Škandál! Kazašskej strelkyni hrali pieseň z Borata

, 23.03.2012 13:46
Kazašská strelkyňa
Kazašská strelkyňa. Autor:

Škandál. Na slávnostnom ceremoniáli streleckej Grand Prix v Kuvajte pustili kazašskej víťazke namiesto originálnej hymny pieseň z filmovej paródie Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa.

Satirická snímka z roku 2006 vyobrazila Kazachstan ako zaostalú, nedemokratickú krajinu plnú stredovekých prežitkov, v ktorej je obľúbeným miestnym nápojom fermentovaný konský moč, kde lietadlá riadia jednookí piloti a homosexuáli musia nosiť modré klobúky. Súčasťou filmu je aj fiktívna kazašská hymna, v ktorej sa spieva o „šľachetných kazašských prostitútkach“. Práve týmto popevkom vzdali kuvajtskí činovníci hold víťaznej kazašskej strelkyni.

Na kazašskom ministerstve zahraničia vyvolal incident pobúrenie, uvádza miestna tlač. Úrady trvajú na oficiálnom ospravedlnení.

Britský komik Sacha Baron Cohen na festivale v...
Britský komik Sacha Baron Cohen na festivale v Cannes.

Hovorca kazašského ministerstva zahraničia zo zodpovednosti za incident obvinil Medzinárodnú streleckú federáciu. Grand Prix sa koná pod záštitou kuvajtskeho emira šejka Sabah Ahmada Jaber Sabah.

Boratovská hymna

Cohenov film Borat sa po celom svete stal kasovým trhákom, zarobil 260 miliónov dolárov. V rade moslimských krajín, vrátane Kuvajtu, je snímka zakázaná. Záujem o Kazachstan sa po uvedení filmu ale paradoxne zvýšil, podľa tamojších cestovných kancelárií sa počet záujemcov o návštevu tejto stredoázijské krajiny zvýšil päťnásobne.

Slávnostný ceremoniál s boratovskou hymnou

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku