Zlatá Brazília. Mladí slalomári vezú tituly majstrov sveta

Slovenskí reprezentanti Marko Mirgorodský a Jakub Grigar sa stali v brazílskom Foz do Iguacu juniorskými majstrami sveta vo vodnom slalome.

25.04.2015 18:06
Jakub Grigar Foto: ,
Jakub Grigar v akcii.

Grigar triumfoval v sobotňajšom finále kajaku. Na trati bol suverénny, dosiahol jasne najrýchlejší čas a aj s dvoma trestnými sekundami za jeden dotyk na pätnástej bránke zdolal Francúza Mala Quemeneura o 2,19 sekundy.

Tesne za medailovými priečkami skončil v K1 Samuel Stanovský, tretí slovenský zástupca vo finále Richard Macúš bol ôsmy. Grigar potvrdil v Brazílii úlohu favorita, vlani bol v austrálskom Penrithe bronzový.

Mirgorodský sa presadil v kategórii singlkanoistov. Vo finále C1 ho o titul nepripravilo ani menšie zaváhanie na predposlednej devätnástej bránke. V konečnom účtovaní zdolal o 66 stotín sekundy Poliaka Kacpera Sztubu, bronz získal Čech Václav Chaloupka. Bronzový medailista z vlaňajších olympijských hier mládeže v Nankingu dosiahol najväčší úspech svojej doterajšej kariéry a potvrdil veľký talent.

O tretí cenný kov pre Slovensko sa v kajaku mužov do 23 rokov postaral Andrej Málek, ktorý si vybojoval bronz. Lepší boli len Čech Jiří Prskavec a Španiel David Llorente. Slovensko bolo najúspešnejšou krajinou sobotňajšieho individuálneho finálového bloku.

Muži do 23 rokov:

K1: 1. Jiří Prskavec (ČR) 82,96 (0), 2. David Llorente (Šp.) 86,42 (2), 3. Andrej Málek (SR) 86,69 (2)
C1: 1. Adam Burgess (V. Brit.) 93,22 (0), 2. Paolo Ceccon (Tal.) 95,09 (2), 3. Felipe Da Silva (Braz.) 96,78 (0)

Ženy do 23 rokov:

C1: 1. Nuria Vilarrublová (Šp.) 103,15 (0), 2. Mallory Franklinová 106,62 (4), 3. Kimblerley Woodsová (obe V. Brit.) 108,65 (0)

Juniori:

K1: 1. Jakub Grigar (SR) 88,04 (2), 2. Malo Quemeneuer (Fr.) 90,23 (0), 3. Thomas Strauss (Nem.) 90,40 (2), 4. Samuel Stanovský 91,46 (2), … 8. Richard Macúš (SR) 95,79 (6)
C1: 1. Marko Mirgorodský (SR) 95,76 (2), 2. Kacper Sztuba (Poľ.) 96,42 (2), 3. Václav Chaloupka (ČR) 100,93 (2)

Juniorky:

C1: 1. Andrea Herzogová (Nem.) 113,03 (4), 2. Lucie Priouxová (Fr.) 113,42 (2), 3. Kate Eckhardtová (Aus.) 113,68 (2)

Viac na túto tému: #vodný slalom #Jakub Grigar #Marko Mirgorodský