Zomrel slovenský volejbalista storočia Bohumil Golian

11.01.2012 14:35
Bohumil Golian
Bohumil Golian. Autor:

Najlepší slovenský volejbalista histórie Bohumil Golian prehral svoj zápas o život. Na sklonku novembra minulého roka náhle odpadol, poranil si hlavu a upadol do kómy. Po desiatich dňoch sa prebral, ale jeho stav bol naďalej veľmi vážny. Vlani v marci oslávil osemdesiatku.

„V septembri pricestoval do Prahy na majstrovstvá Európy mužov a tešil sa zo skvelých výsledkov nášho výberu. V novembri pár dní pred úrazom bol v Poprade na predkvalifikačnom turnaji o postup na olympijské hry. Na tieto podujatia cestoval sám vlakom. Na svoj vek bol v ohromnej fyzickej i mentálnej kondícii. Bol pre hráčov obrovskou morálnou oporou. O to bolestnejší je pre nás jeho odchod,“ reagoval pre agentúru SITA šéf slovenského volejbalu Ľubor Halanda. 

Pod vysokou sieťou strávil Golian dvadsaťpäť rokov, z toho štrnásť v reprezentačnom drese Československa. Dvakrát získal zlato na majstrovstvách sveta, raz na majstrovstvách Európy, z olympiád si priniesol striebro a bronz.

Samouk Bohuš trávil od ôsmich rokov na volejbalovom ihrisku v Moštenici veľa času. Dedo ho neraz podpichoval: „Čo vidíš na tom vyskakovaní a padaní na zem?“ S Ružomberkom (vtedy Rybárpole) to v roku 1946 dotiahol na majstra Slovenska.

   

Jeho osudovým mestom sa stala Bratislava. Natrvalo sa tu usadil v roku 1954. Krátko pôsobil v Červenej hviezde, potom nastúpil k bratislavským vysokoškolákom, ktorých koučoval žilinský nadšenec Jaromír Perútka. Slávii UK Bratislava ostal verný až do roku 1968. V klube sa zišiel skvelý kolektív mladých volejbalových nadšencov. Tri roky nebezpečne atakovali titul majstra Československa.

Golianova reprezentačná kariéra sa začala v roku 1955. Často bol v nároďáku zo Slovákov sám. Olympijské striebro z Tokia 1964 sa mu málilo. „V Tokiu sme mali najlepšie mužstvo, aké v Československu bolo,“ nazdával sa. Naši postupne zdolali Maďarsko, Bulharsko, Japonsko, USA, Brazíliu, Rumunsko, Holandsko a Južnú Kóreu. Ťahali dlhú a úspešnú šnúru bez prehry. V hale Komazawa, čo v preklade z japončiny znamená údolie divokých koní, zostal už len posledný súper – Sovietsky zväz. Na zlato bolo treba víťazstvo nad tímom, ktorý bol v posledných rokoch neporaziteľný. Zborná sa však nikdy neocitla tak blízko k prehre ako v tomto zápase.

Dva a štvrť hodiny sa mužstvá ťahali o každý bod. Napokon povestný kúsok šťastia chýbal našim. Rozhodujúci piaty set Československo prehralo 7:15.

Bohumil Golian.
Bohumil Golian. Autor: JÁN SÚKUP

Po Tokiu nastala v reprezentácii omladzovacia kúra. Šesť starších hráčov základnej zostavy sa vzdalo reprezentácie. Medzi nimi aj Golian. Časom ho však prehovorili a povýšili na kapitána. Československo sa v roku 1966 stalo v Prahe majstrom sveta. Rozhodnutie padlo v skvelom zápase proti Sovietskemu zväzu. Základnú zostavu tvorili: Musil, Kop, Golian, Schenk, Koudelka, Šmídl.

Do svetových šampiónov sa vkladali veľké nádeje aj na mexickej olympiáde. Goliana vymenovalo za vlajkonosiča na slávnostnom otvorení. „Považujem to za svoje najväčšie vyznamenanie v živote. Keď sme vstupovali na plochu Estadio Olímpico, po tele mi behali zimomriavky a do očí sa mi tisli slzy. Obzrel som sa za seba – všetci vo výprave plakali,“ poznamenal po rokoch na jednej olympijskej oslave.

O zlate rozhodol tak ako štyri roky predtým súboj so Sovietskym zväzom. Československí volejbalisti prehrali 0:3 a obsadili na turnaji tretie miesto. O druhom mieste Japoncov rozhodol pomer setov.

Bolo to posledné vystúpenie nášho volejbalu na najvyššej svetovej úrovni. Potom táto generácia odišla zo scény. Štyria z nej (Golian, Kop, Musil a Schenk) sa zapísali ako jediní športovci z bývalého Československa, ktorí získali v letných kolektívnych športoch viac než jednu medailu. A Golian, ktorý po hráčskej kariére odovzdával svoje nevšedné skúsenosti ako pedagóg, tréner, metodik a funkcionár v športovom a olympijskom hnutí, medzi nimi ako jediný Slovák.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Kytica Zimona 13

Kytica Zimona 13

29,99
Orchidea biela na vysoko

Orchidea biela na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk