Do Tokia napokon aj s plavcami. Odhodlaná Podmaníková zažije debut

Slovenské bazénové plávanie napokon bude mať svoje zastúpenie na olympijských hrách 2020. Ani jeden z reprezentantov síce nesplnil kvalifikačný A-limit, no Richard Nagy s Andreou Podmaníkovou budú v Tokiu štartovať vďaka pozvánke od Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA).

02.07.2021 07:36, aktualizované: 08:44
Andrea Podmaníková Foto: ,
Andrea Podmaníková.
1

Obaja slovenskí športovci sa predstavia v dvoch disciplínach. Podmaníková pri olympijskom debute bude štartovať na 100 a 200 m prsia.

Nagy, ktorý sa zúčastnil aj na OH 2016 v Riu de Janeiro, absolvuje 400 m polohové preteky a 200 m motýlik.

V Brazílii na polohovke vytvoril časom 4:13,87 nový národný rekord a obsadil konečné deviate miesto. Od postupu medzi elitnú osmičku ho vtedy delilo 33 stotín.

Podmaníkovej, ktorá trénuje v USA, sa splnil sen.

"Vo štvrtok podvečer som sa dozvedela jednu z najkrajších správ. Správu, ktorú stále spracovávam. Aj keď s odretými ušami a B-limitom som sa aj s Richardom Nagyom kvalifikovala na tohtoročné OH.

Som hrdá a odhodlaná reprezentovať Slovensko v Tokiu. Chcela by som sa poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa podieľali na mojej ceste a tak aj prispeli k dosiahnutiu môjho sna.

NC State Swimming and Diving, Pirana Sport Club Topoľčany, Jánovi Čerňanovi, Vladimírovi Železníkovi, Petrovi Kupcovi, Petrovi Bielikovi, Petrovi Kuračkovi, Steveovi Collinsovi, SMU Women's Swimming a Diving, Slovenskej plaveckej federácii i ďalším.

Taktiež ďakujem všetkým, ktorí mi fandili a verili aj v nepriaznivých momentoch," uviedla Podmaníková pre oficiálnu webovú stránku Slovenskej plaveckej federácie (SPF).

olympiáda oheň Čítajte viac Saganovci, Polášek či Tóth. Slováci oznámili tím do Tokia

Nagy si v Riu pri premiére pod piatimi kruhmi vyskúšal aj súťaž v diaľkovom plávaní, na 10 km trati skončil dvadsiaty.

„Som rád, že sa to opäť podarilo. Je škoda, že tentokrát to nebolo cez A limit a doteraz som na to potvrdenie čakal, ale vyšlo to, teším sa a hurá do poslednej fázy tréningu,“ uviedol prostredníctvom sociálnej siete.

Plavec Richard Nagy. Foto: SITA, Diana Černáková
Richard Nagy Plavec Richard Nagy.

Radosť zo zisku dvoch olympijských miesteniek neskrýval ani prezident SPF Ivan Šulek.

"S veľkým potešením som prijal správu od FINA v nočných hodinách, že účasť na OH v Tokiu má potvrdenú aj jeden muž a jedna žena zo Slovenska.

Andrea Podmaniková a Richard Nagy sa najviac priblížili k A-limitu.

Veľmi by som si želal, ak by FINA posunula do Tokia ešte aspoň dvoch plavcov so splneným limitom, nie je to však v našich rukách."

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Tokio 2020 #Richard Nagy #Andrea Podmaníková