Triatlonista Varga bol iba štyri sekundy od bronzu

Slovenskému reprezentantovi v triatlone Richardovi Vargovi len veľmi tesne ušla medaila na 31. majstrovstvách Európy vo švajčiarskej Ženeve. V konkurencii pretekárov kategórie elity obsadil Varga v sobotňajších pretekoch 4. miesto, keď len 4 sekundy ho delili od toho, aby mu na krk zavesili bronzovú medailu.

11.07.2015 17:36
Richard Varga Foto: ,
Richard Varga.

Tú získal Nór Kristian Blummenfelt. Titul majstra Európy si vybojoval Francúz David Hauss, striebro zostáva vo Švajčiarsku zásluhou Svena Riederera. Druhý slovenský reprezentant Lukas Šiška nedokončil cyklistickú časť pretekov. Medzi klasifikovanými v cieli neboli ani španielsky favorit Javier Gómez či český reprezentant Jan Čelůstka.

Majstrovstvá Európy v kategórii elite sa konali na olympijských vzdialenostiach 1,5 km plávanie, 40,8 km na bicykli a záverečný beh na 10 km. Richard Varga absolvoval plaveckú časť tradične najrýchlejšie, z vody vychádzal spoločne s Rusom Dmitrom Poľanským za 17:41 min.

V cyklistickej časti sa vpredu utvorila skupina 16 pretekárov, ktorí si utvorili až dvojminútový náskok pred ostatnými. V záverečnom behu sa od ostatnýžch odpútal Francúz Hauss, ktorý zvíťazil s náskokom 18 sekúnd pred domácim Riedererom. Ten bol o tri sekundy rýchlejší ako bronzový Blummenfelt a o sedem sekúnd ako štvrtý Varga.

Dvadsaťšesťročný Bratislavčan (nar. 28. 1. 1989) dlhodobo sa pripravujúci v Anglicku dosiahol najlepšie umistnenie slovenského reprezentanta na ME v histórii. Varga sa pripravoval na jeden z vrcholov sezóny na sústredení vo švajčiarskych Alpách. Štvtým miestom potvrdil stabilne dobrú formu, keďže pred necelým mesiacom na európskych hrách v Baku finišoval piaty.

V juniorských kategóriách sa stali majstrami Európy Nemci Lasse Lührs a Laura Lindemannová. Spomedzi Slovákov skončil Tadeáš Fazekaš na 44. mieste a Matúš Verbovský bol 49. Medzi juniorkami bola Ivona Miklóšová 42. a Iveta Tóthová ešte o štyri priečky nižšie.

Výsledky:

muži – elite (1,5 km plávanie + 40,8 km bicykel + 10 km beh): 1. David Hauss (Fr.) 1:52:55 h, 2. Sven Riederer (Švaj.) 1:53:13, 3. Kristian Blummenfelt (Nór.) 1:53:16, 4. Richard Varga (SR) 1:53:20, 5. Thomas Bishop (V. Brit.) 1:53:22,… Lukas Šiška (SR) nedokončil

juniori (0,75 + 20,4 + 5): 1. Lasse Lührs (Nem.) 57:41 min, 2. Ignacio González (Šp.) 57:42, 3. Ben Dijkstra (V. Brit.) 57:42,… 44. Tadeáš Fazekaš 1:00:30, 49. Matúš Verbovský (obaja SR) 1:00:52.

juniorky (0,75 + 20,4 + 5): 1. Laura Lindemannová (Nem.) 1:01:04 h, 2. Jeanne Lehairová (Fr.) 1:04:42, 3. Lena Meissnerová (Nem.) 1:04:50,… 42. Ivona Miklóšová 1:12:43, 46. Iveta Tóthová (obe SR) 1:16:09.

Viac na túto tému: #Richard Varga