Prvotriedne prekvapenie! Hviezdy USA zakopli na olympiáde po 17 rokoch

Prvotriedne prekvapenie sa v nedeľu uskutočnilo na OH v japonskom Tokiu v mužskom basketbalovom turnaji.

25.07.2021 16:10 , aktualizované: 18:21
Kevin Durant, Evan Fournier Foto: ,
Američan Kevin Durant v súboji s Francúzom Evanom Fournierom.
debata (13)

Favorizovaní Američania totiž vo svojom úvodnom vystúpení v Japonsku podľahli výberu Francúzska 83:76.

Americkí basketbalisti získali zlato na ostatných troch OH, pričom v Pekingu 2008, Londýne 2012 ani Riu de Janeiro 2016 neprehrali ani jeden duel.

Pred nedeľou bola ich posledná olympijská prehra ešte na OH 2004 v Aténach v semifinále s tímom Argentíny. Pod piatimi kruhmi zaváhali Američania po dlhých sedemnástich rokoch.

V histórii OH ide len o šiestu prehru tímu USA v 144. stretnutí. V minulosti Američania trikrát prehrali v spomenutých Aténach a raz aj v Soule 1988 a Mníchove 1972.

Najlepším strelcom nedeľňajšieho duelu bol vo francúzskom tíme 28-bodový Evan Fournier z klubu zámorskej NBA Boston Celtics.

V americkom výbere bol v tomto smere najlepší Jrue Holiday z tímu šampióna NBA Milwaukee Bucks s osemnástimi bod­mi.

clanok Dávame do pozornosti Všetko o olympijských hrách v Tokiu

Američania po prvom polčase viedli o osem bodov. Súperovmu obratu napomohol aj hviezdny Kevin Durant, ktorý nedohral stretnutie po piatich fauloch.

Francúzi zabrali v tretej štvrtine, vyhrali ju pomerom 25:11 a zápas zavŕšili sériou 16:2.

„Snažil som sa hrať agresívne. Pôsobím v NBA, vďaka čomu som poznal protihráčov. Ukázali sme, ako proti nim treba bojovať,“ citovala Fourniera agentúra AFP.

V prestížnej zámorskej súťaži, v Utahu Jazz hrá Rudy Gobert:

"Tento triumf je skvelý, ale uspokojiť sa môžeme, až keď splníme náš cieľ. Tým je, aby nám na krk zavesili medaily.

Všetci na palubovke prispeli do skladačky, či už to bolo košmi, bránením, alebo doskokmi. Naozaj to bol tímový výkon, aký sme si predstavovali, teším sa na pokračovanie turnaja."

Najlepšími strelcami USA boli Jrue Holiday s osemnástimi a Bam Adebayo s dvanástimi bodmi. Durant si pripísal iba desať bodov.

clanok Dávame do pozornosti OH Tokio 2020: pozrite si kompletné výsledky

Američania sú favoriti sú aj tentoraz, no nemajú okolo seba auru nezdolanosti. V príprave prehrali s Nigériou aj Austráliou.

"Keď neuspejete, nepociťujete prekvapenie, ale sklamanie. Nerozumiem, prečo každý označuje túto prehru za ‚prekvapujúcu‘.

Je to neúctivé voči Francúzom, navodzuje to dojem, že sme nad nimi mali zvíťaziť o 30 bodov. Oni však majú pekelne dobrý tím," zdôraznil tréner USA Gregg Popovich.

Česi uspeli, no prišli o náskok

Českí basketbalisti vstúpili úspešne do bojov na OH, v úvodnom zápase A-skupine vyhrali nad Iránom 84:78.

Čechom sa vydaril vstup do zápasu a po skvelej druhej štvrtine sa zdalo, že majú všetko pod kontrolou. Súper však v závere zabral a v jednom úseku sa dotiahol až na 4 body.

V úvodnom dueli B-skupiny Taliani zdolali Nemcov 92:82. Pred záverečnou štvrtinou prehrávali o dva body, ale Nemci nezvládli záver a štvrté dejstvo prehrali o štrnásť bodov. Austrália zdolala Nigériu 84:67.

OH v Tokiu v obrazoch - 3. deň Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
Strelkyňa Danka Barteková - Slovensko.

O olympijské medaily hrá 12 tímov v troch 4-členných skupinách. Do štvrťfinále postúpia po dve najlepšie družstvá plus dve z tretích miest.

A-skupina: Irán – Česko 78:84 (30:46), Francúzsko – USA 83:76 (37:45).
B-skupina: Nemecko – Taliansko 82:92 (46:43), Austrália – Nigéria 84:67 (43:40).