Skvelý Sagan vyhral 1. etapu Okolo Romandie a je na čele

, 28.04.2010 18:21, aktualizované: 18:47
Peter Sagan
Peter Sagan prichádza do cieľa. Autor:

Slovenský cyklista Peter Sagan prežíva skvelú premiérovú sezónu v elitnom profesionálnom pelotóne. Po dvoch etapových víťazstvách na marcových pretekoch Paríž - Nice vyhral v stredu prvú etapu ďalšieho podujatia ProTour Okolo Romandie z Porrentruy do Fleurier (175,6 km). Dvadsaťročný Žilinčan v službách tímu Liquigas si ako prvý Slovák v histórii oblečie vo štvrtok na niektorom z podujatí elitného kalendára tričko určené pre lídra pretekov.

Sagan si v stredu po 2. mieste v prológu, v ktorom zaostal o 0,92 sekundy za Talianom Marcom Pinottim, obliekol zelený dres. Ten je určený pre najlepšieho jazdca v bodovacej súťaži.

V slnečnom počasí uniklo už 11 km po štarte trio Chad Beyer, Andrej Zeic a Thibaut Pinot, ktoré si postupne vypracovalo deväťminútový náskok. V druhej polovici etapy už čelo pelotónu kontrolovali jazdci tímov HTC-Columbia a Liquigas a únik napokon zlikvidovali. Tím HTC-Columbia, za ktorý jazdil držiteľ žltého trička Marco Pinotti, sa snažil zrežírovať etapu pre Marka Cavendisha, ten však v stúpaní 45 km pred cieľom vypadol z hlavnej skupiny.

„Dnes som vo víťazstvo nevedel. Boli tam tri ťažké kopce a na tom prvom sa mi nešlo dobre. Posledný však už bol lepší a ja som vedel, že od žltého trička ma delí jediná sekunda. Tím veril, že by som to mohol dokázať a pomohol mi,“ povedal slovenský pretekár.

Peter Sagan oblečený v žltom tričku.
Peter Sagan oblečený v žltom tričku. Autor: Reuters

Sagan si v stredu po 2. mieste v prológu, v ktorom zaostal o 0,92 sekundy za Talianom Marcom Pinottim, obliekol zelený dres. Ten je určený pre najlepšieho jazdca v bodovacej súťaži. V slnečnom počasí uniklo už 11 km po štarte trio Chad Beyer, Andrej Zeic a Thibaut Pinot, ktoré si postupne vypracovalo deväťminútový náskok. V druhej polovici etapy už čelo pelotónu kontrolovali jazdci tímov HTC-Columbia a Liquigas a únik napokon zlikvidovali. Tím HTC-Columbia, za ktorý jazdil držiteľ žltého trička Marco Pinotti, sa snažil zrežírovať etapu pre Marka Cavendisha, ten však v stúpaní 45 km pred cieľom vypadol z hlavnej skupiny. V závere sa formovali jednotlivé šprintérske tímy, napokon sa však s prispením kolegov z Liquigasu presadil Sagan.

Ambiciózny Slovák je síce momentálne držiteľom žltého trička, tím Liquigas však pravdepodobne v závere pretekov nebude jazdiť pre slovenského mladíka. „Naším tímovým lídrom v pretekoch je Roman Kreuziger a presne neviem, čo môžem robiť. Nie som taký dobrý vrchár ako on. Uvidíme, čo sa stane. Sú pred nami ešte tri náročné etapy a časovka,“ dodal pre cyclingnews.com Sagan, ktorý si do hodnotenia svetového rebríčka UCI pripísal v stredu ďalších šesť bodov a celkovo ich v Romandii nazbieral už desať.

Okolo Romandie:

1. etapa (Porrentruy – Fleurier, 175,6 km): 1. Peter Sagan (SR) Liquigas-Doimo 4:50:21 h, 2. Francesco Gavazzi (Tal.) Lampre-Farnese Vini, 3. Nicolas Roche (Ír.) AG2R La Mondiale, 4. Maxim Iglinskij (Kaz.) Astana, 5. Fabio Felline (Tal.) Footon-Servetto, 6. Robert Hunter (JAR) Garmin – Transitions všetci čas ako víťaz

Poradie po 1. etape: 1. Peter Sagan (SR) Liquigas 4:55:29 h, 2. Marco Pinotti (Tal.) HTC – Columbia +9 s, 3. Jeremy Roy (Fr.) Francaise des Jeux +12, 4. Michael Rogers (Austr.) HTC – Columbia +12, 5. Christophe Moreau (Fr.) Caisse d´Epargne +14, 6. Francesco Gavazzi (Tal.) Lampre +15

Peter Sagan.
Víťaz Peter Sagan.
+3Peter Sagan.
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Jarona 1

Jarona 1

46,99
Flower bag žlté ruže a biele santíny

Flower bag žlté ruže a biele santíny

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk