Haborák bude na ME chýbať, neoficiálne pre doping

V nominácii Slovenského atletického zväzu (SAZ) na jubilejné 20. majstrovstvá Európy v Barcelone prekvapujúco chýba guliar Milan Haborák. Oficiálne pre obnovenie zranenia a pochybnosti okolo jeho výkonu z mítingu v Riede, neoficiálne pre podozrenie z previnenia sa proti antidopingovým pravidlám.

15.07.2010 19:11
Milan Haborák Foto:
Slovenský guliar Milan Haborák.
debata (3)

Milan Haborák splnil zväzový limit na ME 2. júla na mítingu v rakúskom Riede (prekonal ho o 4 cm). Šéftréner SAZ Vladimír Bezdíček oficiálne zdôvodnil jeho absenciu vo výprave obnovením zranenia ľavého chodidla (únavová zlomenina kostičky) a tiež faktom, že Haborákov výkon z Riedu figuruje v tabuľkách zverejnených na internetovej stránke Európskej atletickej asociácie (European Athletics) pod čiarou, pričom je otázna jeho regulárnosť. Guliarsky kruh bol totiž 10,5 cm nad úrovňou sektoru, čo je v rozpore s pravidlami. Aj preto Rakúsky atletický zväz (ÖLV) nemohol uznať výkon 19,79 m Lukasa Weissheidingera šesťkilovou guľou za národný juniorský rekord.

„Milan Haborák mi poslal mail, v ktorom sa vzdal účasti na majstrovstvách Európy vzhľadom na obnovenie zranenia ľavého chodidla,“ uviedol Vladimír Bezdíček. Na otázku, či môže byť za absenciou slovenského rekordéra aj niečo iné, šéftréner odpovedal: „Držím sa faktov a a môžem potvrdiť len to, čo je oficiálne známe – zranenie a pochybnosti o regulárnosti výkonu.“

Podľa informácií agentúry SITA z dvoch dôveryhodných a od seba nezávislých zdrojov však guliarova absencia na ME 2010 môže súvisieť aj s prehreškom proti antidopingovým pravidlám. Stanovisko finalistu sydneyskej olympiády v roku 2000 sa nepodarilo získať, Milan Haborák vo štvrtok večer nebral telefón. Rovnako boli nedostupní aj dvaja najvyšší predstavitelia SAZ: predsedníčka Mária Mračnová je na dovolenke v zahraničí a generálna sekretárka Anna Kirnová cestovala ako šéfka výpravy na juniorské MS v kanadskom Monctone.

Ak by sa potvrdilo, že 37-ročný atlét mal pozitívny test, hrozil by mu doživotný zákaz činnosti, pretože by to bolo už jeho druhé previnenie. Haborák prvý raz neprešiel dopingovou kontrolou 17. júla 2004 na mítingu v Madride, pričom o pozitívnom teste na peptidový hormón hCGF (chorionový gonadotropín) sa dozvedel až o mesiac neskôr už v dejisku OH v Aténach, odkiaľ musel predčasne odcestovať domov. Pozitívny test potom 2. 9. 2004 potvrdila aj analýza Haborákovej B-vzorky v madridskom laboratóriu.

Banskobystrický guliar sa snažil ešte endokrinologickými vyšetreniami dokázať, že neužil zakázané prostriedky a zvýšenú hladinu hCG vyprodukoval jeho organizmus. Lekárska komisia Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) však výsledky lekárskych vyšetrení, ktoré mali dokázať guliarovu nevinu, neuznala. Disciplinárna komisia SAZ preto 1. decembra 2004 udelila Milanovi Haborákovi dvojročný dištanc do 17. júla 2006.

3 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy