Slováci podľahli Nórsku a obsadili na šampionáte desiate miesto

Slovenskí hádzanári obsadili na majstrovstvách sveta v Chorvátsku konečné desiate miesto. V súboji o deviatu priečku podľahli Nórsku 27:34. Bola to štvrtá prehra zverencov trénera Zoltána Heistera, ktorý napokon napriek avizovanému odstúpeniu z funkcie viedol mužstvo z lavičky. Slováci sa predstavili na svetovom šampionáte hádzanárov prvýkrát v histórii.

29.01.2009 19:30 , aktualizované: 21:38
František Šulc Foto:
František Šulc v streleckom pokuse proti Nórom.

Zápas o 9. miesto (Záhreb):

**Slovensko – Nórsko 27:34 (14:18) **

• Zostava a góly R. Štochl, Paul – Petro, Kopčo, Antl 4/2, T. Straňovský, M. Straňovský 2, T. Urban 2, D. Valo 5, Kukučka 6/2, Cs. Szücs ml., F. Šulc ml. 5, Nižňan 2, Pekár 1
  • Nórsko: Erevik, Medhus – Jensen, Drange 1, Löke 3, Björnsen, Myrhol 7, Tvedten, Mamelund, Rambo 1, Kjelling 9/1, Samdahl 3/1, Skoglund 5, Spanne 5
  • Pok. hody: 6/4 – 3/2, vylúčení: 6 – 5, rozhodovali: Gubica a Miloševič (obaja Chorv.), 3000 divákov

V úvodnej päťminútovke ťahali Slováci za kratší koniec povrazu. Nóri si po minúte a pol vytvorili dvojgólový náskok a hoci Šulc dvakrát skóroval, súper si odstup udržiaval až do stavu 2:4. Na rozdiel jediného gólu sa v piatej minúte podarilo znížiť Valovi. V 7. minúte vylúčili chorvátski rozhodcovia Kukučku a Nóri to okamžite využili na zvýšenie svojho náskoku. Antl sa následne nemýlil pri sedmičkovom hode, no severania aj vinou chýb v slovenskej obrane začali na palubovke domi­novať. V 12. mi­núte sa im podarilo odskočiť už na rozdiel šiestich gólov (4:10).

Nóri sa však nechali pohodlným náskokom ukolísať a poľavili v koncentrácii, čo zverenci Zoltána Heistera využili na rýchle protiútoky. Dvakrát udrel Kukučka a na rozdiel štyroch gólov znížil Antl, ktorý opäť potvrdil svoju suverenitu na 7-metrovom hode. Súper sa však z tlaku slovenského tímu dokázal rýchlo vymaniť a svoj náskok si v krátkom čase vydobyl späť. V 23. minúte viedli Nóri už o hrozivých sedem gólov, ale koncovka Slovákom vyšla a kúsok po kúsku odrezávali z náskoku súpera. Napriek tomu, že v závere polčasu hrali v oslabení, vďaka výbornému Štochlovi neinkasovali gól do šatne, ba dokonca sa im podarilo skórovať. Do druhého dejstva tak nastúpili za oveľa prijateľnejšieho stavu 14:18.

V úvode druhého polčasu sa niekoľkokrát vyznamenal brankár Štochl, no hráčov v červených dresoch posadilo na koňa ďalšie vylúčenie na slovenskej strane a zvýšili stav na rozdiel šiestich gólov. Absencia disciplíny výrazne poznamenala aj nasledujúce minúty, tentoraz sa faulov nevyvarovali Nó­ri. Slováci dokonca dostali možnosť zahrať si presilovku šiestich proti štyrom, čo náležite zužitkovali a znížili na 20:22. Ani tento moment však hráčov v bielych dresoch nenaštartoval k obratu. Slovákom prestali vychádzať útočné akcie a pribrzdilo ich aj ďalšie oslabenie. V 50. minúte bol náskok Nórov opäť šesťgólový (23:29). Reprezentanti spod Tatier už rozbehnutý nórsky vlak nedobehli a po prehre 27:34 obsadili na turnaji desiatu priečku.

Povedali po zápase:

Martin Straňovský (krídelník SR, strelec 2 gólov): „Príčinou dnešnej prehry bol prístup k zápasu. Celý duel bol v réžii Nórov. Veľmi sme trápili nedali sme do toho bojovnosť. Nevedeli sme si dať rady, strácali sme lopty v útoku, nepremieňali sme šance, oni nás trestali z rýchlych protiútokov a problémy nám robil ich pivot. Určite sme chceli dnes vyhrať, ale nepodarilo sa to. Na palubovke sme pôsobili odovzdaným dojmom.“

Andrej Petro (pivot SR): „Hrali sme veľmi zle, nekoncentrovane v útoku i obrane, zakončovali sme z nepripravených pozícií. Nepodali sme náš optimálny výkon a neboli sme vyburcovaní ako v zápasoch predtým. Svoje zohrala aj únava zo stretnutia so Švédskom, v ktorom sme išli na doraz. Jeden deň nám asi nestačil, aby sme sa zregenerovali. Duel s Nórmi sme nezvládli v hlavách, dosť často sme sa splašili a potom strieľali aj z pozícií, z ktorých sme nemali.“

Slovenský reprezentant Andrej Petro sa snaží...