Čína je stále na čele medailového bodovania pred USA. Slováci stúpajú

Športovci z Číny sú stále najlepší v počte získaných medailí na olympijských hrách v japonskom Tokiu.

01.08.2021 17:08
Tokyo Olympics Athletics Foto: ,
Číňania dosiaľ nezbierali 24 zlatých medailí.
debata (10)

Po nedeli majú na svojom konte 24 zlatých, 14 strieborných a 13 bronzových, počas deviateho súťažného dňa mali bilanciu 3 – 1 – 1, keď najcennejšie kovy získali v guliarka Kung Li- ťiao, v skokoch do vody žien z trojmetrovej dosky Š' Tching-mao a v bedmintone v dvojhre žien Čchen Jü Fej.

Slováci v akcii v pondelok 2.augusta

3.30 – Marcel Lomnický – hod kladivom
3.37/5.37? – Peter Gelle – rozjazdy, štvrťfinále singlkajak na 1000 m muži
4.30/9.50? – Patrik Jány – kvalifikácia, finále, puška na 50 metrov
13.45 – Emma Zapletalová – semifinále, beh na 400 m cez prekážky

Viac sa v nedeľu darilo Američanom, ktorí sa posunuli na druhú priečku hodnotenia krajín pred domácich Japoncov. Z USA brali zlato golfista Xander Schauffele a v plávaní Caeleb Dressel na 50 m voľný spôsobom, Robert Finke na 1500 m voľný spôsob a zvíťazila aj mužská štafeta na 4× 100 m polohové preteky. Dovedna Američania získali už 59 kovov (20 – 23 – 16), Číňania len 50.

Keďže sa v Tokiu už skončili súťaže v džude, medaily na konto domácich nepribúdajú už tak rýchlo. V nedeľu získal len jeden bronz zásluhou gymnastu Kazumu Kaju vo finále koňa s držadlami. Aj preto sú Japonci v bilancii krajín už tretí. Doteraz získali 17 zlatých, 5 strieborných a 9 bronzových kovov. Štvrtá priečka patrí Austrálčanom (14 – 3 – 14) a piata je výprava Ruského olympijského výboru (12 – 19 – 13).

Veľká medailová jazda Roryho Sabbatiniho Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
Rory Sabbatini hral v nedeľu ako pánboh.

V atletike v nedeľu rozdali štyri medailové komplety a najúspešnejšou krajinou bolo Taliansko. Vo výške totiž spolu s Mutazom Baršimom z Kataru zvíťazil Gianmarco Tamberi a jeho krajan Marcell Jacobs o niekoľko okamihov vyhral mimoriadne sledované finále mužskej stovky. V trojskoku žien získala zlato Venezuelčanka Yulimar Rojasová vo svetovom rekorde 15,67 m, v guli žien uspela spomenutá Kung Li- ťiao.

V nedeľu sa skončili plavecké súťaže pod piatimi kruhmi piatimi finálovými disciplínami. Američan Caeleb Dressel v nedeľu získal dve zlaté a spolu si domov odnáša päť najcennejších ko­vov.

Najúspešnejšou ženskou účastníčkou plaveckých súťaží v Tokiu sa stala Austrálčanka Emma McKeonová so štyrmi zlatými a tromi bronzovými. V minulosti žiadna iná plavkyňa nezískala na jedných OH až sedem medailí. Dosiaľ jedinou ženou so siedmimi medailami bola na OH 1952 v Helsinkách reprezentantka bývalého Sovietskeho zväzu v športovej gymnastka Maria Gorochovská.

Rory Sabbatini a Martina Sabbatini Čítajte viac Za všetkým hľadaj ženu. Sabbatini zarobil 35 miliónov, zažiaril v Tokiu

V nedeľu sa z medaily tešilo aj Slovensko, postaral sa o ňu golfista Rory Sabbatini. Ten bol po sobote až sedemnásty, ale výnimočným výkonom 10 úderov pod par sa prepracoval až na druhé priečku. Od zlatého Američana Xandera Schauffeleho ho delila len jedna rana.

Aspoň jednu medailu na OH v Tokiu už získalo 76 krajín, z najcennejšieho kovu sa už tešili reprezentanti 53 štátov. Po nedeli má Slovensko na svojom konte zlato a dve striebra, po boku Juhoafrickej republiky a Hongkongu mu v poradí krajín patrí 29. pozícia.

V Japonsku rozdelia spolu 339 medailových kompletov. V pondelok 2. augusta je na programe 22 finálových disciplín a v hre o cenný kov bude aj strelec Patrik Jány v ľubovoľnej malokalibrovke 3×40.