Najbližším cieľom je európske finále, tvrdí tréner Lange

"Odkedy sa pripravuje s olympijským víťazom Cameronom van der Burghom a ďalšími plavcami v našej skupine, zlepšil sa. Ťahajú ho dopredu a on sa rád učí.“

02.08.2013 19:00
Tomáš Klobučník Foto: ,
Tomáš Klobučník
debata

Takto pochválil nemecký tréner Dirk Lange svojho slovenského zverenca Tomáša Klobučníka. Dvadsaťtriročný rodák z Topoľčian predvčerom na svetovom šampionáte v Barcelone zaplával skvelý slovenský rekord na 200 m prsia (2:11,00) a prvý raz v kariére postúpil do semifinále na šampionáte v dlhom bazéne. Výsledné 14. miesto v absolútnej svetovej konkurencii a zlepšenie národného rekordu o vyše 2 sekundy je na slovenské pomery malý zázrak.

„Cieľ splnil a ukázal, že patrí na veľké podujatia, akými sú majstrovstvá sveta. Ale rozhodne má na viac. Ťažko mi je teraz hovoriť o jeho limitoch. Keď vydrží svoje tempo celú dvojstovku, nielen 150 m, bude do dvoch rokov patriť do prvej desiatky prsiarov na svete. Fyzicky je pripravený dobre, má naplávané veľké kilometre, chýba mu však ešte rýchlosť. Práve na tom teraz spolu robíme,“ tvrdí Lange.

So svojím zverencom pracuje v rakúskom Grazi na projekte, ktorý by mal vyvrcholiť v roku 2016 účasťou na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

„Máme svoj systém a postupne rátame so zlepšovaním sa na stovke aj dvojstovke. Po semifinále by malo nasledovať finále na európskom šampionáte. To je najbližší výkonnostný cieľ,“ zdôraznil Lange.

Známy plavecký odborník začal spolupracovať s Klobučníkom po vlaňajších olympijských hrách v Londýne, kde skončil na 200 m prsia na 23. mieste. Talentovaný Slovák vtedy uvažoval takto: buď skúsim niečo nové, čo ma posunie dopredu, alebo plávanie zabalím na vrcholnej úrovni. Zvíťazila, našťastie, prvá možnosť a Klobučník začal spoluprácu s Langem. Ten vytušil jeho potenciál, navyše slovenské plavecké prostredie mu rozhodne nie je cudzie. Jeho manželkou je bývalá slovenská reprezentantka Ivana Walterová a svokrom tréner Dukly Banská Bystrica Jiří Walter.

„Tomáša som už tiež poznal z niekoľkých podujatí a vedel som, že má potenciál a že sa chce zlepšovať. Teraz je v najlepšom veku pre plavca, najmä pre prsiara, a preto s ním treba systematicky pracovať. Nemá problém vychádzať s ľuďmi v našej tréningovej skupine a platí to aj naopak. Berie ho aj olympijský víťaz, čo je veľké plus,“ uviedol Lange.

Na otázku, čo je podľa neho najväčší problém slovenského plávania, 50-ročný Nemec odpovedal, že zrejme pocit, že Slováci nepatria na veľké preteky.

„Ťažko sa mi hovorí všeobecne, lebo poznám len Tomáša Klobučníka s Katkou Listopadovou a pár plavcov z Dukly. Sebavedomie je však to, čo Slováci určite potrebujú zlepšiť,“ dodal tréner.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

MS vo futbale 2022

Tabuľky tímov

por. krajina zápasy body
1. vlajka Ekvádor ECU 2 4
2. vlajka Holandsko NED 2 4
3. vlajka Senegal SNG 2 3
4. vlajka Katar KTR 2 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Anglicko ENG 2 4
2. vlajka Irán IRN 2 3
3. vlajka USA USA 2 2
4. vlajka Wales WAL 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Poľsko POL 2 4
2. vlajka Argentína ARG 2 3
3. vlajka Saudská Arábia KSA 2 3
4. vlajka Mexiko MEX 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Francúzsko FRA 2 6
2. vlajka Austrália AUS 2 3
3. vlajka Dánsko DEN 2 1
4. vlajka Tunisko TUN 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Španielsko ESP 2 4
2. vlajka Japonsko JPN 2 3
3. vlajka Kostarika CRC 2 3
4. vlajka Nemecko GER 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Chorvátsko CRO 2 4
2. vlajka Maroko MRK 2 4
3. vlajka Belgicko BEL 2 3
4. vlajka Kanada CAN 2 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Brazília BRA 2 6
2. vlajka Švajčiarsko SUI 2 3
3. vlajka Kamerun CAM 2 1
4. vlajka Srbsko SRB 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Portugalsko POR 2 6
2. vlajka Ghana GHA 2 3
3. vlajka Južná Kórea KOR 2 1
4. vlajka Uruguaj URU 2 1
Všetky zápasy