Kladivár Charfreitag postúpil do finále, Haborák a Konopka neoslnili a končia

15.08.2008 06:00, aktualizované: 08:53
Libor Charfreitag
Kladivár Libor Charfreitag. Autor:

Slovenský reprezentant Libor Charfreitag postúpil z kvalifikácie do nedeľňajšieho finále súťaže kladivárov na olympijských hrách v Pekingu, keď dosiahol celkovo desiaty najlepší výkon. Limit 78,00 m síce nesplnil, ale aj 76,61 m zo záverečnej tretej série mu stačilo na to, aby sa druhýkrát v kariére prebojoval do finále na OH. Pred štyrmi rokmi v Aténach obsadil 7. miesto.

Charfretiag začal kvalifikáciu v B-skupine výkonom 76,03, ale po pokuse nespokojne krčil ramenami. Druhý mu vôbec nevyšiel, ale nedarilo sa ani ďalším, takže Charfreitag bol stále na postupovej deviatej pozícii v celkovom súčte oboch skupín.

V "áčku“, ktoré bolo na programe o poldruha hodiny skôr, totiž splnili limit len dvaja (Pars, Murofuši) a piaty v poradí Nazarov z Tadžikistanu mal na konte len 75,34 m. V tretej sérii sa pred slovenského rekordéra, ktorý sa v nej zlepšil na 76,61 m, dostali ešte Fín Karjalainen, ale Charfreitagovi už postup  nik nevzal. Limit 78,00 m splnili len piati kladivári, na finálovú dvanástku stačilo napokon aj 75,34 m.

Konopka totálne zlyhal

Miloslav Konopka dosiahol len 71,96 m a skončil celkovo až dvadsiaty tretí. Za kvalifikačným limitom 78,00 m zaostal o 6,04 m.

Kladivár Miloslav Konopka splnil limit na OH v...
Kladivár Miloslav Konopka splnil limit na OH v Pekingu. Autor: SITA

Dvadsaťdeväťročný atlét banskobystrickej Dukly dosiahol nielen svoj najslabší výkon v tomto roku, ale aj na vrcholnom seniorskom podujatí v kariére.

Nepostúpil ani Haborák

Tridsaťpäťročný atlét banskobystrickej Dukly sa na Národnom štadióne predstavil ako prvý z osemnástky slovenských atlétov, ale kvalifikácia mu vôbec nevyšla. Po nevydarenom úvodnom pokuse mu v druhej sérii namerali 19,32 m a v treťom mal opäť neúspešný pokus. Haborák za svojím tohtosezónnym maximom 20,79 m z Pacova zaostal o 1,47 m, od splnenia kvalifikačného limitu zaručujúceho priamy postup do finále ho delilo 1,08 m. Jeho najlepším umiestnením na OH v kariére ostalo 11. miesto zo Sydney 2000.

"Výkon i umiestnenie ma sklamali, celé moje vystúpenie ovplyvnilo zranenie slabín z prvého tréningu po príchode do Pekingu. Posledné dva dni som riešil dilemu, či na kvalifikáciu nastúpiť alebo nie. Práve pre zranenie som musel vrhať opatrne. Ak by som mal možnosť ísť do otočky naplno, vrhol by som zrejme o pol až jeden meter viac. Zranenie som v kvalifikácii intenzívne cítil, užil som pred ňou lieky proti bolesti a bol som z nich trochu oťapený,“ vysvetľoval Milan Haborák.

Slovenský reprezentant Milan Haborák sa...
Slovenský reprezentant Milan Haborák sa neprebojoval do finále vo vrhu guľou. Autor: Reuters

„Od inkriminovaného prvého pekinského tréningu som síce absolvoval zopár tonizačných, ale moje predstavy o tréningovom pláne sa nenaplnili. Chodil som iba na masáže a elektroliečbu. Zranenie síce nie je vážne, ale zabránilo mi, aby som mohol vrhať naplno. Na kvalifikáciu som preto nastupoval s vedomím, že môžem bojovať nanajvýš o solídne umiestnenie, ale sotva o finále. Som však rád, že som mohol v Pekingu vôbec súťažiť a zažiť túto nádhernú atmosféru.“

Limit 20,40 m splnilo iba šiesti guliari, takže na postup stačilo napokon aj 20,02 m. O centimeter slabší výkon už znamenal pre Nemca Petra Sacka a Ukrajinca Andrija Semionova koniec pekinského účinkovania. Prvý raz v histórii olympijských súťaží však bolo potrebné vrhnúť na účasť v elitnej dvanástke za 20 metrov. Najlepší výkon dosiahol v kvalifikácii Poliak Tomasz Majewski, ktorý si zlepšil osobný rekord na 21,04 m. Do finále postúpili všetci traja Američania a aj obhajca zlata z Atén Jurij Bilonog z Ukrajiny.

Slovenský reprezentant Milan Haborák sa...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
17,99
Perla žlté narcisy

Perla žlté narcisy

73,99
Elite červené ruže Grand

Elite červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk