Gönci o novom zákone o športe: Už bol najvyšší čas

Predseda komisie športovcov Slovenského olympijského výboru (SOV) Jozef Gönci privítal vo štvrtok poslancami parlamentu schválený nový zákon o športe, ktorý prináša najmä sprehľadnenie financovania a viac peňazí pre šport.

27.11.2015 17:00
Jozef Gönci Foto:
Predseda komisie športovcov Slovenského olympijského výboru Jozef Gönci.
debata (1)

Právnu normu pripravila odborná pracovná skupina pod vedením predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho. „Skóre 132:0 je dobré, lebo iba traja sa zdržali a nikto nebol proti. Ak to takto podporili poslanci, my musíme povedať, že bol najvyšší čas. Všetci asi pochopili tému dňa, že reforma športu bola nevyhnutná,“ uviedol pre agentúru SITA dvojnásobný bronzový olympijský medailista v streľbe (1996, 2004), ktorý sa tiež podieľal na príprave zákona.

„Pracovali sme dva roky na tomto manuáli, teda novele zákona o športe. Preto, aby sme vytvorili nielen transparentné prostredie pre zväzy, ale aj motivujúce prostredie pre mladšiu generáciu. Tá by touto reformou športu mala získať pozíciu v jednotlivých exekutívach zväzov a športových organizácií. Financie sa nám podarilo zagarantovať, je tu istota minimálnej čiastky, ktorá pôjde ročne zo štátneho rozpočtu do športu. Podarilo sa nám získať na našu stranu aj lotérie, stávkové kancelárie, ktoré nám budú v perióde štyroch rokov štvrťročne poskytovať navyše financie – o štyri roky by malo byť v tomto rozpočte približne 75 miliónov eur. Takže svojím spôsobom valorizujeme čiastku, ktorú tu máme dnes,“ skonštatoval 41-ročný košický rodák a pokračoval: „Do nového zákona sme nainštalovali komisie športovcov, ktoré by mali pracovať pri exekutívach jednotlivých zväzov, vo výkonných výboroch. Je tam kontrolór, ktorý bude dbať na to, či si jednotliví lídri zväzov nevyberajú nejakými sofistikovanými spôsobmi benefity z týchto organizácii len preto, že na to majú kompetencie.“

Slovenský Športovec roka 1999 pripomenul, že nie všetko sa podarilo zrealizovať. „Na druhej strane si myslíme, že v tejto prvej fáze novely zákona o športe je toho viac ako dosť. Odpracovalo sa veľmi kvalitne, s kvalitným tímom. V ďalších fázach budeme vychytávať muchy a pracovať na tom, aby sme to dotiahli ešte ďalej, zjednodušili a stransparentnili prostredia – aby športová komunita mala kde športovať, odbremenili sme rodičov od práce s mládežou, pretože na to by sme mali mať odborníkov, trénerov a dobrovoľníkov, ktorí chcú pracovať v tomto systéme,“ uzavrel Jozef Gönci.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Jozef Gönci #SOV #zákon o športe
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

MS vo futbale 2022

Tabuľky tímov

por. krajina zápasy body
1. vlajka Holandsko NED 3 7
2. vlajka Senegal SNG 3 6
3. vlajka Ekvádor ECU 3 4
4. vlajka Katar KTR 3 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Anglicko ENG 3 7
2. vlajka USA USA 3 5
3. vlajka Irán IRN 3 3
4. vlajka Wales WAL 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Argentína ARG 3 6
2. vlajka Poľsko POL 3 4
3. vlajka Mexiko MEX 3 4
4. vlajka Saudská Arábia KSA 3 3
por. krajina zápasy body
1. vlajka Francúzsko FRA 3 6
2. vlajka Austrália AUS 3 6
3. vlajka Tunisko TUN 3 4
4. vlajka Dánsko DEN 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Japonsko JPN 3 6
2. vlajka Španielsko ESP 3 4
3. vlajka Nemecko GER 3 4
4. vlajka Kostarika CRC 3 3
por. krajina zápasy body
1. vlajka Maroko MRK 3 7
2. vlajka Chorvátsko CRO 3 5
3. vlajka Belgicko BEL 3 4
4. vlajka Kanada CAN 3 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Brazília BRA 3 6
2. vlajka Švajčiarsko SUI 3 6
3. vlajka Kamerun CAM 3 4
4. vlajka Srbsko SRB 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Portugalsko POR 3 6
2. vlajka Južná Kórea KOR 3 4
3. vlajka Uruguaj URU 3 4
4. vlajka Ghana GHA 3 3
Všetky zápasy