Island po neuveriteľnom skrate prišiel o semifinále, šok Francúzov

Už-už sa videli v semifinále, ale po zápase im zostali len oči pre plač. Štvrťfinálový boj olympijského turnaj v hádzanej medzi Islandom a Maďarskom ponúkol divákom drámu ako hrom, pričom hlavne záver riadnej hracej doby by nevymyslel asi ani majster hororu Alfred Hitchcock.

08.08.2012 14:42 , aktualizované: 09.08.2012 00:31
Szabolcs Zubai, Nandor Fazekas Foto:
Radosť maďarských hádzanárov Szabolcsa Zubaia (vľavo) a brankára Nandora Fazekasa.

Severania bez straty body vyhrali svoju A-skupinu a vo štvrťfinále ich čakalo nemastné-neslané Maďarsko, ktoré postúpilo do vyraďovacej fázy až vďaka triumfu v poslednom dueli skupiny proti Srbsku (26:23, hoci polčas prehrali 9:11).

Naši južní susedia boli od začiatku duelu lepší, vychádzali im brejky, navyše vo skvelej forme sa prezentoval brankár Fazekas. Maďari vyhrali prvý polčas 16:12, no Islanďanov to nerozhodilo.

Lászlo Nagy strelil Islanďanom deväť gólov. Foto: Reuters
Laszlo Nagy Lászlo Nagy strelil Islanďanom deväť gólov.

Po zmene strán skvalitnili hru, prestriedali brankárov a chytili sa aj v útoku. Krátko pred koncom riadnej hracej doby sa prvýkrát ujali vedenia, keď Sigurdsson premenil pokus z krídla.

Do konca duelu zostávalo štrnásť sekúnd a Island bol už viac ako jednou nohou v semifinále – viedol o jeden gól, navyše Snorri Steinn Gudjónsson hádzal sedmičku. Brankár Fazekas mu ju však nohou skvele zneškodnil, Maďari podnikli bleskový útok a zaskočení Islanďania absolútne nedokázali zareagovať - Mate Lekár sa dostal zoči-voči gólmanovi Islandu a dve sekundy pred koncom poslal zápas do predĺženia! 27:27.

V ňom dráma pokračovala aj naďalej. Oba tímy strelili po tri góly a na rad prišla druhá extra porcia času. Nabudení Maďari, ktorým skvelo chytal v bránke Fazekas, mali napokon viac šťastia a vyhrali 34:33.

„Podali sme hrdinský a bojovný výkon. Inokedy prehráme s Islandom o niekoľko gólov, teraz sme však dali do toho všetko a môžeme sa radovať,“ priznal tréner maďarského tímu Lajos Mocsai.

Island tak neobháji striebro z Pekingu, naopak Maďari budú bojovať o vôbec prvý cenný kov z hádzanárskeho turnaja pod piatimi kruhmi.

„Náš smútok sa ani nedá opísať. Na mojich chlapcov som hrdý, podali skvelý výkon, ale chýbal im kúsok šťastia. Vypadnúť vo štvrťfinále olympiády je vždy smutné, navyše až do tohto zápasu sme hrali bezchybne,“ priznal sklamaný kouč Severanov Gudmundur Gudmundsson.

Maďarsko sa v semifinále stretne so Švédskom. Trojnásobný strieborní medailisti z hier 1992–2000 porazili vo štvrťfinále 24:22 majstrov Európy Dánov. Zápas rozhodol Niclas Ekberg, ktorý zlomil vyrovnané skóre dvomi gólmi v posledných dvoch minútach.

Druhým semifinalistom sa stali Francúzi. Obhajcovia zlatých medailí z Pekingu 2008 zdolali v štvrťfinále Španielov gólom najlepšieho strelca zápasu Williama Accambrayho v poslednej sekunde druhého polčasu tesne 23:22 (9:12).

V semifinále sa Francúzsko stretne s Chorvátskom, ktoré vyradilo Tunisko po výhre 25:23.

Výsledky štvrťfinále hádzanárskeho turnaja mužov:

Island – Maďarsko 33:34 po dvojnásobnom predĺžení (30:30, 27:27, 12:16), najviac gólov: Sigurdsson 8, Pálmarsson 7, Petersson 6 – L. Nagy 9, G. Iváncsik a Harsányi po 5

Španielsko – Francúzsko 22:23 (12:9), najviac gólov: Tomas González 6, Aguiagalde Akizu 5, Maqueda Peňo 5 – Accambray 7, Sorhaindo 4, Barachet 3

Švédsko – Dánsko 24:22 (11:9)
Najviac gólov: Doder 6 – Lindberg 6

Chorvátsko – Tunisko 25:23 (11:12)