Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Zomrel bývalý šéf olympizmu Juan Antonio Samaranch

Bývalý prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Juan Antonio Samaranch v stredu zomrel vo veku 89 rokov v nemocnici v španielskej Barcelone.

21.04.2010 13:56
Juan Antonio Samaranch. Foto:
Juan Antonio Samaranch.
debata (21)

Samarancha hospitalizovali v nedeľu na jednotke intenzívnej starostlivosti pre problémy so srdcom a jeho stav označili lekári za veľmi zlý.

Iba Pierre de Coubertin, ktorý bol na čele MOV v rokoch 1896 až 1925, šéfoval svetovému olympizmu dlhšie ako Samaranch. Práve zásluhou tohto Španiela došlo k výraznej komercionalizácii olympijských hier, otvoril možnosť štartu profesionálov. Samaranch bol jednou z hlavných tvárí kandidatúr Madridu o usporiadanie olympijských hier v rokoch 2012 a 2016.

Ani v jednej z nich španielska metropola neuspela – o dva roky sa olympiáda uskutoční v Londýne, v roku 2016 bude jej hostiteľom brazílske Rio de Janeiro. Pri prezentácii madridskej kandidatúry na OH 2016 vlani v Kodani Samaranch ešte pred žiadosťou smerom k členom MOV, aby podporili Madrid, vyhlásil: „Viem, že sa blíži koniec môjho života, mám už 89 rokov.“ Dal tak najavo, že by sa rád rozlúčil olympiádou vo svojej rodnej krajine.

Juan Antonio Samaranch sa narodil v Barcelone 17. júla 1920 a venoval sa hokeju na kolieskových korčuliach. V tomto športe sa dokonca stal aj majstrom sveta. Do sveta športovej politiky mu pomohol niekdajší španielsky diktátor Franco. Členom MOV sa stal v roku 1966. Pôsobil aj ako veľvyslanec Španielska v bývalom Sovietskom zväze a Mongolsku. V roku 1980 vystriedal na čele MOV írskeho lorda Michaela Kilanina.

Internetový portál Insidethegames.biz, ktorý monitoruje zákulisie olympijského hnutia, vlani napísal, že Samaranch bol tajným agentom sovietskej KGB a táto obávaná tajná služba mu údajne pomohla stať sa v roku 1980 prezidentom MOV. Portál sa odvolával na knihu s názvom „KGB hrá šachovú partiu“, ktorú napísal bývalý vysoký funkcionár sovietskej tajnej služby Vladimir Popov. KGB mala ako protislužbu žiadať od Samarancha spoluprácu a vydierala ho tým, že vie o jeho nekalých aktivitách pri obchodovaní so starožitnosťami, obrazmi a šperkmi v čase, keď pôsobil ako veľvyslanec Španielska v Moskve v rokoch 1977 až 1980. Hovorca MOV Mark Adams reagoval na správy o Samaranchovej údajnej spolupráci s KGB tvrdením, že ide o čistú špekuláciu.

Juan Antonio Samaranch

narodený: 17. júla 1920 v Barcelone
zomrel: 21. apríla 2010 v Barcelone
rodina: manželka Maria Teresa Salisachsová (26. 12. 1931 – 16. 9. 2000), zosobášili sa 1. 12. 1955, syn Juan Antonio Samaranch ml. (v súčasnosti člen MOV), dcéra Maria Teresa
príčina úmrtia: zlyhanie srdca; deň pred svojou smrťou ho hospitalizovali pre srdcovú slabosť spôsobenú zlou priepustnosťou ciev
člen MOV: od roku 1966, v rokoch 1974 až 1978 viceprezident MOV, čestný prezident MOV
prezident MOV: 1980 – 2001 (iba Pierre de Coubertin, ktorý bol na čele MOV v rokoch 1896 až 1925, šéfoval svetovému olympizmu dlhšie), zvolili ho na 83. zasadnutí MOV v Moskve (15. – 18. 7. 1980)
ďalšie funkcie v športe: v roku 1967 španielsky vládny splnomocnenec pre šport (vymenoval ho diktátor Franco), prezident Španielskeho olympijského výboru, šéf výprav Španielska na olympijských hrách
diplomatická kariéra: veľvyslanec Španielska v bývalom Sovietskom zväze a Mongolsku, v roku 1991 ho španielsky kráľ vymenoval za markíza
športová kariéra: hokejista na kolieskových korčuliach – majster sveta v tomto športe

Ohlasy médií na úmrtie Juana Antonia Samarancha
****
AS (Šp.):
„Jeho najväčším úspechom bol návrat znepriatelených táborov na olympijské hry po bojkotoch v Moskve 1980 a Los Angeles 1984. Pod päť kruhov zjednotil nepriateľov a ukončil smutnú fázu olympizmu.“

Marca (Šp.): „Zomrel architekt modernizácie olympijských hier a veľký podporovateľ organizácie olympijských hier 1992 v Barcelone.“

Times of India (India): „Na Juana Antonia Samarancha sa bude spomínať ako na muža, ktorý sformoval tvár moderného olympijského hnutia, transformoval ho do obrieho globálneho podniku, ktorý stelesňuje najlepšie prvky moderného športu.“

New York Times (USA): „Samaranch počas svojej éry ukončil amatérsky podvod, ktorým profesionálnych športovcov hádzali často pod stôl v porovnaní s konkurentmi z východného bloku, ktorých podporoval štát. Aj jeho zásluhou prišli na olympijské hry najväčšie profesionálne športové hviezdy na čele s Michaelom Jordanom.“

Kicker (Nem.): „Jeho prínos pre šport je nesporný. Bol najväčším modernizátorom v histórii MOV.“

Svenska Dagbladet (Švéd.): „Samaranch bol kontroverzný a veľmi silný. Dal by sa prirovnať k olympijskému Bohovi. A jeho návrhy priniesli veľké zmeny olympijských hier.“

iDnes.cz (ČR): „Samaranch pomohol počas svojej éry k celosvetovej popularizácii olympizmu a predovšetkým k finančnej záchrane MOV, ktorému sa predtým ekonomicky nedarilo najlepšie. Funkciu opúšťal v tieni korupčného škandálu s voľbou Salt Lake City za olympijské mesto v roku 2002.“

Sovietskij Sport (Rus.): „Vďaka úsiliu Samarancha sa stali olympijské hry otvorené pre profesionálnych športovcov. V čase, keď MOV prežíval veľkú krízu pre korupciu, priniesol veľké reformy na zmenu organizácie.“

Juan Antonio Samaranch prichádza na slávnostné...
Juan Antonio Samaranch na snímke z roku 2008.
+3Juan Antonio Samaranch.
21 debata chyba