Pribilinec: Pretekali sme sa za ideály

Povzbudzovanie divákov, reprezentačný dres a hymna na počesť víťazov boli voľakedy najväčšou odmenou športovcov. V súčasnosti sa šport vraj komercializoval a tomu slovenskému chýba najmä systém a lepšia práca s mládežou, myslí si olympijský víťaz v chôdzi na 20 kilometrov Jozef Pribilinec.

02.07.2010 10:00
debata (2)

Doposiaľ jediný atlét zo Slovenska, ktorý získal olympijské zlato, oslávi v utorok 50. narodeniny.

„Šport je dnes vo veľkej miere o peniazoch. Ešte za mojej éry sa "závodilo“ pre ideály, za hymnu," povedal Pribilinec. Vo svojej kariére získal v drese Československa dve strieborné medaily z majstrovstiev sveta, striebro a zlato na majstrovstvách Európy a v dosiahnutí ďalšieho úspechu na olympiáde v Los Angeles v roku 1984 mu zabránil bojkot krajín komunistického blo­ku.

„V roku 1984 som bol v absolútne vrcholnej forme a dovolím si tvrdiť, že by som uspel na obidvoch tratiach, aj na 20 kilometrov, aj na 50 kilometrov,“ povedal neskorší olympijský víťaz z juhokórejského Soulu. Rozhodnutie vtedajšieho olympijského výboru nekomentoval, no prekážal mu otvorený, možno vynútený, súhlas bojkotu olympiády od niektorých športovcov. O to viac Pribilinca motivovala olympiáda v roku 1988, ktorá pre neho bola poslednou šancou na získanie olympijskej medaily na sklonku kariéry.

Na víťazstvo v Soule si Pribilinec aj po 22 rokoch veľmi dobre pamätá. „Urobil som tam tri chyby,“ zaspomínal. Prvá vraj bola tá, že nepočítal s časovým posunom a vrchol formy preto prišiel slovenskému atlétovi o deň skôr. Taktickou chybou bolo vraj aj prebratie vedenia už tri kilometre pred cieľom, čo bol pre súperov impulz na záverečný finiš. V posledných stovkách metrov sa potom nakrátko zmieril s druhým miestom, no nakoniec dokázal znova zmobilizovať sily a víťazstvo vybojoval. Za olympijský titul dostal ešte v Južnej Kórei tisíc dolárov a doma potom 160 000 korún.

Po skončení kariéry sa od roku 1994 stal Pribilinec na štyri roky poslancom parlamentu za Stranu demokratickej ľavice. V súčasnosti žije v Nitre a venuje sa poľovníctvu. Z plánov, podľa ktorých mal v Dudinciach postaviť národné olympijské centrum so športoviskami a rehabilitačnými zariadeniami, vlani na jeseň zišlo. Nezískal plánovanú podporu z fondov EÚ. Do ďalších podobných akcií sa už púšťať nechce.

Bývalý reprezentant by však ešte chcel presadiť niektoré zmeny v slovenskom športe. Chýba mu napríklad udeľovanie titulov majster športu a zaslúžilý majster športu. „Tieto ocenenia sa nedávali za sympatie, mali svoje kritériá,“ povedal Pribilinec. Pre svoje zámery hľadá podporu aj u politikov. Vládnucim stranám však zatiaľ vraj chýbala dlhodobá koncepcia, ktorá by naštartovala záujem ľudí o aktívne športovanie. „Tam, kde sú zabehnuté trhové demokracie a nešarapatí napríklad privatizácia, tam sa dlhodobé stratégie dajú robiť. Aj u nás k tomu príde, no ešte neprišiel ten čas,“ dodal športovec.

2 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

MS vo futbale 2022

Tabuľky tímov

por. krajina zápasy body
1. vlajka Holandsko NED 3 7
2. vlajka Senegal SNG 3 6
3. vlajka Ekvádor ECU 3 4
4. vlajka Katar KTR 3 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Anglicko ENG 3 7
2. vlajka USA USA 3 5
3. vlajka Irán IRN 3 3
4. vlajka Wales WAL 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Argentína ARG 3 6
2. vlajka Poľsko POL 3 4
3. vlajka Mexiko MEX 3 4
4. vlajka Saudská Arábia KSA 3 3
por. krajina zápasy body
1. vlajka Francúzsko FRA 3 6
2. vlajka Austrália AUS 3 6
3. vlajka Tunisko TUN 3 4
4. vlajka Dánsko DEN 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Japonsko JPN 3 6
2. vlajka Španielsko ESP 3 4
3. vlajka Nemecko GER 3 4
4. vlajka Kostarika CRC 3 3
por. krajina zápasy body
1. vlajka Maroko MRK 3 7
2. vlajka Chorvátsko CRO 3 5
3. vlajka Belgicko BEL 3 4
4. vlajka Kanada CAN 3 0
por. krajina zápasy body
1. vlajka Brazília BRA 3 6
2. vlajka Švajčiarsko SUI 3 6
3. vlajka Kamerun CAM 3 4
4. vlajka Srbsko SRB 3 1
por. krajina zápasy body
1. vlajka Portugalsko POR 3 6
2. vlajka Južná Kórea KOR 3 4
3. vlajka Uruguaj URU 3 4
4. vlajka Ghana GHA 3 3
Všetky zápasy