Senzačné zlato pre Keňana Betta na 400 m prekážok

Obaja veľkí šprintérski rivali, Usain Bolt aj Justin Gatlin, vyhrali na 15. majstrovstvách sveta v atletike v Pekingu svoje rozbehy na 200 m a postúpili do semifinále.

25.08.2015 15:10
nicholas bett, Foto: ,
Keňan Nicholas Bett a jeho cieľová radosť.

Jamajčan, už 9-násobný majster sveta, vyhral III. rozbeh časom 20,28 sekundy o stotinku pred Kubáncom Skyersom, ale záverečných 60 m úplne vypustil. Dosiahol celkovo 13. najlepší výkon. Američan Gatlin triumfoval vo IV. rozbehu, namerali mu 20,19 sekundy a celkovo bol siedmy najlepší. Za ním finišoval juniorský majster sveta Japonec Abdul Hakim Sani Brown za 20,35, iba o stotinku za svojím osobným rekordom.

Prekážkarská štvorstovka mala senzačného víťaza, 23-ročného bronzového medailistu z lanských majstrovstiev Afriky, Keňana Nicholasa Betta, ktorý utvoril nielen národný rekord 47,79 sekundy, ale aj svetový výkon roka. Aj ďalší dvaja medailisti boli neočakávaní – strieborný Denis Kudriavcev utvoril ruský rekord 48,95 a bronzový Jeffery Gibson bahamský 48,17. V taktickej tisícpäťstovke žien (prvých 400 m za 77,06) v zdrvujúcom dlhom finiši nik nestačil hlavnej favoritke Genzebe Dibabovej (4:089,09), ktorá rozšírila rodinnú zbierku zlatých medailí z MS na šesť. Jej staršia sestra Tiruneš získala v minulosti päť, pre Genzebe to bol prvý titul pod holým nebom. Etiópia predtým nikdy túto disciplínu v kategórii žien na MS nevyhrala. Druhá skončila Keňanka Kipyegonová, bronz si vybojovala Holanďanka Hassanová. Obhajkyňa titulu, Švédka etiópskeho pôvodu Abeba Aregawiová, finišovala až siedma.

Majsterkou sveta v hode diskom sa prvý raz v histórii stala Kubánka. Líderka svetových tabuliek Denia Caballerová dosiahla už v prvej sérii výborných 69,28 m a získala zlato. Obhajkyňa titulu a olympijská šampiónka Sandra Perkovičová z Chorvátska zachraňovala cenný kov posledným pokusom (67,39 m), pred ním bola totiž až štvrtá. Bronz si vybojovala Nemka Nadine Müllerová (65,53).

Viac na túto tému: #Usain Bolt #Justin Gatlin #MS v atletike 2015 #Nicholas Bett