Hrašnová: Kvôli dieťatku by som obetovala aj medailu z OH

14.12.2009 15:25
Martina Hrašnová
Slovenská kladivárka Martina Hrašnová sa teší zo zisku bronzovej medaily na majstrovstvách sveta v atletike v Berlíne. Autor:

Bronzová medailistka z majstrovstiev sveta v atletike v Berlíne v hode kladivom Martina Hrašnová má za sebou najúspešnejší rok v kariére. V jeho závere sa tesne pred odchodom na tradičné sústredenie do amerického Athens v štáte Georgia dozvedela ďalšiu radostnú novinu - s manželom čakajú v júli bábätko. Práve v čase, keď sa v Barcelone uskutočnia majstrovstvá Európy...

„Pre každého športovca a rovnako aj pre mňa sú medaily dôležité, ale nie sú ani zďaleka tým najdôležitejším v živote. Cenný kov z európskeho šampionátu budem mať šancu získať v roku 2012 a aj neskôr. Keď ide o dieťa, nebolo by mi ľúto ani vtedy, ak by som prišla o istú olympijskú medailu,“ zdôraznila Martina Hrašnová.

„Dieťatko sme plánovali už dlhšie a zdalo sa mi vhodné, aby som vynechala práve sezónu, keď vrcholom budú iba majstrovstvá Európy. A navyše donedávna to vyzeralo tak, že po vyradení kladiva z Diamantovej ligy nebude ani špeciálny kladivársky seriál. To boli faktory, ktoré mali vplyv na naše rozhodnutie s manželom. Tréneri Hanušovský s Babbittom, moja manažérka, banskobystrický klub a niekoľkí ľudia z môjho blízkeho okolia vedeli vopred o našich plánoch, preto ich moje tehotenstvo neprekvapilo. A tréner Hanušovský sa veľmi tešil, že to vyšlo.“

Po dlhej a náročnej sezóne slovenská kladivárska rekordérka oddychovala doma v Banskej Bystrici a dávala sa zdravotne do poriadku. Absolvovala kúru na preliečenie achiloviek, chrbtice a dochádzala na liečebné procedúry do kúpeľov Kováčová. S prípravou na novú sezónu začala v polovici októbra na kondičnom sústredení na Kanárskych ostrovoch a pred odletom do USA prešla na objemovú prípravu v Banskej Bystrici. A potom to prišlo – tesne pred odletom do zámoria sa dozvedela radostnú novinu, že bude mamičkou.

„Keďže môj lekár nevidel problém v tom, aby som odcestovala a ani ja som nechcela cestu zrušiť, odletela som do Athens. Samozrejme, poradila som sa s lekárom, čo môžem robiť a ako sa udržiavať v dobrom fyzickom stave a maminy z môjho fanklubu ma vybavili na cestu aj potrebnou literatúrou,“ vravela s úsmevom Martina Hrašnová.

V zámorí najmä behala v krásnom parku s upravenými bežeckými chodníkmi okolo jazera, plávala („Mala som vyhradenú vlastnú dráhu“) a ľahko posilňovala vo fitnescentre hotela, kde počas sústredenia bývala.
„Unavím sa teraz rýchlejšie ako predtým, ale vychutnávam si takúto zmenu v tréningu. Keď všetko pôjde takto hladko aj naďalej, myslím si, že mi oddych od niekoľkoročného stereotypu padne veľmi vhod a budem sa vracať s veľkou chuťou,“ nádejala sa šiesta najlepšia kladivárka historických svetových tabuliek.

V minulosti sa nejedna špičková svetová atlétka vrátila po pôrode na scénu a bola opäť úspešná. Mená ako Kostadinovová, Hattestadová, Quirotová, Radcliffova, Rawlinsonova-Pitmannová hovoria za všetko. „Aj to mi pomohlo pri plánovaní materstva,“ priznala 26-ročná Banskobystričanka.

Ak pôjde všetko hladko, Martina Hrašnová by mala bez problémov stihnúť svetový šampionát v juhokórejskom Degu, ktorý sa uskutoční od 27. augusta do 4. septembra 2011. „S bežným tréningom by som mohla začať niekedy v októbri alebo v novembri budúceho roku. To by malo stačiť na to, aby som sa v pohode pripravila na MS 2011,“ dodala.

Po prírastku do rodiny sa však nepochybne zmení denný rozvrh jednej z najlepších svetových kladivárok. Dieťatko znamená nielen radosť a veselosť, ale aj každodenné starosti. Starostlivosť o bábätko zaberie hŕbu času. Bývalá juniorská vicemajsterka sveta a Európy však nemá obavy.

„Mám manžela, o ktorom viem, že mi bude veľkou oporou. Donedávna som si delila čas medzi tréningom a školou a bolo aj obdobie, keď som trénovala popri inom zamestnaní, súčasne som študovala a aj napriek tomu som sa vždy zlepšovala. Keď je to nutné, viem si svoj čas dobre organizovať,“ pripomenula Martina Hrašnová.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku