Slafkovský si na MS vypádloval striebro, hliadka 3xC1 zlato

Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský vybojoval striebornú medailu na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v pražskej Troji. Vo fnále predviedol bezchybnú jazdu s výsledným časom 103,36.

14.09.2013 13:47 , aktualizované: 17:21
Alexander Slafkovský Foto:
Alexander Slafkovský.

A hoci mu rozhodcovia najprv pridelili dve trestné sekundy za prejazd protivodnou bránkou 23, neskôr si uvedomili svoju chybu a vzali ich späť. Rýchlejší ako 30-ročný rodák z Liptovského Mikuláša bol iba favorizovaný Brit David Florence, ktorému zavesia na krk zlatú medailu. Slafkovský za ním zaostal o 83 stotín sekundy a získal vôbec prvú individuálnu medailu z majstrovstiev sveta vo svojej kariére. Bronz si vybojoval Slovinec Benjamin Savšek.

„Štrnásť rokov čakania sa skončilo, stáli ale za to. Je to výsledok všetkej tej driny, ktorú som podstúpil,“ vydýchol si v cieli Alexander Slafkovský a pokračoval: „Trať bola náročnejšia skôr fyzicky ako technicky. Dala sa pokaziť aj posledná bránka. Sedeli sme v cieli a čakali, čo sa bude diať. O výsledku rozhodovala každá brána. Finále sa mi išlo lepšie ako semifinále. Chvíle čakania v cieli, to bolo niečo strašné. Neustále sme počítali s Florencom, či nám to vyjde. Keď prišiel do cieľa Denis Chanut, už som vedel, že mám medailu.“

Druhý slovenský zástupca vo finálovej desiatke Matej Beňuš obsadil 6. miesto, keď sa nevyhol šiestim trestným sekundám. Vo finále singlkanoistov chýbal najskúsenejší z trojice Slovákov Michal Martikán, ktorý neuspel už v semifinále. „Finále mi nevyšlo. Čas bol rýchly, mal by som s ním medailu, ale dotyky ma odsunuli až na 6. miesto. Od štvrtej bránky som mal pocit, že som záber pozadu. Loď sa mi na vode nešmýkala ako v semifinále. Na štarte som sa cítil veľmi dobre, veril som si. Bohužiaľ, preteky sú na jednu jazdu, niekedy to ide, inokedy nie. Blahoželám Sašovi, je to jeho prvá medaila. Bol by som radšej, keby som aj ja bol na stupni. Je to však šport,“ povedal Matej Beňuš, ktorý neobhájil bronz z Čunova 2011.

Katarína Macová skončila na 9. mieste vo finále C1 žien. Na technicky náročnej trati dosiahla druhý najrýchlejší čas spomedzi desiatky finalistiek, ale neprešla predpísaným spôsobom bránkou číslo 6. Znamená to, že chytila 50-sekundovú penalizáciu a z možného stupňa víťazov sa zosunula až na 9. miesto. Bez päťdesiatky by brala striebornú medailu. „Mrzí ma to, veď to mohol byť najlepší výsledok v mojej kariére. Aj to je však šport. Ani deviate miesto nie je zlé, aj keď mohlo byť lepšie. Podľa mňa som prešla cez bránku s hlavou nad vodou. Nebola som si istá, či mám v bránke loď. Video ukázalo, že tam bola. Na zázname nebolo vidieť, či tam mám hlavu. Z môjho pohľadu z vody som v bránke bola, ale zábery musia byť presvedčivé, aby protest uznali,“ povedala Macová.

Majsterkou sveta sa stala podľa predpokladov Austrálčanka Jessica Foxová napriek šiestim trestným sekundám. Striebro si vybojovala Britka Mallory Franklinová a bronz Francúzka Caroline Loirová. „Vyšla mi horná časť trate, potom som urobila pár chýb. Netušila som, že môžem vyhrať o toľko. Chcem v Troji získať zlatý double, vyhrať aj K1. Bolo by pekné, ak by sa mi to podarilo,“ tvrdila Foxová.

Hliadka 3×C1 Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš obhájila titul majstrov sveta. Slováci dosiahli vo finále suverénne najlepší čas a ich prvenstvo neohrozili ani tri dotyky s bránkami. Pre Slovensko vybojovali v hliadkach 3×C1 šiesty titul majstrov sveta v histórii a celkovo siedmu medailu (6 – 0 – 1). Trio Martikán, Slafkovský a Beňuš triumfovalo aj na predchádzajúcich troch šampionátoch v Seu d'Urgell 2009, Tacene 2010 a Čunove 2011.

V Prahe zdolala slovenská hliadka Nemcov Siderisa Tasiadisa, Jana Benziena a Franza Antona o 79 stotín sekundy. Bronz si vybojovali Španieli, ktorí zaostali o 3,06 sekundy. Pre Michala Martikána je to desiata zlatá medaila z majstrovstiev sveta v kariére (10 – 3 – 4). „Neregistroval som, že to môže byť desiaty titul. Je to super. Dnešnú jazdu som vnímal inak ako nevydarené semifinále, zdalo sa mi to jednoduchšie. Neviem, či to bolo tým, že sme išli v teple. Bol to iný deň ako včera. Dnes som išiel všetko napriamo, bez problémov. Ak by sa mi podobne darilo aj v piatok, mohol som byť asi vo finále. Nie je to bežná vec zvíťaziť štyrikrát v rade na majstrovstvách sveta. Som rád, že sa nám to podarilo a ešte sme vyhrali takým rozdielom. Je mi cťou byť v tomto tíme. Ak by sa nám podarilo pridať o rok piate zlato, bolo by to ešte lepšie,“ konštatoval Michal Martikán.

Výsledky – majstrovstvá sveta vo vodnom slalome v Prahe:

C1 muži – finále: 1. David Florence (V. Brit.) 102,53 (2), 2. Alexander Slafkovský (SR) 103,36 (0), 3. Benjamin Savšek (Slovin.) 105,79, 4. Sideris Tasiadis (Nem.) 106,47 (2), 5. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 107,39, 6. Matej Beňuš (SR) 110,11 (6).

C1 ženy – finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 126,09 (6), 2. Mallory Franklinová (V. Brit.) 139,08 (4), 3. Caroline Loirová (Fr.) 139,75 (0), 4. Mira Louenová (Nem.) 142,24 (4), 5. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 142,83 (4), 6. Nuria Vilarrublová (Šp.) 148,64 (2),.. 9. Katarína Macová (SR) 183,58 (50).

K1 muži – finále: 1. Vavřinec Hradílek (ČR) 94,52 (2), 2. Jiří Prskavec (ČR) 95,90 (0), 3. Mateusz Polaczyk (Poľ.) 95,98 (0), 4. Fabien Lefevre (USA) 97,56 (2), 5. Hannes Aigner (Nem.) 100,45 (4), 6. Joseph Clarke (V. Brit.) 101,07 (4).

3×C1 muži: 1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 118,98 (6), 2. Nemecko (Sideris Tasiadis, Jan Benzien, Franz Anton) 119,77 (4), 3. Španielsko (Ander Elosegi, Jordi Domenjo, Jon Erguin) 122,04 (2), 4. Francúzsko 122,84 (4), 5. Slovinsko 122,87 (6), 6. Rusko 127,71 (2).

3×C1 ženy: 1. Austrália (Foxová, Lawrenceová, Borrowsová) 164,85 (8), 2. Česko 166,34 (10), 3. Nemecko 174,75 (16).

3×K1 mužov: 1. Taliansko (Daniele Molmenti, Andrea Romeo, Giovanni De Gennaro) 109,60 (2), 2. Poľsko (Grzegorz Polaczyk, Mateusz Polaczyk, Dariusz Popiela) 111,10 (2), 3. Francúzsko (Boris Neveu, Etienen Daille, Mathieu Biazizzo) 112,12 (6), 4. Česko 112,90 (4), 5. Veľká Británia 113,94 (2), 6. Slovinsko 116,81 (4), … 17. Slovensko (Ján Šajbidor, Martin Halčin, Jakub Grigar) 173,28 (58).

Viac na túto tému: #Praha #MS #vodný slalom #slafkovský #striebro