Rekordér Bolt bežal rýchlosťou až 43,9 km/h

19.08.2008 11:26
Usain Bolt, atletika
Absolútna suverenita s akou zvíťazil v šprinte na 100 m jamajčan Bolt a to napriek vypustenému záveru a vo svetovom rekorde. Autor:

Rekordný beh olympijského víťaza na 100 metrov Usaina Bolta podrobili vedeckej analýze, ktorá odhalila, že jamajský šprintér bežal rýchlosťou až 43,9 kilometrov za hodinu. Tú dosiahol medzi 50. a 80. metrom.

Celú trať zabehol Bolt v novom svetovom rekorde 9,69 sekundy, čo zodpovedá priemernej rýchlosti 37,15 km/h. Ako spočítali vedci na www.sportsscientists.com, jeho maximálna rýchlosť v strednom úseku bola ešte oveľa vyššia.

Pri absolútnom bezvetrí dokázal medzi 50. a 80. metrom držať rýchlosť 43,9 km/h, čím získal rozhodujúci náskok pred svojimi súpermi. V závrrečnej pasáži už si mohol dovoliť oslavovať víťazstvo, napriek tomu spomalil iba na štyridsaťkilo­metrovú rýchlosť.

Aj v prípade, že by udržal svoje tempo, nemohol by dosiahnuť lepší čas ako 9,60 sekundy. Podľa dlhodobých prieskumov však šprintéri svoju maximálnu rýchlosť nedokážu udržať až na cieľovú čiaru, a preto si vedci myslia, že by maximom Bolta v olympijskom finále mohol byť skôr čas 9,64.

Dvadsaťjedenročný Jamajčan môže svoju jedinečnosť preukázať aj na dvojnásobnej trati, kde by mohol ohroziť aj rekord Michaela Johnsona z olympijských hier 1996 v Atlante. Slávny Američan vtedy zabehol čas 19,32 sekundy, čím stále drží rekord v priemernej rýchlosti na celej trati, ktorá predtavuje 37,27 km/h.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Sweet ružové kvety valentín

Sweet ružové kvety valentín

36,99
Perla farebné ruže, tulipány a hyacinty

Perla farebné ruže, tulipány a hyacinty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk