokom pred ďalšími favoritmi. V cyklistickej časti sa vpredu utvorila 14-členná skupina, v ktorej figuroval aj jediný slovenský reprezentant. Po 5,55 km bol Varga štvrtý, po 17,5 km deviaty, ale stále s minimálnym odstupom na čelo pretekov. Po 32,5 km viedol Rus Igor Poľanskij (1:06:19 h) a Varga zaostával iba o jednu sekundu. Do záverečnej bežeckej časti vybiehal ako prvý Švajčiar Andrea Salvisberg (1:18:01), Varga bol so štvorsekundovým odstupom tretí.

Za sebou mal najväčšieho favorita, Španiela Javiera Gómeza. Prvých jedenástich pretekárov po skončení cyklistickej časti delilo iba 7 sekúnd. Päťnásobný víťaz Svetovej série Gómez nenechal nič na náhodu a od úvodných metrov bežeckej časti začal odbiehať svojím súperom. Na medzičase 4,28 km s ním držal krok iba Rus Dmitrij Poľanskij, neskôr aj ten zaostal. Záverečných 5 km bolo už len udržiavaním víťazného náskoku z pohľadu Gómeza, zatiaľ čo R. Varga sa postupne prepadol zo siedmej až na konečnú 12. priečku. Pretekár Triaxu Bratislava dlhodobo sa pripravujúci v Anglicku ešte minulý týždeň nebol stopercentne zdravotne v poriadku, ale veľmi chcel štartovať na ME, ktoré boli pre neho testom výkonnosti pred augustovým olympijským vrcholom v Riu de Janeiro.

Výsledky – ME v triatlone:

Muži – elite (1,5 km – 40 km – 10 km): 1. Javier Gómez (Šp.) 1:49:30 h, 2. Dmitrij Poľanskij (Rus.) 1:50:09, 3. Andrea Salvisberg (Švaj.) 1:50:32, 4. Alessandro Fabian (Tal.) 1:50:37, 5. Igor Poľanskij (Rus.) 1:50:38, 6. Joao Pereira (Portug.) 1:50:39,…12. Richard Varga (SR) 1:51:12

Juniorky (750 m – 20 km – 5 km): 1. Cassandre Beaugrandová (Fr.) 1:02:42 h, 2. Lisa Tertschová 1:02:54, 3. Lena Meissnerová (obe Nem.) 1:03:14

Viac na túto tému: #Richard Varga #Majstrovstvá Európy v triatlone 2016