Klocová v Zürichu nepostúpila do finále, Repčík sa predstaví v semifinále

Slovenská strednotratiarka Lucia Klocová nepostúpila do finále behu na 1500 m na majstrovstvách Európy v atletike vo švajčiarskom Zürichu.

12.08.2014 11:51 , aktualizované: 22:23
Lucia Klocová Foto: ,
Lucia Klocová na ME v Zürichu.
debata (3)

Klocová v utorok predpoludním výkonom 4:14,77 min obsadila 10. miesto v druhom rozbehu a finále bude bez nej. V súčte oboch rozbehov skončila v 25-člennom štartovom poli šestnásta. Najrýchlejšia bola v Etiópii narodená Holanďanka Sifan Hassanová (4:09,55).

Na postup do 12-členného finále bolo potrebné zabehnúť 4:13,02, čiže Slovenke chýbalo 1,75 s. Klocová mala z 13-členného štartového poľa II. rozbehu v tomto roku pred ME zabehnutý najslabší výkon (4:13,89).

„Zabehla som celkom dobrý čas, myslela som si, že to bude horšie. Mala som dve kolízie, ale to sa dalo čakať. Asi po 500 m v zákrute som sotila do súperky, lebo ona raz brzdila a raz zasa nie… Keď zabrzdila, musela som si ju odstrčiť a to ma odhodilo dozadu. V posledných 300 m, keď sa začalo šprintovať, som sa vysunula až do štvrtej dráhy, a to bola druhá strata. Keby tie kolízie neboli, asi by to bolo lepšie, ale na postup by to zrejme nestačilo,“ povedala Lucia Klocová po pretekoch.

Zverenkyňa trénera Pavla Slouku a ôsma žena londýnskych OH Klocová sa dostala na európsky šampionát vďaka voľnej karte od Európskej atletiky napriek tomu, že nesplnila účastnícky limit. Pre 30-ročnú Martinčanku to bol prvý štart na významnom medzinárodnom podujatí od olympijských hier v Londýne 2012 a narodenia syna Adama v júni minulého roku.

Bezeková a Kršáková nepostúpili do semifinále na 100 m

Slovenské šprintérky Alexandra Bezeková a Lenka Kršáková nepostúpili v Zürichu do semifinále behu na 100 m. Bezeková obsadila v druhom rozbehu 7. miesto výkonom 11,87. Pretekárka Akademiku TU Košice sa nepriblížila k svojmu osobnému rekordu 11,55, vďaka ktorému sa dostala do Zürichu, a nedala si postupový darček k stredajším 22. narodeninám. Celkovo obsadila 34. priečku z 36 pretekárok, ktoré dobehli do cieľa.

„Výkon 11,87 je dosť vzdialený od môjho osobného rekordu. Neviem, čo sa stalo. Počas rozcvičky bolo všetko super. Keď som však vybehla z blokov, cítila som, že to nie je bohviečo. Keď vám súperky utečú hneď po štarte, niekde sa asi stala chyba,“ povedala Alexandra Bezeková.

O rok staršia Kršáková (Spartak Dubnica) zabehla vo štvrtom rozbehu o niečo lepší výkon 11,74, ale stačilo jej to rovnako na posledné 7. miesto a celkovo 30. pozíciu. Jej osobný rekord má hodnotu 11,53. Najlepší čas v rozbehoch dosiahla Francúzka Myriam Soumaréová (11,03).

„Pokazila som štart a súperky mi ušli. Periférne som ich videla vpredu. Človek sa snaží, ide si to svoje, ale dnes som to trochu pokazila. S tými štartmi mávam problém,“ uviedla Lenka Kršáková. Bezeková a Kršáková debutovali na vrcholnom kontinentálnom podujatí.

Repčík je v semifinále na 800 m

Slovenský reprezentant Jozef Repčík nebude chýbať v semifinále behu na 800 m. V poslednom zo štyroch utorkových podvečerných rozbehov si Repčík skúsene od začiatku do konca strážil postupovú pozíciu. Napokon dobehol na 3. mieste a výkonom 1:47,90 si vybojoval postup do stredajšieho semifinále. Víťazom štvrtého rozbehu sa stal Dán Andreas Bube (1:47,50) pred tohtoročným lídrom európskych tabuliek Francúzom Pierrem-Ambroisem Bossem (1:47,54). Pre 28-ročného člena Slávie UK Bratislava Repčíka je to už štvrtá účasť na majstrovstvách Európy. Pred dvoma rokmi v Helsinkách skončil zatiaľ najvyššie – na 7. mieste.

Jana Velďáková iba 624 a nepostúpila do finále

Jana Velďáková nepostúpila z kvalifikácie do finále súťaže diaľkarok. Tridsaťtriročná členka VŠC Dukla Banská Bystrica dosiahla v utorkovej podvečernej kvalifikácii iba priemerných 624 cm a celkovo sa zaradila na 17. priečku. Jej zürišská kvalifikačná séria: 624 – 621 – prešľap. Na posledné dvanáste postupové miesto bolo potrebné skočiť 644 cm, pritom tohtoročný najlepší výkon J. Velďákovej je 655. Ak by sa k nemu skúsená zverenkyňa Radoslava Dubovského čo len priblížila, v stredajšom finále by nechýbala. Na predchádzajúcich troch európskych šampionátoch do finále vždy postúpila (2006 – 12. miesto, 2010 – 9., 2012 – 10.).

„Cítila som sa veľmi dobre. Po prvom pokuse 624 cm som si myslela, že som skočila oveľa viac. V treťom pokuse som len nezmyselne prebehla cez doskočisko, neviem, kde sa stala chyba. Musela som urobiť nejakú chybu v rozbehu. Snažila som sa bojovať, chcela som skočiť oveľa viac. Teraz budem držať palce sestre, ale na svoj výkon chcem rýchlo zabudnúť,“ vravela Jana Velďáková.

Kvalifikačný limit 665 cm splnilo iba šesť skokaniek z pôvodne 27-členného štartového poľa. Najlepším výkonom 672 cm sa v kvalifikácii prezentovala Francúzka Éloyse Lesueurová.

Storl obhájil v guli, 10 km pre 40-ročnú Paveyovú

Nemec David Storl obhájil titul kontinentálneho šampióna vo vrhu guľou. Podľa predpokladov ovládol prvú finálovú disciplínu, keď už prvým pokusom dosiahol víťazných 21,41 m. Hranicu 21 m napokon prekonal jediný. Striebro bral za výkon 20,86 Španiel Borja Vivas a s bronzom sa musel uspokojiť dvojnásobný olympijský víťaz Poliak Tomasz Majewski (20,83). Iba 24-ročný Storl má okrem dvoch titulov majstra Európy (2012, 2014) na konte aj dve svetové prvenstvá (2011, 2013) a tiež je strieborný medailista z OH 2012 v Londýne.

Medzi desaťbojármi vedie po polovici súťaže Nemec Kai Kazmirek výkonom 4492 bodov pred Bielorusom Andrejom Kravčenkom (4363) a ďalším nemeckým reprezentantom Arthurom Abelem (4310).

V úvodnej bežeckej finálovej disciplíne na 10 000 m žien získala zlatú medailu Britka Jo Paveyová. Čoskoro 41-ročná skúsená vytrvalkyňa (nar. 20. 9. 1973), strieborná spred dvoch rokov z Helsínk, dosiahla víťazný čas 32:22,39 a vo finiši odolala náporu Francúzky Clémence Calvinovej (32:23,58). Bronz brala ďalšia francúzska bežkyňa Laila Trabyová (32:26,03). Jediná slovenská zástupkyňa Katarína Berešová (TJ Obal servis Košice) obsadila v 25-člennom štartovom poli 19. miesto. Dvadsaťšesťročná debutantka na majstrovstvách Európy Berešová výkonom 33:28,60 zaostala o takmer 17 sekúnd za osobným rekordom z tohto roku z mája v Jičíne (33:11,66). Napriek tomu si zabehla druhý najlepší výkon kariéry.

"Bol to taký môj štandardný výkon. Chcela som bežať rýchlejšie. Prvý kilometer bol veľmi pomalý. Potom som sa to snažila dobehnúť. Na druhom kilometri som bola ešte niekde vpredu, ale v druhej polovice pretekov už najlepšie zrýchlili a ušli mi. Celkovo si však myslím, že to bol veľmi pekný výkon,“ povedala Katarína Berešová.

ME v Zürichu

ŽENY
1500 m – rozbehy: 1. Hassanová (Hol.) 4:09,55, 2. Plisová (Poľ.) 4:10,33, 3. Del Buonová (Tal.) 4:10,47, … 16. Klocová (SR) 4:14,77 – nepostúpila do finále

100 m – II. rozbeh (-0,4 m/s): 1. Schippersová (Hol.) 11,10,… 7. Bezeková (SR) 11,87 – nepostúpila do semifinále, IV. rozbeh: 1. Soumaréová (Fr.) 11,03,… 7. Kršáková (SR) 11,74 – nepostúpila do semifinále

Diaľka – kvalifikácia: 1. Lesueurová (Fr.) 672 cm, 2. Mihambová (Nem.) 670, 3. Klišinová (Rus.) a Španovičová (Srb.) obe 666,… 17. J. Velďáková (SR) 624 – nepostúpila do finále

10 000 m: 1. Paveyová (V. Brit.) 32:22,39 min, 2. Calvinová (Fr.) 32:23,58, 3. Trabyová (Fr.) 32:26,03, 4. Vastenburgová (Hol.) 32:27,37, 5. Moreirová (Portug.) 32:30,12, 6. Mockenhauptová (Nem.) 32:30,49, 7. Mazuronaková (Biel.) 32:31,15, 8. Brittonová (Ír.) 32:32,45,… 19. Berešová (SR) 33:28,60.

MUŽI
800 m – IV. rozbeh: 1. Bube (Dán.) 1:47,50, 2. Bosse (Fr.) 1:47,54, 3. Repčík (SR) 1:47,90 – postúpili do semifinále

Guľa: 1. Storl (Nem.) 21,41 m, 2. Vivas (Šp.) 20,86, 3. Majewski (Poľ.) 20,83, 4. Žunič (Chor.) 20,68, 5. Kolašinac (Srb.) 20,55, 6. Marcell (ČR) 20,48, 7. Fortes (Portug.) 20,35, 8. Kokojev (Rus.) 20,23.

Desaťboj po 5 disciplínach (100 m + diaľka + guľa + výška + 400 m): 1. Kazmirek (Nem.) 4492 bodov, 2. Kravčenko (Biel.) 4363, 3. Abele (Nem.) 4310, 4. Eelco Sintnicolaas (Hol.) 4301, 5. Iľja Škureňov (Rus.) 4283, 6. Kevin Mayer (Fr.) 4271, 7. Oleksij Kasjanov (Ukr.) 4269, 8. Rico Freimuth (Nem.) 4247