J. Velďáková v diaľke sklamala a vypadla

19.08.2008 06:23
Jana Velďáková
Slovenská diaľkarka Jana Velďáková. Autor:

Slovenská reprezentantka Jana Velďáková neuspela v kvalifikácii súťaže žien v skoku do diaľky na olympijských hrách v Pekingu, keď nemala ani jeden platný pokus. Stalo sa jej to prvý raz v kariére. Na postup do finále stačilo skočiť 660 cm, čo atlétka Akademiku TU Košice dokázala v tomto roku trikrát.

Limit 675 cm prekonali len tri diaľkarky, Brittney Reesová z USA (687), Brazílčanka Maureen Higová-Maggiová (679) a strieborná z pekinskej súťaže sedembojárok, Ukrajinka Ľudmila Blonská (676).

Zverenkyňa trénera Radoslava Dubovského nezopakovala výborný výkon z vlaňajších MS v Osake, kde sa z kvalifikácie prebojovala výkonom 665 cm do finále a skončila v ňom dvanásta. Dvadsaťsedemročná atlétka dopadla v Pekingu rovnako ako jej sestra Dana, ktorá mala tri nevydarené pokusy v kvalifikácii trojskokaniek.

Olympijská a ani atletická história si pravdepodobne nepamätá, aby dvojičky v horizontálnych skokanských disciplínach nemali vo dvoch rôznych súťažiach platný pokus. Na olympijských hrách v Pekingu sa to „podarilo“ sestrám Dane a Jane Velďákovým.

Pokusy im nevyšli podľa predstáv, v prípade, že by trafili ideálne dosku, mohli pomýšľať aj na finále. Kým Dana mala dlhé minúty po piatkovej kvalifikácii trojskoku slzy v očiach, Jana už bola vyrovnanejšia a povedala si, že plakať nebude. „Teraz budú všetci hovoriť, že dvojičky robia iba prešľapy. Určite sme si takto náš olympijský debut nepredstavovali. Bojovali sme až do poslednej chvíle. Aj taký však býva šport. Určite sa pokúsime všetkých presvedčiť na ďalších pretekoch. Iba neplatné pokusy sme nechceli,“ reagovala na otázky o spoločnom osude dvojičiek Jana.

„Nepovedala by som, že drina vyšla nazmar. Mojím prvým cieľom bolo dostať sa na olympijské hry a potom do finále. Prvý som splnila, druhý nie. Bola som na olympijských hrách a tento pocit mi už nikto nezoberie. Viem, že dokážem skákať ďaleko. Utvrdila som sa v tom, čo je pre mňa dobré a verím, že to ešte ukážem na iných pretekoch,“ dodala Jana Velďáková. 

Nedarilo sa ani viacerým favoritkám. Do finále sa nedostala líderka svetových tabuliek roka a halová majsterka sveta 2008 Naide Gomesová z Portugalska, ktorá po dvoch prešľapoch v treťom pokuse pred odrazom musela skracovať krok a bolo z toho len 629 cm. Vypadla aj päťnásobná strieborná medailistka zo svetových šampionátov Ruska Tatiana Kotovová.

Jana Velďáková sa na vrcholnom seniorskom podujatí prebojovala do finále zatiaľ trikrát – na ME 2006 v Göteborgu skončila dvanásta, na Svetovej univerziáde v Bangkoku 2007 obsadila 10. priečku a na MS 2007 v Osake bola tiež dvanásta. Na štvrté si bude musieť počkať, na OH v Pekingu sa jej postúpiť nepodarilo.

  • diaľka – kvalifikácia (limit 675, do finále postúpili): Reesová (USA) 687, Higová-Maggiová (Braz.) 679, Blonská (Ukr.) 676, Lebedevová (Rus.) 670, Klüftová (Švéd..) 670, Upshawová (USA) 668, Udmurtovová (Rus.) 663, Costová (Braz.) 662, J. Johnsonová (V. Brit.) 661, Charlesová (Kan.) 661, Jimohová (USA) 661, Hammondová (Jam.) 660,… Jana Velďáková (SR) mala tri neplatné pokusy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku