Najväčší škandál! Armstronga odhalili ako klamára a tyrana

Ohlasy európskych médií na posledné odhalenia Americkej antidopingovej agentúry (USADA) v súvislosti s vyšetrovaním dopingu cyklistu Lance Armstronga:

, 11.10.2012 15:07
Lance Armstrong Foto:
Lance Armstrong.
debata (20)

Ohlasy médií na aféru Lanca Armstronga:

Daily Mail (V. Brit): „Potvrdené: Armstrong si myslel, že je nedotknuteľný. Dnes ho odhalili ako tyrana, klamára a sériového užívateľa zakázaných prostriedkov.“

Daily Telegraph (V. Brit.): „Najväčší dopingový škandál v histórii.“

The Sun (V. Brit.): „Šokujúce odhalenia. Armstrong nebol najčistejší.“

Gazzetta dello Sport (V. Brit.): „Existujú dôkazy, že Armstrong mal za nechtami špinu. Niečo podobné dopingový systém nikdy nevidel.“

L´Equipe (Fr.): „Koniec. Game Over.“

De Volkskrant (Hol.): "Armstrong riadil naprepracovanejší dopingový systém v histórii.!

El País (Šp.): Armstrongovo veľké klamstvo na tisícke strán."

Armstrong vyžadoval doping aj od kolegov

Americký cyklista Lance Armstrong a jeho tím US Postal mali v minulosti najprepracovanejší dopingový systém v histórii športu. Vo svojich dokumentoch to tvrdí Americká antidopingová agentúra (USADA). Závery vyšetrovania majú viac ako 1000 strán a USADA ich už poslala Medzinárodnej cyklistickej únii (UCI) i Medzinárodnej triatlonovej únii (ITU).

5. Lance Armstrong Foto: SITA, AP
Lance Armstrong 5. Lance Armstrong

Lance Armstrong.

Spis sa opiera o svedectvá 11 bývalých cyklistov US Postal a ďalších 15 ľudí. Armstrong podľa správy USADA v rokoch 1998 až 2010 systematicky dopoval a mal prepracovaný systém ako sa vyhýbať kontrolám a za pomoci lekárov časovať nedovolenú podporu. Podľa dokumentu využíval EPO, kortizón, testosterón, rastový hormón HGH či krvný doping. K týmto praktikám nabádal i nútil aj tímových kolegov. Tylera Hamiltona napadol v reštaurácii, keď chcel prezradiť niektoré detaily systému. „Jeho okolie bolo zamorené dopingom,“ píše sa v správe.

„Už krátko po podpise kontraktu som zistil, že realita cyklistického sveta je iná ako tá, o ktorej som sníval. Doping bol epidémiou v cyklistike. Dlho ma presviedčali, nútili, napokon som prekročil hranicu a dopoval som,“ priznal bývalý kolega Armstronga v US Postal Michael Barry.

Armstrong sa neustále bránil voči obvineniam z dopingu tvrdením, že absolvoval viac ako 500 kontrol a ani jedna nebola pozitívna. USADA tento počet odmieta a hovorí o polovičnom množstve. Armstrongovi sa vraj s pomocou UCI podarilo ututlať jeden test s pozitívnym výsledkom na pretekoch Okolo Švajčiarska a zostal mu čistý register. V ďalšom prípade lekár tímu Luis García del Moral dodatočne vyplnil falošný predpis, referuje Americká antidopingová agentúra.

   

Za celým systémom okolo Armstronga stál podľa USADA taliansky lekár Michele Ferrari, s ktorým cyklista spolupracoval a na účet mu poslal viac ako milión dolárov. Armstrong systematicky dopoval od návratu po liečbe rakoviny semenníkov v roku 1998, uvádza sa v spise aj s dôvetkom, že spolupráca Texasana s Ferrarim sa začala ešte pred diagnostikovaním choroby v roku 1996. Špecifikácia hovorí, že Armstrong posielal finančné prostriedky do švajčiarskej banky, kde mala jedna z Ferrariho spoločností účet. USADA pripojila aj presný rozpis transakcií medzi cyklistom a lekárom.

Proti Armstrongovi svedčili aj George Hincapie, Christian Vande Velde, Tom Danielson, David Zabriskie, Michael Barry, Tyler Hamilton, Frankie Andreu, Floyd Landis, Stephen Swart a Jonathan Vaughters. Aktívnymi jazdcami sú Vande Velde, Leipheimer, Danielson a Zabriskie, ktorým USADA výmenou za priznanie dala šesťmesačný dištanc od 1. septembra 2012 do 1. marca 2013. Rovnako postupovala aj voči Barrymu a Hincapiemu, ktorý nedávno ukončili kariéru. Navyše, všetkým cyklistom anulovala výsledky od 31. mája 2004 do 31. júla 2006.

Tyler Hamilton. Foto: SITA
Tyler Hamilton Tyler Hamilton.

Proti Lancovi Armstrongovi vypovedel aj jeho krajan a niekdajší tímový kolega Tyler Hamilton.

Armstrongovi právnici sú zatiaľ zdržanliví. Ani samotný cyklista nekomentoval v stredu dôkazy, ktoré zverejnila USADA. Podľa správy na sociálnej sieti Twitter strávil večer s rodinou. Už v auguste vzdal boj s USADA a odmietol sa ďalej brániť proti vzneseným obvineniam. USADA mu následne odobrala všetky triumfy z Tour de France i všetky ďalšie úspechy z rokov 1999 až 2005. Armstrong už vlani ukončil svoju aktívnu kariéru, v ostatných mesiacoch sa venoval triatlonu. Okrem Armstronga čelí obvineniam aj manažér tímu americkej hviezdy Johan Bruyneel. Belgická cyklistická federácia už odovzdala podnet na manažéra federálnym vyšetrovateľom.

20 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy