Musuľbes: Gruzínci i Oseti - sú to moje národy

18.08.2008 16:34
David Musuľbes
Zápasník David Musuľbes. Autor:

Do Pekingu prišiel ďalší slovenský tromf. Zápasník David Musuľbes je síce Gruzínec narodený v Osetsku, ale tento rok sa bije za Slovensko. V kategórii do 120 kg je jedným z favoritov OH.

„O vojne a politike sa nebavme, nechcem sa do toho zamotať,“ rezolútne odmietol odpovedať na otázku, ako vníma rusko-gruzínsky konflikt. „Samozrejme, vnímam a sledujem čo sa deje.“ Na koho strane stojí? „Zle položená otázka. Som Gruzínec, celá moja rodina žije v Osetsku, oba národy beriem ako moje. Mám kamarátov na oboch stranách, aj tam, aj tam sú utečenci.“ Našťastie, ani jeden z jeho blízkych sa neocitol v bezprostrednom ohrození života a David, ktorý má na stránke svetovej zápasníckej federácie uvedené krstné meno Mehmet Aydin, sa mohol relatívne pokojne pripravovať na športový vrchol roka.

„Na olympijské hry sa chodí len po zlato,“ povedal olympijský víťaz zo Sydney, ktorý v Aténach neštartoval, lebo prednosť dostal iný ruský zápasník – inak tam niekde sa začínajú aj korene toho, prečo dnes oblieka slovenský dres. „Nie sú to len reči,“ presviedča. „Trénoval a pripravoval som sa na Peking dlho. S väčšinou súperov som zápasil, poznáme sa, viem, čo dokážu, aj preto si trúfam hovoriť o zlate,“ vraví sebavedomo. „Cítim sa dobre,“ pridá pre istotu.

Do dejiska hier prišiel až v nedeľu. „Nemalo zmysel skôr. Atmosféra v dedine je skôr rušivá, presuny na tréning a späť zdĺhavé.“ Trénoval Burjatskej republike, v časti Ruska, severne od Mongolska, v rovnakom časovom pásme ako je Peking. Sparingpartnerov mu robili dvaja mladí Oseti. Soslan Gagloev a Kachabir Chubežty. „Obaja už majú trvalý pobyt v Bratislave a pracujeme na ich občianstve, o rok by už mohli reprezentovať Slovensko,“ zvestoval reprezentačný tréner Rodion Kertanti, tiež Oset. Obaja sú juniorskí majstri Európy, Chubežty aj majster sveta.

V olympijskej dedine je Musuľbes spokojný. Rozumie si so Slovákmi? „A prečo nie? Bývame spolu, spolu sa stravujeme, pozeráme televízor.“ David hovorí len po rusky, ale jazykovú bariéru necíti. „Rozumieme si.“ Povie, že sa teší zo slovenských úspechov, chápe aj neúspechy. „Je ťažké byť najlepším na svete, zvlášť na olympiáde. Komu to nevyjde teraz, želám mu, aby mu to vyšlo v Londýne. Za všetkým je tvrdý tréning a mojou filozofiou je, že každá práca sa raz vráti v podobe víťazstva.“ Aké by bolo to jeho, v slovenskom drese? „A ako by ste sa cítili vy, keď by ste vyhrali olympiádu?“ – položí protiotázku. „Budem hrdý, ako by ste boli vy. Olympiáda nie je len o reprezentácii vlastnej osoby, ale v prvom rade krajiny.“

Kategória do 120 kg spozná víťaza vo štvrtok. Koho Musuľbes považuje za najväčších súperov? „Turka Polatciho, Uzbeka Tajmazova a Američana Mocca. "Kto však prišiel na olympiádu, nemôže byť slabý.“

Najsilnejší bude iba jeden. Musuľbes verí, že to bude ON.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Sweet ružové kvety valentín

Sweet ružové kvety valentín

36,99
Perla farebné ruže, tulipány a hyacinty

Perla farebné ruže, tulipány a hyacinty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk