Roggeho v kritike Bolta nikto nepodporil

23.08.2008 13:42
Usain Bolt
Jamajčan Usain Bolt pred štartom behu na 200 metrov. Autor:

Prezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) Lamine Diack nesúhlasí s názorom prezidenta Medzinárodného olympijského výboru Jacquesa Roggeho, podľa ktorého bolo správanie jamajského šprintéra a držiteľa troch zlatých medailí z OH 2008 Usaina Bolta po jeho víťazstvách v behoch na 100 a 200 m nevhodné.

„Nie, nie, nemyslím si to,“ uviedol Diack v sobotu. Belgičan Rogge kritizoval Jamajčana za nedostatok rešpektu voči súperom a teatrálne gestá po vytvorení nových svetových rekordov na dvoch najkratších tratiach. Na stranu svojho úspešného rodáka sa postavili aj predstavitelia vlády tohto karibského ostrova.

„Tieto vyhlásenia prišli v zlom čase, keď chceme k športu pritiahnuť viac mladých ľudí,“ skonštatoval jeden z ministrov Edmund Bartlett a dodal ďalej: „Videli sme nádheru a slávu toho momentu. Musíme mu dopriať radosť. Je to mladý človek a my to musíme rešpektovať.“

Rogge kritizoval najrýchlejšieho muža planéty za to, že počas finálovej stovky oslavoval svoj triumf roztiahnutými rukami a údermi do pŕs už pred cieľovou šachovnicou. „To nie je spôsob, akým sa správajú praví šampióni. Nemám problém s tým, že sa stará o šou. Myslím, si však, že by mal ostatným prejaviť viac úcty, podať im ruku či uznanlivo potľapkať po pleci bezprostredne po súboji a nie predvádzať teatrálne gestá, akoby bežal iba on sám,“ vyčítavo poznamenal 66-ročný Belgičan.

Podľa Diacka je však Bolt ešte mladý a časom sa aj on naučí viac rešpektovať svojich súperov: „Musí sa aj z tohto poučiť.“ Rodák zo Senegalu označil pokorenie rekordu Michaela Johnsona v behu na 200 m za jeden z vrcholov celých Hier XXIX. olympiády. „Tá dvojstovka… nečakal som to. Nie teraz. Bol fantastický. Máme šťastie, že sme boli pri tom. Je veľkou osobnosťou pre náš šport. Môže pomôcť očistiť atletické renomé a zatraktívniť náš šport,“ dodal napokon Diack.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku