Kaliská: Zosmiešňovať sa? Nestojí mi to za to

07.07.2009 09:16
Elena Kaliská
Elena Kaliská. Autor:

Dvojnásobná olympijská víťazka v kajaku Elena Kaliská tvrdí, že kanoe môže byť pre ženy vyslovene nebezpečné. "Telo je namáhané iba na jednej strane. Ak budú dievčatá od detstva jazdiť na kanoe, môže to narušiť ich vývin. Ramená trpia podstatne viac ako v kajaku, môžete sa ľahšie zraniť. Myslím, že toto určite nie je kategória pre ženy a ešte raz by som zvážila, či sa v tom oplatí pokračovať,“ varuje 37-ročná kajakárka.

Sama si kanoe vyskúšala na pretekoch v Prahe. „Bolo to veľmi náročné. Oproti mužom je to veľký rozdiel, pre diváka je to až smiešne. Možno kanoe ešte vo voľnom čase pre zábavu skúsim. Ale zosmiešňovať sa? Nestojí mi to za to,“ pokrútila hlavou.

Aj kanoistické pionierky priznávajú, že súzvuk s jednolistovým pádlom stále iba hľadajú. „Je to lotéria. Prejsť trať dva-trikrát rovnako? To nehrozí. Sme teraz všetky na takej technickej úrovni, že si môžeme hodiť guličky o to, ktorá vyhrá. Ani neriešite, ako šli ostatné dievčatá, človek vlastne súperí iba sám so sebou,“ opisuje Jana Dukátová, víťazka nedeľňajšieho Svetového pohára v Čunove.

„Zatiaľ je to také neisté,“ netají Dana Beňušová, ktorej brat Matej je reprezentantom práve v kanoe. „Myslí si, že baby z toho nemôžu mať žiadnu srandu. Aj sa spolu smejeme, ako ma všetko bolí.“

„Ešte to nie je ono, ale nemyslím si, že sa zosmiešňujú. Pre vodný slalom je veľmi dobré, že začínajú s novou kategóriou,“ hovorí kanoistický tréner Jozef Martikán.

Kanoe môže byť príležitosťou pre lode z druhého sledu, ktoré sa dlhšie nevedia prebojovať do reprezentácie. V konkurencii takých kajakárok ako Kaliská či Dukátová je malá šanca dostať sa na MS či olympiádu. V kanoe môže byť cesta voľnejšia. ,,Ak sa kanoe dostane do olympijského programu, bude to veľmi zaujímavá disciplína,“ priznáva Beňušová.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku