Školáčka z Litvy má 16 rokov, olympijské zlato aj svetový rekord

Má iba šestnásť rokov a už vlastní olympijské zlato a momentálne aj svetový rekord. Keď pred rokom šokujúco triumfovala na olympijskej prsiarskej stovke v Londýne, svet hovoril o 15-ročnom zázraku z Litvy.

30.07.2013 21:05
Ruta Meilutyte Foto: ,
Ruta Meilutyte
debata (1)

Keď v pondelok dohmatla v semifinále tej istej disciplíny na majstrovstvách sveta v Barcelone v najrýchlejšom čase histórie 1:04,35 min, potvrdila zrod novej plaveckej hviezdy. O desať stotín prekonala Američanku Jessicu Hardyovú. Tej navyše pred štyrmi rokmi pomohli k rekordu technologicky vylepšené plavky, ktoré sú už dnes zakázané.

Ruta Meilutyte, stredoškoláčka z anglického Plymouthu, má pred sebou veľkú kariéru. Po prekonaní svetového rekordu a prvom výbuchu emócií neskôr do novinárskych diktafónov povedala:

„Mojím cieľom v Barcelone bol svetový rekord. To bol sen, ktorý sa mi splnil, dôležitý krok v kariére. Prípadná zlatá medaila bude len čerešničkou na torte.“

Finále prsiarskej stovky sa plávalo v utorok večer a litovská tínedžerka opäť nedala súperkám šancu. Zlato si vybojovala výkonom len o 7 stotín pomalším ako je ten rekordný. Trochu sa jej to málilo..

„Som spokojná, aj keď som chcela zase rekord,“ uviedla v prvej televíznej reakcii.

„Jej tréningová morálka je obdivuhodná. S takýmto prístupom bude raz najlepšia prsiarka histórie,“ zatipoval si ešte pred svetovým šampionátom jej tréner Jon Rudd.

S Rutou pracuje tri roky v britskom Plymouthe, kde litovská blondínka navštevuje miestnu College. Meilutyte vyrastala v druhom najväčšom meste Litvy Kaunase. Keď mala štyri roky, jej mama zahynula pri autonehode. Otec potom odišiel skúsiť šťastie do Anglicka, kde začal pracovať ako opatrovateľ. Nasledoval ho syn a neskôr aj dcéra. V Plymouthe bolo niekoľko športových klubov a pre 12-ročnú Rutu, ktorá už vtedy solídne plávala, vybral ten s názvom Leander. Pôsobí tam dodnes.

„Je dobré, že sa po olympiáde opäť vrátila do Anglicka. Doma v Litve by určite nenašla pokoj na nerušenú prípravu. Keď sa v Plymouthe prejde po ulici, spozná ju tak jeden z desiatich ľudí. V Litve by to bolo presne naopak,“ myslí si jej tréner.

Takto sa teší nová svetová šampiónka na 100 m... Foto: SITA/AP, Manu Fernandez
Ruta Meilutyte Takto sa teší nová svetová šampiónka na 100 m prsia z Litvy.

„Som rada, že môžem trénovať a chodiť do školy v Anglicku, ale za domovom sa mi stále cnie. Som hrdá Litovčanka a určite by som nechcela meniť občianstvo. Otec sa snaží pripravovať jedlá z našej litovskej kuchyne. Na stole u nás nechýbajú slede alebo opečená slanina,“ vyhlásila nádejná plavkyňa pre The Guardian.

Meilutyte je prvou ženou, ktorá získala olympijské zlato z bazéna pod zástavou Litvy. V roku 1980 v Moskve síce triumfovala na 200 m prsia Lina Kaciusyte, ale vtedy bola Litva ešte súčasťou Sovietskeho zväzu.

Jej vlaňajší aj súčasný úspech je pre trojmiliónový štát v Pobaltí boriaci sa s dopadmi hospodárskej krízy pozitívnym šokom. „Vďaka Ruta, že si nám dovolila pocítiť hrdosť na to, že sme Litovčania. V neľahkých časoch hospodárskej recesie nám to prišlo vhod,“ povedal po jej olympijskom triumfe komentátor litovskej televízie.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #plávanie #MS v plávaní #svetový rekord #Ruta Meilutyte
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

MS vo futbale 2022

Tabuľky tímov

por. krajina zápasy body
1. vlajka Holandsko NED 3 7
2. vlajka Senegal SNG 3 6
3. vlajka Ekvádor ECU 3 4
4. vlajka Katar KTR 3 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Anglicko ENG 3 7
2. vlajka USA USA 3 5
3. vlajka Irán IRN 3 3
4. vlajka Wales WAL 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Argentína ARG 3 6
2. vlajka Poľsko POL 3 4
3. vlajka Mexiko MEX 3 4
4. vlajka Saudská Arábia KSA 3 3
por. krajina zápasy body
1. vlajka Francúzsko FRA 3 6
2. vlajka Austrália AUS 3 6
3. vlajka Tunisko TUN 3 4
4. vlajka Dánsko DEN 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Japonsko JPN 3 6
2. vlajka Španielsko ESP 3 4
3. vlajka Nemecko GER 3 4
4. vlajka Kostarika CRC 3 3
por. krajina zápasy body
1. vlajka Maroko MRK 3 7
2. vlajka Chorvátsko CRO 3 5
3. vlajka Belgicko BEL 3 4
4. vlajka Kanada CAN 3 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Brazília BRA 2 6
2. vlajka Švajčiarsko SUI 2 3
3. vlajka Kamerun CAM 2 1
4. vlajka Srbsko SRB 2 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Portugalsko POR 3 6
2. vlajka Južná Kórea KOR 3 4
3. vlajka Uruguaj URU 3 4
4. vlajka Ghana GHA 3 3
Všetky zápasy