V olympijskej dedine sa objavil koronavírus. Problémy s ním majú aj Česi

V olympijskej dedine v Tokiu zaznamenali prvý prípad koronavírusu. V sobotu po potvrdili organizátori bez zverejnenia identity infikovaného, ktorého ihneď umiestnili do štrnásťdňovej karantény.

17.07.2021 07:39, aktualizované: 19:57
Tokio, ilustračná Foto: ,
Ilustračná snímka.
3

Podľa portálu insidethegames.biz dotknutá osoba prešla cez letiskové testovanie, no skríning v dedine odhalil pozitívny výsledok.

„Robíme všetko preto, aby sme zabránili šíreniu vírusu. Ak by sa tak aj stalo, máme plány ako zareagovať,“ povedala prezidentka organizačného výboru OH 2020 Seiko Hašimotová.

Tokio odchod slováci Čítajte viac Bartekovú čakajú preteky i kampaň: Teším sa spánok v lietadle

Týždeň pred začiatkom hier malo od 1. júla pozitívny test 44 ľudí spojených s olympiádou.

V piatok pribudlo v Tokiu 1271 nových prípadov ochorenia COVID-19, prírastok v štvorciferných číslach zaznamenali tretíkrát za sebou, počty nových prípadov sa zvyšujú už 27. deň v rade.

Problém v českom tábore

Jeden z členov realizačného tímu českej výpravy pre OH 2020 mal po prílete do Tokia pozitívny test na koronavírus.

Český olympijský výbor (ČOV) meno osoby nezverejnil, tá sa nachádza v izolácii, podobne ako niekoľko ďalších cestujúcich z lietadla, ktorí s ňou mohli prísť do kontaktu.

Ako uviedol portál idnes.cz, výsledok pozitívnejho antigénového testu potvrdil aj nasledujúci PCR test.

"Bohužiaľ sa nám ani napriek všemožným opatreniam takáto situácia nevyhla. Všetci ostatní členovia tímu mali negatívne testy a aj všetci športovci sú v poriadku v olympijskej dedine.

Ako to v prípade izolovaných bude prebiehať ďalej, to teraz intenzívne riešime," uviedol šéf českej výpravy Martin Doktor.

Podľa šéflekára českého tímu Jiřího Neumanna nemá pozitívny člen výpravy žiadne príznaky ochorenia COVID-19: „Pred cestou absolvoval dva povinné PCR testy v rozpätí 96 hodín s negatívnym výsledkom. Tie boli podmienkou vstupu do Japonska.“

Český štáb už pracuje na preventívnych opatreniach. "Za dve hodiny sme zvládli akciu guľový blesk a pre všetkých športovcov aj členov sprievodu, ktorí pricestovali do dediny sme pripravili individuálne izby.

Do spoločných priestorov v apartmánoch im pridáme špeciálne čističky vzduchu," dodal Doktor, ktorý je aj športovým riaditeľom ČOV.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #OH v Tokiu 2020