Slovenský štvorkajak nezastavili ani choroby či zlá loď, získali striebro

Slovenský štvorkajak v zložení Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin si vybojoval striebornú medailu v nedeľňajšom finále na 1000 m na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v nemeckom Brandenburgu.

13.07.2014 16:53 , aktualizované: 19:31
Krajčovič, Michálek, Jakubík, Demin Foto: ,
Mladý slovenský štvorkajak v zložení Marek Krajčovič (vpredu), Matej Michálek (druhý), Gábor Jakubík (tretí), Viktor Demin (vzadu).

Rýchlejší boli iba úspešní obhajcovia titulu Česi (Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba), za ktorými mladí Slováci zaostali o 0,355 sekundy. Bronz putuje do Portugalska. Kvarteto Fernando Pimenta, Joao Ribeiro, Emanuel Silva, David Fernandes zaostalo už o vyše dve sekundy.

„Káštvorka“ pod vedením trénera Felixa Masára vybojovala v poradí druhú medailu pre Slovensko na ME 2014 v Branden­burgu. O prvú sa postaral v sobotu skúsený dvojkajak Erik Vlček – Juraj Tarr na 1000 m. Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík a Viktor Demin sú majstrami sveta aj Európy do 23 rokov z minulého roka. Na vrcholnom seniorskom podujatí vybojovali v Brandenburgu svoj prvý cenný kov. Vlani vo svojej ostrej premiére medzi seniormi skončili na svetovom šampionáte v Duisburgu na 7. mieste.

V brandenburskom finále na „olympijskej tisícke“ sa slovenskí reprezentanti od štartu pohybovali na medailových priečkach. Na 250 m viedli Maďari pred Slovákmi a Čechmi. Neskôr sa Slováci zlepšili a po 750 m už figurovali na čele s tesným náskokom pred Čechmi. Tí však mali najlepší záver a stali sa majstrami Európy.

„Vo finále sme konečne predviedli perfektnú jazdu. Snažili sme sa držať s Čechmi. Od polovice trate sme ešte pridali na sile a frekvencii a sústredili sme sa na koncovku, aby sme z vysokého tempa dokázali urobiť ešte rýchlejší záver,“ opísal „striebornú“ jazdu Viktor Demin, ktorý sedí v lodi posledný štvrtý. Pre server canoe.sk zároveň priznal, že striebro je pre neho určitým prekvapením, lebo na tréningoch sa im ani raz nešlo dobre. „Striebro je však super. Ďakujeme trénerom a zväzu za podporu,“ doplnil Demin.

Tréner Felix Masár mal počas prvej časti sezóny neraz hlavu v smútku, lebo nemal všetkých štyroch zverencov pokope tak často, ako by si to želal. Napríklad na kvalitne obsadenom Svetovom pohári v Račiciach chýbal pre chorobu práve Demin, a tak sa štart slovenskej K4 nekonal. Obavy však na prvom vrchole sezóny vystriedala strieborná radosť.

„Bolo to také nesúrodé. Raz bol chorý Viktor Demin, potom Matej Michálek, neskôr nám zasa nesadla nová loď, ktorú nám výrobca neurobil podľa našich predstáv, a vrátili sme sa ku starej. Napokon sme to nejako dali dokopy a vyšlo to. Chalani mali chuť bojovať, na vode sa cítili dobre, povzbudila ich aj predchádzajúca bronzová medaila Erika Vlčeka s Jurajom Tarrom,“ cituje Masára server Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky.

Podľa ambiciózneho trénera, ak by jeho zverenci nezískali medailu, bolo by to pre nich sklamanie. „Chalani sa posunuli do špičky. Teraz sa tam musia udržať, získavať skúsenosti a budovať si rešpekt. Najbližšie už na majstrovstvách sveta v Moskve. Na Európu treba rýchlo zabudnúť, to budú úplne iné preteky,“ dodal Masár.

Vo finálovom bloku na 500 m si spomedzi Slovákov vybojoval najlepšie umiestnenie dvojkajak Erik Vlček – Juraj Tarr, ktorý dopádloval na 6. mieste. Od bronzovej medaily, ktorú získali v sobotu na dvojnásobnej vzdialenosti, tentoraz skúsených tridsiatnikov delilo vyše 700 tisícin sekundy. Zlato brali Emanuel Silva a Joao Ribeiro z Portugalska.

Kanoista Ľubomír Hagara obsadil v C1 8. priečku, majstrom Európy sa stal Čech Martin Fuksa. Slovenský ženský dvojkajak Ivana Kmeťová – Martina Kohlová si o jednu pozíciu zlepšil svoje celkové umiestnenie oproti pretekom na 200 m. Na „olympijskej päťstovke“ skončili Slovenky ôsme. Zo zlata sa tešili Maďarky Gabriella Szabóová a Tamara Csipesová.

Európsky šampionát rýchlostných kanoistov vyvrcholil po 18.00 h pretekmi K1 a C1 v maratónskych vzdialenostiach na 5000 m. Zo Slovákov kanoista Matej Rusnák obsadil 6. miesto a kajakárka Simona Šamková skončila pätnásta. Rusnák, ktorý mal medailové ambície, bol pôvodne siedmy, ale po diskvalifikácii Maďara Attilu Vajdu sa posunul na konečnú 6. priečku. Majstrom Európy v C1 na 5000 m sa stal Nemec Sebastian Brendel.

Výsledky – nedeľa: MUŽI / 1000 m K4 – finále: 1. Česko (Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba) 2:54,824 min, 2. Slovensko (Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin) 2:55,179, 3. Portugalsko (Fernando Pimenta, Joao Ribeiro, Emanuel Silva, David Fernandes) 2:56,932

500 m K1 – finále: 1. Tom Liebscher (Nem.) 1:40,447, 2. Rene Holten Poulsen (Dán.) 1:41,382, 3. Miroslav Kirčev (Bulh.) 1:42,155 K2 – finále: 1. Emanuel Silva, Joao Ribeiro (Portug.) 1:31,030, 2.Sebastien Jouve, Maxime Beaumont (Fr.) 1:31,342, 3. Roman Petrušenko, Vadim Machnev (Biel.) 1:31,378,… 6. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 1:32,143 C1 – finále: 1. Martin Fuksa (ČR) 1:50,443, 2. Sebastian Brendel (Nem.) 1:50,591, 3. Denis Garaža (Biel.) 1:51,700,… 8. Ľubomír Hagara (SR) 1:56,160 C2 – finále: 1. Alexej Korovaškov, Ivan Štyl (Rus.) 1:41,067, 2. Liviu Alexandru Lazar Dumitrescu, Victor Mihalachi (Rum.) 1:43,223, 3. Tomasz Kaczor, Vincent Slominski (Poľ.) 1:43,974

ŽENY / 500 m K1 – finále: 1. Danuta Kozáková (Maď.) 1:51,057 min, 2. Franziska Weberová (Nem.) 1:52,300, 3. Teresa Portelová (Portug.) 1:52,760 K2 – finále: 1. Gabriella Szabóová, Tamara Csipesová (Maď.) 1:43,897, 2. Karolina Najová, Beata Mikolajczyková (Poľ.) 1:44,464, 3. Nikolina Moldovanová, Olivera Moldovanová (Srb.) 1:44,565,… 8. Ivana Kmeťová, Martina Kohlová (SR) 1:47,782 C2 – finále: 1. Zsanett Lakatosová, Kincsö Takácsová (Maď.) 2:05,875, 2. Darina Kosťučenková, Oľga Klimovová (Biel.) 2:06,084, 3. Natalia Marasanovová, Olesia Romasenková (Rus.) 2:10,988

5000 m
K1 – finále: 1. Erika Medveczká (Maď.) 21:59,990, 2. Marina Litvinčuková (Biel.) 22:06,442, 3. Berenike Faldumová (Bulh.) 22:08,019,… 15. Simona Šamková (SR) 23:25,626. MUŽI
C1 – finále: 1. Sebastian Brendel (Nem.) 21:48,823, 2. Eduard Šemetylo (Ukr.) 22:47,687, 3. Pavel Petrov (Rus.) 22:53,951,… 6. Matej Rusnák (SR) 23:38,126.

Viac na túto tému: #Rýchlostná kanoistika #Viktor Demin #Matej Michálek #Marek Krajčovič #Gábor Jakubík