Slovensko získalo na paralympiáde striebro a bronz

O prvé medaily pre Slovensko sa na londýnskej paralympiáde postarali stolní tenisti. Richard Csejtey získal striebro, Alena Kánová bronz.

, 03.09.2012 12:43, aktualizované: 15:03
Alena Kánová. Foto:
Alena Kánová.
2

Vo finále dvojhry na stolnotenisovom turnaji mužov v kategórii TT8 (stojaci) prehral piaty muž svetového rebríčka Richard Csejtey so svetovou jednotkou Číňanom Šuajom Čaom 1:3 (8, –5, –15, –4). Pre 33-ročného Dunajskostredčana je to najväčší individuálny úspech v kariére. Vo svojej zbierke má už dve strieborné paralympijské medaily zo Sydney 2000 a Pekingu 2008 zo súťaže družstiev a dva bronzy z Atén 2004 z dvojhry aj tímovej súťaže. Londýnske striebro je teda jeho celkovo piatym vzácnym kovom z najväčšieho sviatku zdravotne postihnutých športovcov v kariére.

Finále: Šuaj Čao (Čína) – Richard Csejtey (SR) 3:1 (-8, 5, 15, 4)

Vozičkárka Alena Kánová zdolala v súboji o bronz Britku Headovú 3:1. Po prehranom úvodnom sete 2:11 vývoj parádne otočila a suverénne zvíťazila.
„Ani som si neuvedomila, že ide o prvú medailu v Londýne, verím, že budeme ešte veľa oslavovať. V hale bola skvelá atmosféra, Slováci prekričali Britov,“ bola prvé reakcia 32-ročnej Kánovej po zisku bronzu. Na svojej štvrtej paralympiáde získala štvrtý kov a v historickej tabuľke slovenských letných paralympionikov je na piatom mieste (1 – 1 – 2). Každú medailu niekomu venovala. „Zlato zo Sydney som dala rodičom, bronz z Atén mestu Ružomberok, striebro z Pekingu Národnému rehabilitačnému centru v Kováčovej. Aj londýnsky bronz venujem, ale ešte neprezradím komu…“ dodala.
Úvod zápasu ju zaskočil. „Britka hrala útočne, dala zopár prasiatok, set mi ušiel,“ povedala Kánová. S trénerom Romanom Cibulkom sa dohodli potom na zmene taktiky. „A výdatne mi pomohli fanúšikovia,“ dodala bronzová Kánová, ktorá si vybrala z práce polročné voľno, aby sa dobre pripravila na Londýn.

Zápas o 3. miesto: Alena Kánová (SR) – Sara Headová (V.Brit.) 3:1 (-2, 5, 5, 3)

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba