Vynárajú sa pochybnosti o Boltovej čistote, ten tvrdí opak

18.08.2009 15:40
Usain Bolt
Usain Bolt. Autor:

Vo finále behu mužov na 100 metrov na atletických majstrovstvách sveta v Berlíne mal jeden z účastníkov údajne pozitívny dopingový test. Informovalo o tom utorkové vydanie nemeckého denníka Bild. Túto špekuláciu priniesla vo svojom spravodajstve aj nemecká verejnoprávna televízna spoločnosť ZDF.

Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) však už vyhlásila, že nemá nijaké informácie o pozitívnom teste. Antidopingové vzorky finalistov nedeľňajšej mužskej stovky prepravili do akreditovaných laboratórií v Kolíne nad Rýnom a mestečka Kreischa v Sasku až v pondelok predpoludním a ich výsledky zatiaľ nie sú oficiálne známe.

V súvislosti s fámami o kauze niektorého zo šprintérov oslovil Bild norimberského experta na antidopingovú problematiku Fritza Sörgela, ktorý na margo času Usaina Bolta 9,58 vyslovil vážne podozrenie:

„Tento výkon je v protiklade so všetkými vedeckými meraniami týkajúcimi sa hranice ľudských možností. A to je bez dopingu ťažko predstaviteľné. A navyše, antidopingové testy na Jamajke sú všetko, len nie hodnoverné.“

Bild pripomína, že na Jamajke funguje národná antidopingová agentúra (JADCO) iba od začiatku roka, nie je nezávislá a spadá pod vládu. Šéfuje jej bývalý hlavný lekár jamajskej atletickej reprezentácie a Svetová antidopingová agentúra (WADA) sa už viackrát sťažovala, že JADCO nevykonáva nijaké mimosúťažné kontroly.

Na druhej strane nemecký denník zdôrazňuje, že Usaina Bolta komisári v zahraničí kontrolujú veľmi často a nikdy nemal problémy.
„Ľudia si môžu hovoriť, čo chcú. Ale ja viem, že som čistý,“ reagoval Jamajčan v denníku Bild na snahy spochybniť „čistotu“ jeho skvelých výkonov.

Bolt urobil v utorok predpoludním prvý zo štyroch krokov na ceste k druhému zlatu na atletickom svetovom šampionáte v Berlíne. Poľahky vyhral piaty rozbeh na 200 m za 20,70 sekundy, keď možno s o niečo viac ako polovičným úsilím „odklusal“ dvojstovku a len záverečným symbolickým zrýchlením sa dostal o 4 stotinky pred Rondella Sorrilla z Trinidadu.

Jamajský superatlét zabehol šiesty najlepší rozbehový čas spomedzi 60 dvojstovkárov. V utorok večer o 18.55 h ho na Olympijskom štadióne čaká štvrťfinále.

Boltova cesta za premiérovým titulom majstra sveta na 200 m sa v utorok výrazne zjednodušila, keďže obhajca zlata z Osaky 2007 a líder tohtoročných svetových tabuliek Tyson Gay odriekol účasť so zdôvodnením, že dáva prednosť oddychu a dôkladnej príprave na štafetu.

Američana už niekoľko týždňov sužujú bolesti slabín, ktoré sa ozvali aj po nedeľňajšom finále na 100 m, kde obsadil v americkom rekorde 9,71 s 2. miesto.

„Nechcel som riskovať ďalšie zranenie, preto som sa rozhodol na 200 metrov neštartovať. Chcel by som však ešte pomôcť americkej štafete na 4×100 metrov a pre tím odviesť maximum,“ vyhlásil Gay.

Pre Bolta, ktorý v piatok 21. augusta, deň po finále behu na 200 m na MS v Berlíne oslávi 23. narodeniny, bol utorkový predpoludňajší rozbeh štvrtou dvojstovkou v sezóne.

V júni na domácom šampionáte v Kingstone dosiahol v rozbehu v silnom protivetre 3,6 m/s čas 20,75 sekundy, a potom vo finále s vypusteným záverom mu namerali 20,25 sekundy. Na júlovom mítingu vo švajčiarskom Lausanne v daždi a v chlade (15 °C) dosiahol skvelých 19,59.

Finále behu mužov na 200 m je na programe vo štvrtok 20. augusta, úvodné rozbehy šprintérskych štafiet na 4×100 m o deň neskôr a finále v predposledný deň šampionátu 22. augusta.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Elite červené ruže v pletenom srdci

Elite červené ruže v pletenom srdci

34,99
Sweet farebné ruže,gerbery a tulipány

Sweet farebné ruže,gerbery a tulipány

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk