Raftéri sú znepokojení z financovania športu

Slovenské posádky v raftingu pravidelne žnú úspechy na najvyšších fórach. Naposledy úspešne reprezentovali Slovensko na majstrovstvách sveta v Indonézii, no doma sa musia boriť s finančnými problémami a neustálym znižovaním príspevkov zo štátneho rozpočtu.

11.01.2016 11:50
rafting, dravá voda Foto:
Ilustračná snímka.
debata

"Ako býva zvykom, tak aj politici sa zapojili k zástupu gratulantov. Málokto však vie, že práve ich pričinením sa v športe a hlavne v raftingu každým rokom podmienky len zhoršujú. Zväz dostáva stále menej prostriedkov na vykrývanie čo i len základných aktivít, ktorými sa snaží podporovať tento šport na Slovensku. V roku 2015 jednotlivé posádky dostali príspevok na letenky na majstrovstvá sveta iba vo výške 40 percent, čo sa mi ako dlhoročnému reprezentantovi zdá ako hanba,“ uviedol Jozef Szadvari. Ten ďalej pripomenul aj to, že každoročne sa znižuje počet tréningov a pretekov pre slovenské posádky a problémom je aj prenajatie priestorov na uskladnenie člnov a príslušenstva v Areáli vodných športov v Čunove.

"Tento stav je spôsobený tým, že kanál bol jednou z predošlých vlád dlhodobo prenajatý za veľmi priaznivých podmienok investorom, ktorí svoje monopolné postavenie do istej miery zneužívajú a je s nimi veľmi ťažké sa dohodnúť – či už ide o preteky, priestory, alebo čas na tréningy. Aj tak najväčším problémom sú chýbajúce dotácie pre zväzu, ktoré sa každým rokom znižujú. A to sa odráža aj na kvalite výsledkov reprezentácie, nehovoriac o tom, ako to pôsobí na mladú generáciu športovcov, ktorá bude onedlho základnou zložkou národných výberov,“ pripomína Szadvari.

Jeho reprezentačný kolega Ján Suchal prostredníctvom sociálnej siete detailnejšie opísal problémy s požívaním umelého vodného kanále v Čunove pri Bratislave. „Tréningov pre rafterov a kajakárov je stále menej. Spoločnosť, ktorá ho prevádzkuje, totiž argumentuje tým, že púšťanie vody do kanála je drahé a tá by mohla tiecť radšej do elektrárne vedľa. To je pravda. Máloktorý predseda parlamentu však tuší, že pri čunovskom Areáli vodných športov sa s vodou Dunaja deje absurdný ekonomický paradox. Do starého koryta rieky totiž musí tiecť určitý prietok vody – keďže ryby, vodné vtáctvo a vodné toky všeobecne veľmi zle reagujú na situáciu, keď nemajú vodu. Samozrejme, prietok z elektrárne a naplno pusteného kanálu s divokou vodou by na toto nestačil, tak sa púšťa voda ešte aj tretím odtokom vedľa, len tak, zadarmo. Možno keby sa tam prihodilo trochu viac betónových kociek a prietok tadiaľ obmedzil, tak by mohol kanál s divokou vodou ísť naplno aj 24 hodín denne a nikto by si nič nevšimol. Teda okrem kajakárov, kanoistov, rafterov a všeobecne vodákov, ktorí podobne ako vodné vtáctvo zle znášajú situáciu, keď nemajú dosť vody na jednom z najlepších umelých kanálov v Európe. Máloktorý z politikov, ktorí sa úspechmi reprezentácie radi pochvália, vie, že zväz raftingu dostáva každý rok stále menej a menej peňazí. Neviem úplne vysvetliť absurdnosť situácie, že si reprezentačné posádky kupujú reprezentačné oblečenie za vlastné peniaze a zväz nevie vykryť ani ich náklady na účasť na majstrovstvách sveta,“ uviedol Suchal.

Jozef Szadvari zase pripojil viac o financovaní raftingu. "V susednom Česku na šport putuje približne trikrát viac peňazí ako u nás. Od roku 2010 sa v tomto smere začalo s uťahovaním opaskov, keď sme nedostali financie ani za dosiahnuté výsledky na medzinárodných súťažiach a tých výsledkov teda nebolo málo. Zdroje do zväzu klesli z približne 40-tisíc eur ročne na cca 15-tisíc eur, čo je tento šport priam likvidačné, keďže odjakživa sme si aj ako reprezentácia doplácali z vlastného vrecka na všetky možné preteky. Pritom výsledky z nich prinášali dobré meno Slovensku po celom svete od jeho vzniku. Potom sa pozriete na športy ako futbal, kde výsledky neboli snáď nikdy, prevláda tam zaujímavé prerozdeľovanie financií a dotácie na ich šport len rastu hlavne preto, že do vedenia sa dostali politické štruktúry. Ja osobne som povedal chalanom, že im rád pomôžem, ale za takýchto podmienok nie som ochotný reprezentovať Slovensko. Nehovoriac o mrhaní zdrojmi snáď vo všetkých možných oblastiach spoločnosti, ako napríklad informatizácia. Ale ničiť si dobré meno a mladú generáciu, tak to je podľa mňa už naozaj veľa,“ doplnil Szadvari.

debata chyba
Viac na túto tému: #rafting #zákon o športe
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

MS vo futbale 2022

Tabuľky tímov

por. krajina zápasy body
1. vlajka Holandsko NED 3 7
2. vlajka Senegal SNG 3 6
3. vlajka Ekvádor ECU 3 4
4. vlajka Katar KTR 3 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Anglicko ENG 3 7
2. vlajka USA USA 3 5
3. vlajka Irán IRN 3 3
4. vlajka Wales WAL 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Argentína ARG 3 6
2. vlajka Poľsko POL 3 4
3. vlajka Mexiko MEX 3 4
4. vlajka Saudská Arábia KSA 3 3
por. krajina zápasy body
1. vlajka Francúzsko FRA 3 6
2. vlajka Austrália AUS 3 6
3. vlajka Tunisko TUN 3 4
4. vlajka Dánsko DEN 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Japonsko JPN 3 6
2. vlajka Španielsko ESP 3 4
3. vlajka Nemecko GER 3 4
4. vlajka Kostarika CRC 3 3
por. krajina zápasy body
1. vlajka Maroko MRK 3 7
2. vlajka Chorvátsko CRO 3 5
3. vlajka Belgicko BEL 3 4
4. vlajka Kanada CAN 3 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Brazília BRA 3 6
2. vlajka Švajčiarsko SUI 3 6
3. vlajka Kamerun CAM 3 4
4. vlajka Srbsko SRB 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Portugalsko POR 3 6
2. vlajka Južná Kórea KOR 3 4
3. vlajka Uruguaj URU 3 4
4. vlajka Ghana GHA 3 3
Všetky zápasy