KĽDR zrušila účasť na OH. Má obavy o bezpečnosť športovcov

Kórejská ľudovodemokratická republika sa nezúčastní na tohtoročných olympijských hrách v Tokiu (23. júla až 8. augusta).

06.04.2021 08:32, aktualizované: 12:01
Pchjongjang Foto: ,
Dezinfenkcia priestorov obchodného domu v Pchjongjangu na archívnej snímke. Reprezentanti KĽDR budú na olympiáde v Tokiu chýbať.
7

Národný olympijský výbor o tom rozhodol 25. marca pre obavy o bezpečnosť športovcov v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

K absencii KĽDR sa zatiaľ nevyjadrili predstavitelia izolovanej krajiny ani organizačný výbor podujatia v japonskej metropole.

KĽDR dosiaľ oficiálne neoznámila ani jeden prípad ochorenia COVID-19, podľa pozorovateľov sa tam však koronavírus objavil.

„Kórejská ľudovodemokratická republika sa rozhodla nezúčastniť sa na 32. olympijských hrách, aby ochránila svojich športovcov pred globálnou zdravotnou krízou,“ citovala juhokórejská agentúra Yonhap z oznámenia na webstránke, ktorá informuje o športe u severného suseda.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) čaká na stanovisko.

"Dosiaľ sme nedostali oficiálnu žiadosť o oslobodenie od účasti na OH na základe Olympijskej charty.

Nanešťastie, napriek viacerým žiadostiam sa nám nepodarilo spojiť s národným OV KĽDR prostredníctvom telefonickej konferencie, na ktorej by sme diskutovali o situácii," uviedol v utorok hovorca MOV.

Na ZOH 2018 v Pjongčangu hrala spoločná reprezentácia hokejistiek z Kórejskej republiky a KĽDR a pred odložením OH 2020 sa zjednotený tím plánoval aj pre ženský basketbal, ženský pozemný hokej, veslovanie a džudo.

Bolo by to prvýkrát, čo by obe krajiny súťažili pod jednou vlajkou v letnej verzii OH. V roku 2018 sa jednotný tím v ženskom basketbale, veslovaní a kanoistike predstavil na Ázijských hrách v Indonézii, kde získal jednu zlatú a dve bronzové medaily.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
7 debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #koronavírus #Tokio 2020