Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Hámor čaká vo víchrici. Počasie mu objednala manželka

"Práve som vkĺzol do spacáku," zaznel slabý, ale zreteľný hlas Petra Hámora. Pod Šiša Pangmou, najnižšou osemtisícovkou planéty, ktorá meria 8013 metrov, bola už tma, šesť hodín večer.

25.04.2014 08:30
Peter Hámor Foto:
Peter Hámor.
debata

„Nie že by sa nám chcelo už spať, ale niet tu čo iné robiť. Niečo sme zjedli a musím sa aspoň trochu zohriať. Vonku strašne fičí, sneží, voda mrzne aj v stane. Nie je to úplne ono,“ smeje sa slovenský horolezec a aj z druhého konca planéty počuť v pozadí kvíliacu víchricu, v ktorej približuje atmosféru vo výške 6200 metrov. V nej sa spolu s Rumunmi Horiom Colibasanuom a Justinom Ionescuom rozhodli prečkať noc.

„Už je až príliš dlho zima,“ prehodí 49-ročný Popradčan, ale nesťažuje sa. „Vzhľadom na podmienky sa cítime vcelku dobre. Nádcha nie je choroba.“

V piatok ráno zbalia stan a idú ďalej. „Zatiaľ to s počasím nevyzerá ružovo, ale vyrazili sme zo základného tábora hore, lebo víchrica by mala zoslabnúť. Rozhodli sme sa, že nebudeme len nečinne čakať, ale najmä chodiť. Uvidíme, ako vysoko sa dostaneme,“ pokračuje.

Časový plán ich himalájskeho pobytu dostal malú trhlinu. „Mali sme sklz, lebo až 10. apríla otvorili hranicu Tibetu, hneď sme ju prekročili a presunuli sa pod Šiša Pangmu do základného tábora vo výške 5516 metrov. Minulý týždeň sme sa pokúsili vyraziť prvý raz hore, ale zastavilo nás veľmi zlé počasie. Našli sme cestu cez ľadovec, vyznačili ju a vrátili sa do základného tábora. Teraz sme vo výške 6200 metrov, dostali sme sa o niečo vyššie ako prvý raz.“

Hámor na expedíciách spolupracuje s meteorológmi, ktorí mu pripravujú predpoveď počasia. V uplynulých výstupoch mu pomohol najmä kamarát Victor z Lisabonu, ktorý mu dva razy vybral optimálny vrcholový deň.

„Manželka Marika už u neho objednala dobré počasie, dúfam, že to ešte stihneme,“ vraví Hámor a potom už vážnejšie dodáva. „Netrúfam si predpovedať, ako sa bude počasie vyvíjať. Je nevyspytateľné a beriem ho ako vyššiu moc, prírode nerozkážeme. Tibet je trochu iný ako juh Nepálu. Počasie je tu horšie, vládne väčšia zima. Tento rok je ešte studenší ako obyčajne, nepamätám si, kedy som naposledy tak premrzol.“

Do Himalájí odletel na začiatku marca a s prvou časťou pobytu, aklimatizačnou, vyslovil spokojnosť. Strávil príjemné dni v Solo Khumbu a 21. marca úspešne vystúpil na Island Peak, ktorý je vo výške 6189 metrov. „Nechám to na teoretikov horolezectva, či to bol ešte zimný alebo už jarný výstup. Aj s ďalším Slovákom, Rasťom Goriščákom, sme vystúpili na vrchol zavčas ráno, takže ak beriem aj časový posun, je to na debatu.“

Hámor plánuje zostať pod Šiša Pangmou do 10. mája, dúfa, že dovtedy sa v počasí ukáže okno, ktoré mu umožní dotiahnuť výstup do úspešného konca. Doteraz zdolal jedenásť osemtisícoviek a Šiša Pangma je jednou z troch, na ktorých ešte nestál. Potom má v pláne presun pod Mount Everest a výstup na najvyššiu horu sveta. Tragédia, ktorá sa na ňom nedávno stala, by nemala skrížiť jeho plány.

„Samozrejme, máme všetky informácie,“ potvrdzuje. „K tragédii však došlo na južnej, nepálskej strane a podľa všetkého tam tento rok ukončia sezónu. Severu, čínskej strany, odkiaľ chceme podniknúť výstup my, sa to netýka, to je aj iná krajina.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Hámor #Šiša Pangma