Florbalistky na úvod MS zdolali Rusky, hetrik Janegovej

Slovenské reprezentantky vo florbale vstúpili do diania na majstrovstvách sveta vo fínskom Tampere víťazne, keď v otváracom zápase základnej D-skupiny zdolali Rusky 4:2.

04.12.2015 14:35
Florbal Foto:
Ilustračná snímka.

Pripísali si prvé dva body do tabuľky a spravili dôležitý krok k postupu do zápasu o časť vo štvrťfinále. Hetrikom sa prezentovala narodeninová oslávenkyňa Romana Janegová (22 rokov), za Slovenky všetko dôležité v ofenzíve zariadil druhý útok s ňou v strede.

Slovenky sa od začiatku zápasu ujali iniciatívy, ale prevahu vyjadrila gólovo až v 12. minúte Janegová, ktorá strelou z pravej strany prekonala Ulianu Veselovovú. Zverenky trénera Jaroslava Marksa potom pribrzdilo vylúčenie Veroniky Turčákovej, ktoré Rusky expresne rýchlo potrestali gólom Marie Okulovovej. Slovenky poslala znova do vedenia po kombinácii sestier Hudákových pred ruskou bránkou Paulína. Po prvej prestávke Rusky zvýšili aktivitu, ale opäť to bol druhý slovenský útok, ktorý predviedol akciu s Janegovou na gólovom konci. Ďalšie šance favorizovaných Sloveniek zostali bez efektu, čo v úvode záverečnej tretiny potrestala šťastným kontaktným gólom na 2:3 Maria Ržanenková. Slovenky znervózneli, upokojil ich až tretí presný zásah Janegovej po priamočiarej akcii a prihrávke Paulíny Hudákovej. Rusky vysunuli obranu a dostali sa k náznakom tlaku, ale zápas už nezdramatizovali.

V sobotu si slovenský výber zmeria sily s družstvom USA, v nedeľu ho čaká súboj s Holandskom.

Slovensko – Rusko 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)

• Góly: 12. Janegová (Ďuríková), 18. P. Hudáková (K. Hudáková), 26. Janegová (P. Hudáková), 55. Janegová (P. Hudáková) – 16. Okulovová (Bulbašová), 43. Ržanenková
  • Vylúčenia: 1:0 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku 16:8, rozhodovali: Tom Kirjonen, Jyrki Sirkka (obaja Fín.), divákov: 154.
  • Zostava SR: Mládenková – Z. Šponiarová, Klapitová, Ďuríková, Bobotová, Ješšová, Turčáková, Malichová, Gáliková – Ferenčíková, M. Šponiarová, Košturiaková – K. Hudáková, Janegová, P. Hudáková – Šidlová, Sádecká, Trošková – Boľová

Jaroslav Marks (tréner SR): "Vedeli sme, že ruský tím bude takmer celý zápas brániť a mrzí nás, že sme v prvej tretine nestrelili viac gólov. Bol to náš úvodný zápas, čiže chvíľku dievčatá potrebujú na to, aby si zvykli na prostredie. Som rád, že sme súperky prinútili prispôsobiť sa nášmu spôsobu hry, to je dôležité do ďalších zápasov.“

Romana Janegová (útočníčka SR): "Úvodné zápasy na šampionáte sú vždy veľmi náročné. Vedeli sme, že ruský tím bude nepríjemným súperom, čo sa aj v samotnom stretnutí potvrdilo. Víťazstvo nás teší a už začíname myslieť na zajtrajšieho súpera.“

Viac na túto tému: #MS 2015 #florbal