Bolt bežal rekordnú stovku s rozviazanou šnúrkou

17.08.2008 09:53
Usain Bolt, atletika
Svetový rekordér a olympijský víťaz v šprinte na 100 m na OH v Pekingu, jamajčan Usain Bolt a jeho exkluzívne zlaté tretry. Autor:

Famózne víťazstvo Usaina Bolta v sobotňajšom olympijskom finále na 100 m viacerí odborníci považujú za veľkú nádej pre pošramotenú povesť šprintu a atletiky vôbec.

Ľahkosť, s akou jamajský víchor ušiel na pekinskej dráhe svojim súperom a akoby mimovoľne vytvoril nový svetový rekord 9,69, má na míle ďaleko od upracovaných, kŕčovitých výkonov jeho predchodcov, ktorým koloval v žilách doping.

Prakticky od Soulu 1988 a šokujúceho prípadu Kanaďana Bena Johnsona svet hľadá stratenú dôveru. Po 20 rokoch sa zdá, že by ju mohol konečne nájsť – má meno Usain Bolt. Pochybností sa však najrýchlejší muži planéty nezbavia už nikdy a výnimkou nie je ani 21-ročný Jamajčan. Šéflekár karibskej výpravy Herb Elliott je na to pripravený: „Nezaujímajú ma fámy. Usain bol neustále testovaný. Kritikom odkazujem, aby k nám prišli a sami si pozreli náš antidopingový program, naše kontroly a každodennú prácu. Príďte kedykoľvek, vo dne či v noci. Nemáme čo skrývať.“

Atletika a šprint osobitne platia daň za svojich hriešnikov Johnsona, Tima Montgomeryho, Justina Gatlina či Marion Jonesovú. Uvedomujú si to aj samotní športovci. „Rozumiem tejto skepse voči každému víťazovi stovky. Je to následok dopingovej minulosti. Olympijský víťaz musí obhájiť svoj primát aj v tomto behu,“ uviedol už pred sobotňajším večerom Američan Tyson Gay, ktorý sa napokon do finále ani neprebojoval, hoci patril do tria favoritov.

Úlohu šprintérskeho kráľa dobre pozná aj olympijský víťaz z Atlanty Donovan Bailey, Kanaďan s jamajskými koreňmi je však optimistom. „Bolt je to najlepšie, čo mohlo atletiku stretnúť. Jeho neviazanosť a talent žiaria na všetky strany. Nemohol som si želať lepšieho šprintéra, ktorý prekonal môj olympijský rekord. Pre atletiku je to požehnanie,“ tešil sa bývalý držiteľ olympijského maxima 9,84.

Boltov recept: Nugetky a veľa spánku

Veľká pohoda, ale tiež kuracie vyprážané kúsky pomohli Jamajčanovi Usainovi Boltovi k olympijskému víťazstvu v Pekingu a k skvelému svetovému rekordu 9,69 s. Nový šprintérsky kráľ pred sobotňajším galapredstavením intenzívne oddychoval.

„Nikdy neraňajkujem. Vstal som až o jedenástej, chvíľu som pozeral televíziu a zjedol pár nugetiek kuracieho mäsa. Potom som sa vrátil do svojej izby a na tri hodiny som zaspal. Pred odchodom na štadión som zjedol ešte ďalšie nugety,“ popisoval svoj deň na tlačovej konferencii v útrobách olympijského štadióna Bolt. Po príchode medzi novinárov mal už v rukách banán a fľašu iontového nápoja. Dvadsaťjedenročná šprintérska senzácia roka absolvovala v Pekingu štyri štarty, na všetky nastúpila poriadne oddýchnutá a ich záver takmer úplne vypustila.

O svetovom rekorde na 200 m ešte neuvažuje

Až donedávna bola hlavnou disciplínou šprintéra Usaina Bolta dvojstovka, teraz je však svetovým rekordérom a navyše už aj olympijským víťazom na polovičnej trati. Po Jamajčanovom fantastickom svetovom rekorde 9,69 na 100 m sa v pekinskom „Vtáčom hniezde“ okamžite začali objavovať špekulácie o tom, že by mohol pokoriť aj famózny výkon Michaela Johnsona 19,32 na dvojnásobnej trati. Američan drží rekord už dlhých 12 rokov.

Bolt však hlasy o svetovom rekorde tlmí, aj keď mesiac pred olympijskými hrami dosiahol čas 19,67. Svoje 22. narodeniny by chcel deň po finále dvojstovky osláviť ako olympijský víťaz v oboch krátkych šprintoch, čo sa naposledy podarilo Carlovi Lewisovi v Los Angeles 1984. „Hlasmi o svetovom rekorde sa nezaoberám a neznepokojujem sa nimi. Mám na jeho zabehnutie ešte dostatok času v budúcnosti. Zameriavam sa na stovke aj na dvojstovke najmä na víťazstvo. Mojím cieľom je zlatá olympijská medaila, určite na to mám,“ poznamenal po finále najkratšieho šprintu Bolt.

Keby bežal naplno, rekord by bol ešte výraznejší

Bolt bežal finálovú stovku s nezaviazanou šnúrkou na tretre. Informovala o tom nedeľňajšia tlač. Médiá sa pýtajú: Aký čas by Bolt mohol dosiahnuť, keby mal zaviazanú šnúrku – a keby bežal až do cieľa naplno?

Boltov víťazný čas je 9,69 sekundy, ale posledné metre už šprintér bežal s rozpaženými rukami a vypnutým hrudníkom v šou pre divákov i kamery. To, že jeho čas mohol byť ešte lepší, Bolta netrápi. „Neplánoval som to,“ povedal novinářům. „Chcel som len vyhráť. Keď som videl čas, začal som oslavovať. Som šťastný,“ dodal.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Rozeta

Rozeta

59,99
Grande červené ruže

Grande červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk