Ďalší problém pre Tokio. Športovcov okrem horúčav ohrozujú aj baktérie

, 17.08.2019 13:12

Organizátori budúcoročnej letnej olympiády v japonskom Tokiu museli riešiť v priebehu tohto týždňa už druhý problém spojený s testovacími pretekmi triatlonistov.

Hendikepovaní triatlonisti počas bežeckej časti...
Hendikepovaní triatlonisti počas bežeckej časti predparalympijských testovacích pretekov v Tokiu. Autor: TASR/AP, Takuya Inaba

Okrem vysokých teplôt najnovšie ohrozuje športovcov aj nadmerné množstvo baktérií, ktoré sa nachádzajú vo vodnej ploche určenej pre súťaže v triatlone.

Vzhľadom na túto hrozbu musela Medzinárodná triatlonová únia (ITU) zrušiť plaveckú časť sobotňajších pretekov zdravotne znevýhodnených športovcov. V stanovisku ITU sa uvádza, že hodnoty baktérie E.coli dvojnásobne prekročili povolenú hranicu.

Kvalita vody preto dosiahla úroveň číslo 4, ktorá predstavuje najväčšie riziko pre športovcov. Problémy s vodou museli riešiť pred troma rokmi aj organizátori OH v Riu de Janeiro, kde sa borili s vysokými hodnotami baktérií a vírusov na športoviskách určených pre jachting, veslovanie a diaľkové plávanie.

Vody v Odaibe, časti Tokijskeho zálivu, v...
Vody v Odaibe, časti Tokijskeho zálivu, v ktorej hendikepovaní triatlonisti mali absolvovať plaveckú časť predparalympijských testovacích pretekov v Tokiu. Autor: TASR/AP, Takuya Inaba

Čistota vody v Odaibe, časti Tokijskeho zálivu, je jedným z hlavných problémov organizátorov olympijských i paralympijských hier v roku 2020. Vyriešiť by ho mala trojvrstvová filtračná sieť, ktorá by mala zabezpečiť bezproblémový priebeh súťaží v centrálnej časti japonskej metropoly.

Testovacie preteky triatlonistov sprevádzali problémy už počas štvrtkového programu. Vtedy ITU skrátila bežecký úsek v mužských pretekoch z 10 na 5 kilometrov, keďže v Tokiu panovali horúčavy v spojení s vysokou vlhkosťou. Práve tieto dva faktory spôsobujú vrásky na čele organizátorom budúcoročného športového sviatku.

#E. coli #Tokio 2020 #triatlon
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku