Svitko a Jakeš majú na Dakare vysoké ambície. Myslia na prvú trojku

04.01.2015 09:00
Štefan Svitko
Štefan Svitko na Dakare. Autor: ,

Pozornosť všetkých fanúšikov motoristického športu sa už plne sústreďuje do Buenos Aires, kde v nedeľu odštartoval 36. ročník prestížnej Rely Dakar.

Po siedmy raz sa motocyklisti, jazdci na štvorkolkách, automobiloví pretekári i posádky na kamiónoch vydajú po náročných tratiach v Južnej Amerike. Preteky tam organizátori presunuli pre neustále problémy s bezpečnosťou jazdcov po zrušenom ročníku 2008. Trinásť etáp zavezie pretekárov po cestách Argentíny, Čile, Bolívie a späť. Štart aj cieľ sú v Buenos Aires.

Slovensko má na štarte dve veľké želiezka v ohni. Motocyklisti Štefan Svitko a Ivan Jakeš v predošlých rokoch potvrdili svoje kvality a opäť majú vysoké ambície. Svitko skončil pred troma rokmi piaty a Jakeš o rok neskôr ešte o priečku vyššie. Teraz by obaja radi toto najlepšie vystúpenie slovenského jazdca na Dakare vylepšili. Túžia po umiestnení do prvej trojky.

„Musím spraviť menej chýb ako vlani. Treba začať opatrne a s rozvahou, neublížiť motorke hneď v úvode. Vždy hovorím, že chcem skončiť v prvej desiatke. Teraz by som však rád vylepšil to, čo som už na Dakare dokázal,“ tvrdí štyridsaťtriročný Jakeš, ktorý bude jazdiť s číslom 21. „Tento rok som mal v závere roka veľa vybavovačiek, ale na motorke na všetky starosti zabudnem. Budem sa plne sústreďovať na jazdu a navigovanie,“ do­dal.

O jedenásť rokov mladší Svitko hovorí o ambíciách vždy veľmi otvorene. Už vlani túžil vylepšiť Jakešovo slovenské maximum a teraz sa o to pokúsi znova. „Keby som nemal najvyššie ciele, tak na Dakar ani nemusím ísť. Chcem skončiť do tretieho miesta. Neúspech si nepripúšťam. Hádam vydrží motorka a prídem do cieľa zdravý,“ tvrdí odhodlane.

Ivan Jakeš na Rely Dakar.
Ivan Jakeš na Rely Dakar. Autor: SITA, AP, Victor R. Caivano

Prvenstvo medzi motorkármi sa pokúsi obhájiť štvornásobný víťaz Španiel Marc Coma, fabrický jazdec KTM. Jeho dlhoročný hlavný rival Cyril Despres (päťnásobný šampión) sa rozhodol pre zmenu a pokúsi sa zamiešať kartami v kategórii automobilov na Peugeote.

„Stále mám obrovskú túžbu víťaziť. Na to sa nič nemení. Na Dakar prichádzam s perfektnou motorkou a silným tímom. Sú tu ešte štyria či piati jazdci s víťaznou ambíciou, kľúčom bude ostať celý čas koncentrovaný. Najnebezpečnejší protivník je samotná trať,“ cituje Comu oficiálna stránka podujatia.

Medzi štvorkolkami vlani prekazil štvorročnú nadvládu argentínskych bratov Marcosa a Alejandra Patronelliovcov Čilan Ignacio Casale. Tento rok bude mať situáciu uľahčenú o to, že Patronelliovci sa na Dakare nezúčastnia. V kategórii automobilov odsunul rekordéra Stephana Peterhansela na druhú priečku Španiel Nani Roma. Medzi kamiónmi sa po piaty raz zo šiestich ročníkov v Južnej Amerike presadili Rusi na Kamaze. Prvý raz triumfoval Andrej Karginov. Rovnako ako vlani sa na trati predstavia aj dvaja Slováci v kategórii kamiónov. Jaroslav Miškolci je členom posádky Tatry Čecha Tomáša Vrátného a Róbert Kasák bude jazdiť spoločne s Čechom Jaroslavom Kolářom, taktiež na Tatre.

Štefan Svitko (KTM/Slovnaft Team/štartové číslo 18)
Tridsaťdvaročný Žaškovčan vletel do Rely Dakar ako kométa. Pri svojej premiére v roku 2010 skončil trinásty a získal titul najúspešnejšieho nováčika. V ďalšom ročníku ho zradil motor, no pri návrate opäť pozitívne šokoval piatou priečkou – dovtedy najlepším výsledkom slovenského jazda. V roku 2013 mu rekordné umiestnenie vzal Jakeš a Svitko pre zdravotné problémy preteky nedokončil. Vlani finišoval deviaty.

Ivan Jakeš (KTM/Jakeš Dakar Team/štartové číslo 21)
Dlhoročný slovenský motocyklový reprezentant z Brezovej pod Bradlom sa postaví na štart Rely Dakar už ôsmykrát. V roku 2007 okúsil púštne dobrodružstvo ešte na pôvodných afrických tratiach, no preteky nedokončil. Úspešný nebol ani v rokoch 2010, 2011 a 2012, medzitým skončil v roku 2009 na 43. priečke. Svoje pretekárske kvality potvrdil až v ostatných ročníkoch. Pred dvoma rokmi obsadil fantastické štvrté miesto a vlani skončil po slabšom začiatku jedenásty.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Štefan Svitko #Rely Dakar #Ivan Jakeš
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
18,99
Kytica červené ruže v červenom srdci

Kytica červené ruže v červenom srdci

79,99
Kytica Letana 8

Kytica Letana 8

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk