Je to tu, Američanke hrozí trest za gesto z pódia. Čo znamenalo?

Strieborná olympijská medailistka vo vrhu guľou Raven Saundersová z USA absolvovala medailovú ceremóniu v Tokiu so zdvihnutými rukami v tvare písmena x.

02.08.2021 06:59, aktualizované: 08:46
73
Raven Saundersová a jej gesto na pódiu v Tokiu.
Pódiový ceremoniál vo vrhu guľou. Raven...
+9Americká guliarka Raven Saundersová na...

Môže tak čeliť vyšetrovaniu zo strany Medzinárodného olympijského výboru (MOV), za porušenie pravidla 50 o zákaze protestovania na pódiu.

Saundersová nepotvrdila, že z jej strany išlo o protest voči konkrétnej organizácii, či deklaráciu politického presvedčenia.

clanok Dávame do pozornosti Všetko o olympijských hrách v Tokiu

„Bolo to gesto solidarity voči utláčaným. Chcela by som, aby reprezentovalo všetkých ľudí na svete, ktorí bojujú a nemajú možnosť hovoriť za seba,“ povedala Saundersová podľa agentúry AFP.

MOV čelil pred olympijskými hrami silnému tlaku zo strany aktivistických organizácií najmä z USA, aby zrušil pravidlo 50 a umožnil športovcom deklarovať ich politické názory.

Aj na základe prieskumu medzi športovcami to však odmietol urobiť. Vydal však vyhlásenie, že prípadné porušenia tohto pravidla bude posudzovať individuálne.

Japonsko Tokio OH2020 šport futbal ženy Čítajte viac Už pred ceremoniálom sa v Tokiu (nielen) kľačalo. Skrýval MOV zábery?
Bulharka Mimi Nikolová Hristová (vľavo) proti...
Shanne Braspennincx (Holandsko) počas...
+12Ruský skokan do vody Nikita Shleikher z 3 m...
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
73 debata chyba
Viac na túto tému: #Tokio 2020 #Raven Saundersová