Tínedžer okúzlil svet, tabuli neveril. Pri objatiach bez rúšok bol MOV rázny

Boje o medaily v plaveckých súťažiach na olympijských hrách v Tokiu sa začali prvotriednym prekvapením.

, 25.07.2021 23:15
Ahmed Hafnaoui Foto: ,
Ahmed Hafnaoui.
7

Vo finále na 400 m voľný spôsob šokoval plavecký svet iba 18-ročný Tunisan Ahmed Hafnaoui, keď zvíťazil časom 3:43,26 min.

Predtým do finále postúpil až ako ôsmy časom 3:48,68 a podľa vlastných slov v ňom nechcel skončiť posledný.

So striebrom a bronzom sa museli uspokojiť najväčší favoriti Austrálčan Jacka McLoughlin a Američan Kieran Smith. Afričan ich zdolal o šestnásť, resp. päťdesiatosem stotín sekundy.

Na štarte pretekov ho súperi ani poriadne nevnímali, lebo mu patrila posledná ôsma dráha. Na jednotlivých medzičasoch bol raz tretí a potom päťkrát druhý a súperi možno periférne spozorneli.

V cieli už boli všetky oči na mladom Tunisanovi. A keď zistil, že sa stal olympijským víťazom, začal kričať a špliechať vodu okolo seba ako dieťa v radostnom opojení z hry.

V 15-tisícovej aréne, kde malo povolený vstup len niekoľko desiatok členov realizačných tímov, rozhodcovia a organizátori, mala jeho radosť veľmi hlučnú podobu.

Chase Kalisz Čítajte viac Austrálčanky vytvorili svetový rekord. Tokio ohúrila senzácia z Tuniska

"Nemohol som uveriť tomu, čo som zbadal na svetelnej tabuli – moje meno tam bolo priradené k prvému miestu.

Obrovsky som bol prekvapený. Ale už keď som sa prvýkrát ponoril do vody, začal som myslieť na medailu, nie na výsledný čas," uviedol šťastný Hafnaoui.

V roku 2018 bol na OH mládeže v Buenos Aires ôsmy, nikdy však dosiaľ nič veľké nevyhral.

O rok neskôr sa však nechal počuť, že v Paríži 2024 chce zaútočiť na olympijské zlato. Tento smelý plán sa mu podarilo naplniť nečakane už o tri roky skôr v Tokiu.

Hafnaoui sa stal len piatym tuniským športovcom so zlatou medailou z olympijských hier na krku. A vôbec mu neprekážalo, že v rámci prísnych protipandemických opatrení si ju tam musel zavesiť sám.

clanok Dávame do pozornosti Všetko o olympijských hrách v Tokiu

„Splnil sa mi sen, ale už ráno som tušil, že to môže byť dobré. Vo vode som sa cítil lepšie ako deň predtým a to mi naznačovalo zlepšenie. Aj tak však nemôžem uveriť tomu, že som olympijský víťaz,“ podotkol.

Prekvapený tínedžer sa druhým tuniským športovcom, ktorý získal zlato v plávaní na olympijskom sviatku.

Pridal sa k Oussamovi Melloulimu, ktorý si vybojoval až dva najcennejšie kovy. Najprv sa v roku 2008 v Pekingu stal prvým Afričanom s olympijskom zlatom v plávaní, keď ovládol 1500 m v. sp.

O štyri roky neskôr v Londýne pridal víťazstvo aj v diaľkovom plávaní na 10 km a tiež bronz na 1500 m.

„On je legenda, želám si byť jedného dňa taký úspešný, ako bol on,“ dodal Hafnaoui, ktorého otec Mohamed bol kedysi členom reprezentácie Tuniska v basketbale.

Tuniský tínedžer prežíval najväčšie emócie na najvyššom stupni pre víťazov pri zvukoch národnej hymny.

„Zaliali ma slzy, keď som uvidel našu vlajku stúpať na stožiari a počul tuniskú hymnu. Bolo to silné a som na to veľmi hrdý. Víťazstvo venujem všetkým ľuďom v Tunisku,“ doplnil nečakaný olympijský šampión, ktorý má v Tokiu pred sebou ešte preteky na 800 m v. sp.

Strelkyňa Danka Barteková - Slovensko.
Strelkyňa Danka Barteková - Slovensko.
+11Plavkyňa Andrea Podmaníková - Slovensko.

MOV vyzval na dodržiavanie opatrení

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) dôrazne vyzval účastníkov hier v Tokiu na dodržiavanie protiepidemických opatrení.

Reagoval na zábery plavkýň, ktoré sa po nedeľnej štafete 4×400 voľným spôsobom na pódiu pre víťazky objímali a navyše bez rúšok.

"Chceme apelovať na všetkých, aby dodržiavali pravidlá. Nie je to dobrovoľné, je to povinnosť. Nielen pre športovcov, ale pre každého.

Chápeme, že sú tam emócie a cítime so športovcami, ale žiaľ, museli sme prijať prísne pravidlá," povedal podľa agentúry DPA hovorca MOV Mark Adams.

Austrálske plavkyne sa tešia po zisku zlatej... Foto: SITA/AP, Petr David Josek
Japonsko OH2020 Plávanie ženy 4x100m voľný rekord Austrálske plavkyne sa tešia po zisku zlatej medaily na 4x 100 m voľným spôsobom na OH v Tokiu. Triumfovali v prvom svetovom rekorde Hier.

Prvé štafetové zlato v plaveckom bazéne na olympiáde v Tokiu vybojovali Austrálčanky, ktoré triumfovali v prvom svetovom rekorde hier, ktorý má hodnotu 3:29,69 min.

Striebro získali Kanaďanky a bronz Američanky.

Austrálsky olympijský výbor sa svojich reprezentantiek zastal s odkazom na pravidlá podujatia.

kolaz Čítajte viac Pop hviezda Djokovič? Slovenkám zarepoval rýmy od Rytmusa

Tie hovoria, že športovci si smú na pódiu zložiť ochranné masky na 30 sekúnd pre potreby fotografov:

„Naše dievčatá sa riadili pokynmi, keď im naznačili, aby si dali dole masky. To je všetko, MOV potvrdil, že nespravili nič zlé.“

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Ahmed Hafnaoui #plávanie #Tokio 2020