Potvrdené: do boja o OH 2022 sa púšťa šestica kandidátov

15.11.2013 11:07
OH, ceremoniál 23
Olympijský oheň. Autor:

O usporiadanie zimných olympijských hier 2022 sa uchádzajú poľský Krakov s pomocou slovenskej Jasnej, kazašské Almaty, čínsky Peking, ukrajinský Ľvov, nórske Oslo a švédsky Štokholm.

Kandidáti mali možnosť podať prihlášku do polnoci 14. novembra. Po uzavretí procesu ich mená oficiálne zverejnil prostredníctvom tlačovej správy Medzinárodný olympijský výbor (MOV).

O ZOH 2022 je medzi mestami väčší záujem ako o hry 2018, ktoré napokon dostal kórejský Pjongčang. Medzi kandidátmi sú tradičné mestá s bohatou tradíciou zimných športov, ale aj strediská, kde ich chcú rozvíjať. ZOH prinesú regiónom mnohé benefity.

„Som rád, že sa o ZOH 2022 uchádza až šesť miest. Kandidáti a ich podporovatelia jasne pochopili výhody, ktoré hry prinášajú. Aj neúspešní kandidáti v minulosti ťažili z prípravného procesu, ktorý výrazne pomohol ich rozvoju,“ uviedol v tlačovej správe MOV jeho prezident Thomas Bach.

V rámci pomoci uchádzačom organizuje MOV od 4. do 6. decembra v Lausanne seminár a zároveň zástupcovia kandidatúr by mali byť súčasťou pozorovateľskej misie počas ZOH 2014 v Soči. Národné olympijské výbory do 14. novembra museli poslať prihlášku do procesu, ktorá obsahovala aj viaceré podmienky vrátane deklarácií rešpektovania Svetovej antidopingovej agentúry a rozhodnutí Športového arbitrážneho súdu.

Výber dejiska ZOH 2022 je rozdelený do dvoch fáz. V prvej na základe odporúčania pracovnej skupiny vyberie exekutíva MOV finalistov, ktorí sa budú na zasadnutí MOV 31. júla 2015 v Kuala Lumpure uchádzať o právo zorganizovať podujatie. Všetci kandidáti musia do 14. marca 2014 doplniť svoje prihlášky o konkrétne projekty.

#Olympijské hry
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku